Zimowa pielęgnacja niemowlaka

Urodzonemu zimą maluchowi warto zapewnić dobre warunki do stopniowego oswajania się z otoczeniem. Co wcale nie znaczy, że należy trzymać go w puchu.

Każda pora roku ma swoje wady i zalety. Wprawdzie latem łatwiej jest wybrać się na spacer (bo dziecka i siebie nie trzeba ubierać w kilka warstw), ale za to są komary, meszki, mocne słońce. Jeśli wasze dziecko przyszło na świat o chłodnej porze roku, pomyślcie o zaletach takiej sytuacji i zorientujcie się, jak zorganizować opiekę i pielęgnację.

Zdrowy domowy klimat

Noworodek nie potrzebuje tropików. W dzień idealna temperatura w domu to 21-22°C. Zbyt ogrzane powietrze bardzo wysusza skórę, zwiększając jej skłonność do podrażnień, a także prowadzi do wysychania śluzówki nosa i górnych dróg oddechowych, co sprawia, że nie stanowią one dobrej zapory dla chorobotwórczych drobnoustrojów.

Jeśli w waszym domu jest bardzo ciepło, przykręćcie nieco kaloryfery.

Nawilżajcie powietrze w mieszkaniu, rozwieszając pranie lub używając nawilżacza powietrza.

Często wietrzcie mieszkanie, zwłaszcza pokój, w którym dziecko śpi. Róbcie to nawet w czasie mrozów. Na czas wietrzenia wynieście jednak malca do innego pomieszczenia.

Przyjemna kąpiel

W pomieszczeniu, w którym kąpiecie dziecko, powinno być nieco cieplej niż w reszcie mieszkania. Ale bez przesady. Jeżeli w łazience będzie 24-25°C, to w zupełności wystarczy.

Jeśli w waszej łazience jest zbyt chłodno, ogrzejcie ją trochę przed kąpielą (dmuchawę trzeba wyłączyć przed włożeniem dziecka do wody).

Buzię, oczy i uszy umyjcie jeszcze przed rozebraniem malca. Możecie to zrobić wacikiem zwilżonym ciepłą wodą.

Do wanienki nalejcie wodę o temperaturze ok. 37°C, ale obserwujcie malca - być może woli nieco cieplejszą.

Wanienkę napełnijcie porządnie, niemal po brzegi, żeby można było zanurzyć dziecko po szyję. Wtedy na pewno nie zmarznie.

Dobry sen

Warto na noc zmniejszyć ogrzewanie. I rozszczelnić okna. Gdy temperatura w pokoju nie przekroczy 20°C, malcowi będzie się dobrze spało.

Wieczorem wywietrzcie pokój dziecka.

Nie przykrywajcie malca na noc grubą kołderką. Niech śpi pod kocykiem lub w lekkim śpiworku dla niemowląt.

Jeżeli dziecko śpi z wami, nie ubierajcie go ciepło, bo będziecie go ogrzewać bliskością waszych ciał.

Odpowiedni strój

Dziecka nie trzeba ubierać zbyt ciepło. Przegrzewanie źle wpływa na jego odporność. W pierwszym miesiącu życia zakładajcie mu jedną warstwę ubrań więcej niż sobie. To wystarczy, żeby utrzymać odpowiednią ciepłotę ciała.

Nie zakładajcie dziecku w domu czapeczki.

Jeśli w domu jest chłodno, załóżcie malcowi body z długim rękawem i frotowy lub welurowy pajacyk. Jeśli jest ciepło, wybierzcie raczej body bez rękawów i cienki, bawełniany pajacyk.

Nie przejmujcie się, jeśli dziecko ma zimne rączki i stópki. To normalne.

Sprawdzajcie, czy dziecku nie jest za ciepło ani za zimno, dotykając jego karku. Jeżeli jest letni, wszystko w porządku.

Na spacer ubierajcie malucha na "cebulkę": body z długim rękawem, welurowy lub frotowy pajacyk, dobrze chroniąca uszy i czoło bawełniana czapka i ciepły kombinezon z kapturem oraz wszytymi rękawiczkami i miękkimi bucikami. Na to kocyk lub śpiworek do wózka. W bardzo zimne dni warto dodatkowo założyć pokrywę wózka i postawić budkę.

Hartujący spacer

Chłodne zimowe powietrze wyjdzie dziecku na zdrowie. Z pierwszym wyjściem nie należy się jednak za bardzo spieszyć. Zimą pediatrzy radzą poczekać z tym do czwartego tygodnia życia malucha.

Gdy dziecko będzie miało trzy tygodnie, ubierzcie je ciepło, ułóżcie w wózku i na 5-10 minut zostawcie przy szeroko otwartym oknie. Codziennie wydłużajcie czas werandowania.

Po tygodniu werandowania wyjdźcie na godzinny spacer, najlepiej w południe, gdy jest najcieplej i najbardziej słonecznie.

Stopniowo wydłużajcie czas przebywania na świeżym powietrzu do dwóch, trzech godzin dziennie (niekoniecznie na raz).

20 minut przed spacerem smarujcie buzię malucha kremem chroniącym przed mrozem (z filtrem przeciwsłonecznym), dla dzieci od pierwszych dni życia.

Więcej o:
Copyright © Agora SA