Czyścimy nos

Niemowlęta oddychają przez nos, a więc nos powinien być czysty i drożny. A co, jeśli zatyka go katar?

Obrzęknięta śluzówka nosa i nadmiar wydzieliny znacznie utrudniają przepływ powietrza. Zakatarzone dziecko staje się rozdrażnione, zmęczone, trudno mu spać i jeść (zwłaszcza ssać pierś lub mleko z butelki). Nie ma ochoty na zwykłą aktywność i domaga się brania na ręce. To zresztą zupełnie zrozumiałe, bo gdy przebywa w pozycji bliższej pionu, łatwiej mu się oddycha.

Zwykły katar u tak małych dzieci może prowadzić także do przykrych powikłań. Często skutkiem nieleczonego kataru jest zapalenie uszu. Małe dzieci mają krótką trąbkę Eustachiusza - przewód łączący ucho środkowe z przestrzenią nosowo-gardłową. Wydzielina spływająca z nosa łatwo może się przedostać do ucha i - jako substancja obfitująca w chorobotwórcze drobnoustroje - wywołać w nim stan zapalny. Katar może także spływać po gardle i przenosić zakażenie do oskrzelików, a nawet oskrzeli.

Aby do tego nie dopuścić, musimy zakatarzonemu niemowlęciu regularnie czyścić nosek - samo tego zrobić nie potrafi. Kilka razy dziennie, zwłaszcza przed karmieniem i porą spania, spróbuj delikatnie oczyścić maluchowi nosek. Ale nie rób tego tradycyjną gumową gruszką. Działa ona bardzo powierzchownie i może uszkodzić delikatną śluzówkę nosa. Bezpieczniejszy i skuteczniejszy jest specjalny aspirator do usuwania zalegającej wydzieliny.

Aspirator wydzieliny

Oczyszczenie nim małego noska jest proste, ale warto przygotować się na protesty malca, bo dzieci raczej za tym zabiegiem nie przepadają. A często wręcz reagują głośnym krzykiem, płaczem i ucieczką. Oczyszczanie aspiratorem trzeba zrobić jak najdelikatniej, ale stanowczo i sprawnie.

1. Ułóż dziecko na plecach w taki sposób, by miało lekko uniesioną głowę.

2. Wpuść mu do noska kroplę soli fizjologicznej lub izotonicznego roztworu wody morskiej. Chwilę odczekaj - to rozrzedzi wydzielinę i ułatwi jej usunięcie.

3. Zaokrągloną końcówkę wyparzonego wcześniej urządzenia przyłóż do dziurki od nosa.

4. Drugi koniec rurki włóż sobie do ust i zassij (między jednym a drugim końcem aspiratora znajduje się filtr, więc wydzielina nie przedostanie się do twoich ust).

5. W ten sam sposób oczyść drugą dziurkę.

6. Po użyciu dokładnie umyj aspirator i wysusz go.

Nauka dmuchania

Gdy tylko zauważysz, że dziecko próbuje naśladować, jak wy, dorośli, wydmuchujecie nosy, zachęcaj je do ćwiczeń.

Możecie je zmienić w dobrą zabawę. Naucz malucha, że do wycierania nosa zawsze używamy czystej chusteczki, wyrzucamy ją po użyciu, a ręce dokładnie myjemy.

Odetchnąć z ulgą

Aby maluchowi łatwiej było oddychać:

Często wietrz mieszkanie.

Przykręcaj kaloryfery (temperatura w domu nie powinna przekraczać 21xC).

Nie pozwalaj, by w pobliżu dziecka palono papierosy.

Używaj nawilżacza powietrza. Możesz także rozwieszać w mieszkaniu pranie lub zmoczone ręczniki.

Jeśli poza katarem dziecku nic nie dolega, warto chodzić z nim na spacery. Świeże powietrze ułatwia oddychanie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA