Potówki u niemowlaka - wygląd, zapobieganie, leczenie

Potówki u niemowląt pojawiają się bardzo często. Na szczęście dość łatwo można się ich pozbyć. Dowiedz się, skąd się biorą potówki u niemowlaka, jak im zapobiegać i w jaki sposób skutecznie się ich pozbyć.

Potówki u niemowlaka zwykle pojawiają się latem, ale zdarzają się też w chłodne dni, gdy dziecko jest zbyt ciepło ubierane. Mają postać czerwonych krostek lub pęcherzyków. Niekiedy skóra wokół nich jest zaczerwieniona. Najczęściej tworzą niewielkie skupiska w miejscach szczególnie narażonych na działanie potu : w fałdach skóry, na szyi, karku, twarzy, w pachwinach i na pupie. U niemowląt potówki pojawiają się częściej niż u starszych dzieci, bo gruczoły potowe w ich skórze są niedojrzałe. Gdy malec się poci, pot wypełnia pory i zamiast wydostać się na zewnątrz, zatrzymuje się w ich ujściach. To zaś wywołuje niewielki stan zapalny. Potówki nie swędzą ani nie pieką, ale nie można ich lekceważyć. Bo wtedy na skórze mogą pojawić się bardziej dokuczliwe zmiany ropne. Co więc robić, żeby brzydkie krostki znikły i więcej się nie pojawiły?

Zobacz wideo

Potówki u niemowlaka: zapobieganie

Nie ubierajcie dziecka za ciepło . W pierwszych miesiącach życia malec ma wprawdzie problemy z termoregulacją, ale nie musi być grubo opatulony. Wystarczy założyć mu jedną (cienką) warstwę ubrania więcej niż sobie. W upalny dzień można spokojnie ubrać go w body z krótkim rękawem i przykryć cienkim kocykiem. Starsze niemowlę ubierajcie tak jak siebie. Nie przegrzewajcie dziecka także w nocy. Latem nie zakładajcie mu body pod pajacyka, a zamiast kołdrą przykryjcie go cienkim kocykiem.

Dbaj o skórę, zapobiegniesz potówkom

Kupujcie niemowlęciu ubranka uszyte z naturalnych tkanin, które pozwalają skórze oddychać. Staracie się często wietrzyć skórę dziecka . Przy okazji każdego przewijania pozwólcie maluchowi przez chwilę poleżeć bez pieluszki. Na przewijaku nie układajcie niemowlęcia bezpośrednio na ceratowym materacyku. Zawsze podkładajcie pod jego ciało tetrową lub flanelową pieluszkę albo miękki bawełniany ręcznik. W łóżeczku nie stosujcie ceratowych podkładów. Kupujcie maluchowi pieluszki dobrej jakości, które nie tylko dobrze chłoną wilgoć, ale także pozwalają skórze oddychać.

Kąpiel na zdrowie

Do wody, w której kąpiecie dziecko, wsypcie garść mąki ziemniaczanej . Taka kąpiel działa kojąco na podrażnioną skórę i przyspiesza jej gojenie . Możecie też wykąpać dziecko w wodzie z dodatkiem nadmanganianu potasu (można go kupić w aptece). Rozpuśćcie kilkanaście kryształków w naczyniu z wodą i wlejcie roztwór do wanienki (woda powinna zrobić się bladoróżowa).

Na potówki u niemowlaka: kojące przemywanie

Kilka razy dziennie przemywajcie potówki gazikiem zwilżonym letnią przegotowaną wodą. Jeśli krostki są większe i mocno zaczerwienione lub towarzyszą im zmiany ropne, zamiast wody lepiej użyć roztworu sody oczyszczonej (pół łyżeczki sody na pół szklanki przegotowanej wody).

Potówki u niemowlaka: czas do lekarza

Jeśli potówki długo nie ustępują lub zmiany zamiast blednąć stają się coraz bardziej zaognione, idźcie z niemowlęciem do lekarza. Zwróćcie się do niego, także gdy krostki najwyraźniej swędzą malucha. Możliwe, że to wcale nie potówki, tylko wysypka, np. o podłożu alergicznym (dowiedz się, skąd się bierze alergia u niemowlaka ). Koniecznie też skonsultujcie się z pediatrą, jeśli wasze dziecko miało kontakt z osobą chorującą na ospę wietrzną . Brzydkie krostki mogą być objawem tej choroby.

Na Wasze pytania o zmiany skórne odpowiadają lekarze:

Wągry u niemowlaka?

Szorstka skóra - alergia kontaktowa?

Czy to trądzik niemowlęcy?

Alergia i krostki na twarzy?

Egzema u dziecka?

Więcej o:
Copyright © Agora SA