Pieluchy ekologiczne

Pieluchy ekologiczne to więcej niż moda. To świadectwo odpowiedzialnego myślenia o przyszłości naszych dzieci.

Współczesne wielorazówki mają niewiele wspólnego ze zgrzebną tetrą, którą znamy sprzed lat. Są szczelne i chłonne jak pieluchy jednorazowe, ale obojętne dla skóry niemowląt i przyjazne środowisku. Sceptycy twierdzą, że są drogie. Prawda - komplet pieluch ekologicznych to jednorazowo spory wydatek, ale za pieluchy jednorazowe przez cały okres pieluchowania zapłacimy więcej.

Do wyboru mamy kilka rodzajów pieluch ekologicznych.

Pieluszki składane i formowane

Wykonane są zazwyczaj z bawełny, czasem z włókna bambusowego. I jedne, i drugie trzeba włożyć do otulacza uszytego z oddychającego, wodoodpornego i szybko schnącego materiału. Zapobiega on przemoknięciu i przesuwaniu się pieluszki. Może być zapinany na rzepy lub napy.

Pieluszki składane różnią się od formowanych tym, że należy je złożyć samodzielnie. Formowane są już złożone i mają kształt pieluszki z zapięciami po bokach. Zarówno jedne, jak i drugie będą bardziej chłonne, jeśli wyposaży się je w dodatkowe wkłady.

Niektóre otulacze mają rozmiar uniwersalny, z regulowanym zapięciem, więc rosną razem z dzieckiem.

Kieszonki

Wodoodporny otulacz wyposażony jest w kieszeń, do której wsuwa się wkład chłonny. Pupy dziecka dotyka zwiększająca chłonność warstwa bawełny lub izolujący od wilgoci mikropolar. Wkład wyjmuje się do prania. Całość zakłada się dziecku wygodnie jak pieluchę jednorazową. Nie ma konieczności używania dodatkowego otulacza.

All in One (AIO)

Otulacz i wkład są ze sobą zszyte. AIO po jednorazowym wykorzystaniu trafia do kosza z brudnymi pieluchami. Ich minusem jest długi czas schnięcia po praniu.

Snap-in-One (SIO)

Bardziej ekonomiczna wersja AIO - do otulacza jest dopinany wkład. Może być wykonany z mikropolaru (najlepiej izoluje wilgoć), bawełny (jest bardzo chłonny i neutralny dla skóry) albo z włókna bambusowego (z uwagi na dużą chłonność jest szczególnie polecany na noc, ale niestety po wypraniu długo schnie).

Atutem SIO jest to, że można wymienić sam wkład, a otulacz używać dalej, jeśli nie jest zabrudzony.

Praktyczne rady

Do pieluszkowania potrzeba ok. 30 pieluch składanych i 4 otulaczy lub 15 sztuk kieszonek + 15 wkładów chłonnych.

Do tego pojemnik na zabrudzone pieluchy, torba na pieluchy zmieniane poza domem oraz myjki do mycia pupy.

Brudne pieluchy wrzucamy do pojemnika z pokrywką, wcześniej wyrzucając do toalety lub spłukując pod kranem zawartość.

Dno pojemnika z brudnymi pieluchami można pokropić kilkoma kroplami olejku - lawendowego lub z drzewa herbacianego. Oba mają działanie antybakteryjne.

Pieluchy nie wymagają moczenia przed praniem. Można je prać w zwykłym proszku (połowa zwykle używanej porcji), w długim programie, w temperaturze 40-60°C bez płynu zmiękczającego. Nie dodajemy wybielaczy.

Niektórych pieluch nie suszy się w suszarce ani na kaloryferze - mogą się zdeformować i utracić właściwości wodoodporne.

Korzystaj z doświadczeń

Wiele cennych wskazówek rodziców stosujących pieluszki wielorazowe znajdziecie na forum edziecko.pl. Polecamy także strony: ekodzieciak.pl, pieluszkarnia.pl, wielorazowo.pl i tetro.pl.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.