Na dobrą noc

Twój maluch nie chce zasnąć? A może coś mu przeszkadza? Oto 10 najczęstszych powodów.

1. Za dużo snu

Nie wszystkie niemowlęta potrzebują książkowych 17 godzin snu. Niektóre to prawdziwe śpiochy - potrafią przespać nawet 20 godzin dziennie. Innym wystarcza 14 godzin. Jeśli twój maluch jest wesoły i wygląda na wypoczętego, prawdopodobnie po prostu już się wyspał. Możesz spróbować skrócić czas popołudniowej drzemki, żeby dziecko dłużej spało w nocy.

2. Zatkany nosek

Nawet niewielki katar to prawdziwy dramat dla niemowlęcia, które nie potrafi jeszcze oddychać przez usta. Dziecko próbuje zaczerpnąć powietrze i nie może. Nic dziwnego, że nie chce spać. Przed każdą drzemką i przed wieczornym usypianiem wpuść do zakatarzonego noska kilka kropel soli fizjologicznej lub roztworu wody morskiej w sprayu (oba preparaty kupisz w aptece), i oczyść go specjalnym aspiratorem. Pod nogi łóżeczka możesz podłożyć kilka książek tak, żeby głowa malucha znajdowała się nieco wyżej (ułatwi mu to oddychanie).

3. Za mało ruchu

Aktywne dzieci zazwyczaj nie mają problemów z zasypianiem. Zmęczone intensywną zabawą muszą szybko zregenerować siły przed kolejną porcją atrakcji.

Zadbaj, żeby twój maluch miał okazję do ruchu: raczkował, ćwiczył podnoszenie główki, obracał się na boki. Ale uważaj, żeby nie przesadzić - nadmierne zmęczenie (tak jak nadmiar wrażeń) również może utrudniać zaśnięcie.

4. Za zimno, za ciepło

W pomieszczeniu, w którym śpi niemowlę nie może być ani za ciepło, ani za zimno. Optymalna temperatura to 18°C, a 22°C to już absolutne maksimum. Przed spaniem trzeba wywietrzyć pokój, a latem najlepiej zostawić uchylone okno. Piżamka i kołderka lub kocyk powinny być również dostosowane do pory roku. Noworodkowi możesz włożyć o jedną warstwę więcej niż sobie, ale już niemowlę przyzwyczajaj do chłodu. Jeśli ty pocisz się w batystowej koszulce, nie zakładaj dziecku kaftanika frotte. W pierwszych tygodniach zamiast lekkiej kołderki możesz używać rożka lub śpiworka. Będziesz miała pewność, że maluch się nie rozkopie ani nie przykryje razem z głową.

5. Za jasno

Zasypianie przy zapalonym świetle jest tak samo trudne dla niemowlęcia, jak dla dorosłego. Jeśli nie chcesz, żeby pokój malucha był pogrążony w zupełnych ciemnościach, zostaw zapaloną tylko małą lampkę przy podłodze.

6. Głód

Przez kilka pierwszych miesięcy życia dziecko nie potrafi najeść się na zapas. Trzeba je karmić na żądanie, także w nocy. Półroczne dziecko możesz już zacząć odzwyczajać od nocnego karmienia - z pożytkiem dla jego zębów i dla twego snu. Zamiast mleka podawaj mu w nocy czystą wodę. Po jakimś czasie powinien przestać się budzić. W końcu komu chciałoby się wyrywać ze snu dla zwykłej wody?

7. Coś uwiera

Problemem może być zarówno materac (za miękki lub za twardy), poduszka (zupełnie niepotrzebna), jak i ubranko. Materac powinien być elastyczny, ale dość twardy, żeby nie zapadal się pod ciężarem dziecka. Jeśli twój maluch odziedziczył łóżeczko po starszym rodzeństwie, najlepiej zainwestuj w nowy materac. Na nim połóż prześcieradło z gumką, które nie będzie się zawijać i tworzyć gniotących fałdek.

Przeszkadzać w zasypianiu może też krzywo zapięta pieluszka, za ciasna gumka w piżamce, drapiąca metka od kaftanika, za krótkie śpioszki, metalowe zatrzaski od pajacyka. Zanim uznasz, że maluch marudzi bez powodu, sprawdź wszystkie te elementy.

8. Pełna pielucha

Spanie w pełnej pieluszce to żadna przyjemność. Nic dziwnego, że dziecko marudzi. Jeśli używasz pieluch jednorazowych, nie musisz zmieniać ich ilekroć maluch zrobi siusiu, ale pamiętaj przewinąć go przed snem. Pieluchy tetrowe trzeba zmieniać po każdym siusiu. Niezależnie od tego, jakich pieluch używasz, musisz przewijać malca natychmiast, gdy zrobi kupkę. Inaczej grozi mu odparzenie albo infekcja dróg moczowych.

9. Mylenie dnia z nocą

Tylko noworodkom jest wszystko jedno, czy za oknem świeci słońce, czy księżyc. I tak przesypiają prawie całą dobę. Ale już kilkumiesięczne niemowlę powinno odróżniać dzień od nocy. Jeśli twój maluch w dzień śpi, a w nocy chciałby brykać, prawdopodobnie jego rytm dnia został zaburzony. Jak nauczyć dziecko odróżniania dnia od nocy? Podczas dziennej drzemki nie zasłaniaj okien, nie wyłączaj telewizora, nie chodź na palcach. Drzemka nie musi odbywać się w łóżeczku - równie dobry jest wózek czy kojec. Układając malca do wieczornego snu przestrzegaj pewnego rytuału: zgaś światło, mów ściszonym głosem, zaśpiewaj kołysankę. Pamiętaj jednak, że dzwoniąca w uszach cisza też może przeszkadzać w zasypianiu. Znajome odgłosy domu (szum pralki, cicha rozmowa rodziców, krzątanina w kuchni) działają na dziecko uspokajająco i usypiająco.

10. Brak codziennej rutyny

Niemowlę powinno zasypiać i budzić się o stałych porach. Od tej reguły można oczywiście stosować odstępstwa w szczególnych okolicznościach, jak wizyta gości czy wycieczki za miasto, ale nie powinny zdarzać się one częściej niż raz w tygodniu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.