Nocne pobudki - dlaczego dzieci nie śpią w nocy?

Zdarza się, że niemowlę, zamiast przesypiać spokojnie noc, zaczyna coraz częściej się budzić. Jak sobie poradzić z nocnymi pobudkami?

Nocne pobudki? Jeśli noworodek budzi się kilka razy w nocy, wcale nas to nie dziwi. Wiadomo, że to norma. Jednak pobudki kilkumiesięcznego niemowlęcia zaskakują i... wykańczają rodziców. Przyczyn tego stanu może być kilka, ale rozwiązań jeszcze więcej.

Zobacz wideo

1. Zęby w drodze

Jeśli niemowlę marudzi, ślini się, wkłada rączki do buzi, prawdopodobnie wyrzynają mu się zęby . Dziąsła są wtedy bardzo wrażliwe na dotyk, bolą i swędzą. Nic dziwnego, że dziecko jest niespokojnie. Smaruj mu dziąsła żelem na ząbkowanie, który łagodzi ból i zmniejsza stany zapalne. Przed snem podaj maluchowi herbatkę z melisy. To go nieco uspokoi. Podobne działanie ma też Viburcol, homeopatyczny lek w czopku. Jeśli ból jest silny, podaj dziecku paracetamol (w czopku lub syropie).

2. Gorąco w sypialni

Jeśli malec się wierci, ma spocony kark, prawdopodobnie jest mu za gorąco. Temperatura w sypialni nie powinna przekraczać 22°C, a najlepiej, by wynosiła ok. 19°C . Przed ułożeniem dziecka do snu wywietrz sypialnię. Nie ubieraj niemowlęcia w ciepłą piżamę, pajacyk ani body. Do przykrycia wystarczy kocyk, cienki śpiworek lub lekka kołderka. Jeśli w domu jest gorąco, malucha może też budzić pragnienie - najlepiej podać mu wtedy przegotowaną wodę mineralną (niskomineralizowaną) w niekapku lub w butelce z dzióbkiem.

3. Zagubiony smoczek

Gdy mały ssak zasypia ze smoczkiem, w nocy zwykle go wypluwa. Kiedy się budzi, znów chciałby trochę possać, ale po omacku nie może znaleźć smoka. Możesz rozłożyć w łóżeczku kilka smoczków, jest wtedy szansa, że maluch trafi na któryś i zaśnie z powrotem. Zastanów się jednak, czy nie lepiej spróbować odzwyczaić dziecko od gumowego uspokajacza. Cztero-, pięciomiesięczne niemowlę zwykle rozstaje się ze smoczkiem bez większych oporów (potrzeba ssania jest najsilniejsza w pierwszych kilku miesiącach życia). Trzeba tylko dać mu taką możliwość. Zamiast szukać smoczka, delikatnie pogłaskaj malucha, potrzymaj go za rączkę, przytul.

4. Niewygoda

Zdarza się, że dziecko budzi się, bo jest mu niewygodnie. Sprawdź, czy malucha nie drapie metka lub szorstki szew piżamki, czy nie ciśnie go gumka lub źle dobrana pielucha . Może zaplątał się w kołderkę albo zwinęła mu się koszulka? W drugim półroczu niemowlęta układane do snu w śpiworku niekiedy zaczynają przeciwko temu protestować. Są teraz bardziej ruchliwe (również we śnie) i potrzebują więcej swobody. Czasem wystarczy zmienić śpiworek na większy lub po prostu z niego zrezygnować.

5. Lęk przed rozstaniem

Mniej więcej w siódmym, ósmym miesiącu u wielu dzieci pojawia się lęk przed rozstaniem (zwłaszcza gdy mama wróciła do pracy). Gdy maluch obudzi się w nocy i mamy nie ma obok, boi się i płacze. Zastanówcie się z partnerem, czy na jakiś czas nie wziąć malucha do swojego łóżka.

Dziecko jest wtedy spokojniejsze. Jeśli karmisz piersią, będziesz to mogła robić niemal przez sen. To również okazja, aby maluch przytulił się do taty. Nie bierzcie jednak dziecka do łóżka, gdy jedno z was jest po alkoholu lub lekach nasennych.

6. Nocny głód

Starsze niemowlę, które zaczyna raczkować, stawać i ani chwili nie usiedzi spokojnie, może w ciągu dnia nie najadać się do syta. Po prostu nie ma cierpliwości, by długo siedzieć przy stole, zaspokaja tylko pierwszy głód i pędzi dalej poznawać świat. Zaległości w jedzeniu odrabia w nocy. Budzi się często, by nasycić się mlekiem mamy - w nocy bardziej kalorycznym, obfitującym w tłuszcz niezbędny do rozwoju. Wzbogać zupę dodatkową porcją tłuszczu. Dzięki temu będzie bardziej kaloryczna. Wieczorem, zanim sama położysz się spać, spróbuj przystawić niemowlę do piersi. Jeśli napije się mleka około północy, jest szansa, że na następne karmienie obudzi się dopiero rano.

7. Nadmiar wrażeń

Niekiedy maluch szybko zasypia, lecz zmęczenie sprawia, że po krótkim czasie znów się budzi. Przyczyną może być nadmiar wrażeń. Może byliście dziś na zakupach w supermarkecie? Albo gościliście kuzynów, z którymi bawił się całe popołudnie? A może wybraliście się na spacer w zupełnie nowe miejsce? Dzienna ilość atrakcji musi być ograniczona - w czasie snu porządkują się informacje zebrane przez dziecko w ciągu dnia, nadmiar bodźców nie pozwala mu spać spokojnie. Zadbaj o to, by malec nie szedł spać rozbrykany, wycisz go, utul, wymasuj, zaśpiewaj kołysankę.

8. Za dużo drzemek

Zdarza się, że maluch budzi się w nocy po prostu dlatego, że jest wyspany. On, pełen energii, ma ochotę się bawić, podczas gdy jego rodzice czują się poddawani torturom... Powodem nocnych pobudek mogą być zbyt długie lub zbyt częste drzemki w dzień. Przeciętne sześciomiesięczne niemowlę śpi ok. 14 godzin w ciągu całej doby. Część przesypia w czasie dwóch, trzech drzemek w dzień, resztę w nocy. W drugim półroczu warto się temu dokładniej przyjrzeć i ustalić czas drzemek, tak by ostatnia nie była zbyt długa i nie kończyła się za późno. Dzieci śpiące w wózku łatwiej przestawić, zmieniając pory wychodzenia na spacer.

Uwaga, gorączka!

Powodem niepokoju malca może być podwyższona temperatura - skutek ząbkowania, rozpoczynającej się infekcji, stresu, przegrzania. Wymaga obniżenia, gdy wzrośnie ponad 38,5°C, koniecznie powyżej 39,5°C. Jeżeli nie pomogą chłodne okłady na czoło, kark i łydki, podaj dziecku paracetamol lub ibuprofen dla niemowląt. Gdy maluch gorączkuje, pilnuj, aby dużo pił.

Przyczyną nocnych pobudek może być też katar. Jeśli dziecko ma zatkany nos, wpuść mu do każdej dziurki 1-2 krople soli fizjologicznej lub roztworu wody morskiej.

Tylko spokojnie

Choć sytuacja jest trudna, spróbuj zdobyć się na cierpliwość i opanowanie. Maluch doskonale wyczuwa twój nastrój. Jeśli ty jesteś zdenerwowana, on także się denerwuje (a wtedy jeszcze trudniej mu zasnąć). Jeżeli zaś ty będziesz spokojna, twój nastrój udzieli się dziecku. Wtedy, nawet jeśli się obudzi, bez problemu szybko znów zapadnie w sen .

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Agora SA