Biegunka u dziecka - jak leczyć?

Dawniej biegunki, także u dzieci, leczono głodówką. Dziś podchodzi się do tej sprawy zupełnie inaczej.

Biegunka - nic to przyjemnego, ale zdarza się również najmłodszym. Jeśli dziecko oddaje więcej niż trzy luźne stolce w ciągu doby (a także wtedy gdy była jedna rzadka kupka, ale z widocznymi pasmami śluzu lub krwi), stwierdzamy właśnie tę dolegliwość. Jej przyczyny mogą być różne, od alergii i nietolerancji pokarmowej, przez rozmaite zakażenia (bakteryjne, rotawirusowe) aż po choroby, w których rzadkie stolce są jednym z objawów. Zdarzają się także biegunki spowodowane błędami żywieniowymi i podrażnieniem przewodu pokarmowego - gdy dziecko zje posiłek zbyt tłusty, zbyt obfity, przesadzi z ilością owoców (także suszonych), soków owocowych, warzyw świeżych lub kiszonych.

Zobacz wideo

Biegunka: co robić? Jak najwięcej pić

Zwykle biegunkę kojarzymy z tzw. zatruciem pokarmowym po zjedzeniu nieświeżej lub zanieczyszczonej żywności. Wodnistym stolcom często towarzyszą bóle brzucha, nudności, wymioty, złe samopoczucie. Jeśli przebieg choroby nie jest zbyt gwałtowny, leczymy ją w domu.

Najważniejsze, to regularnie nawadniać dziecko - najlepiej niegazowaną wodą źródlaną, ale tylko wtedy, gdy biegunka nie jest "zbyt wodnista". Woda taka nie zawiera elektrolitów, nie powinna być więc stosowana dłużej niż kilka godzin. A przecież maluch powinien pić często małymi porcjami (zbyt dużo płynu na raz może prowokować wymioty, podobnie jak podanie aromatycznego naparu mięty). Dlatego odpowiednie uzupełnianie strat elektrolitów i wody zapewniają specjalne preparaty (Gastrolit - dostępny na receptę, Orsalit, ORS 2000).

Malcowi warto także podawać probiotyk kupiony w aptece (najlepiej preparat zawierający bakterie Lactobacillus rhamnosus lub Lactobacillus reuteri) - pożyteczne bakterie kwasu mlekowego, które przywracają prawidłową florą bakteryjną jelit i wypierają chorobotwórcze drobnoustroje. Nie proponujemy natomiast węgla lekarskiego ani żadnych preparatów zatrzymujących biegunkę, a przeznaczonych dla dorosłych. Trzeba pamiętać o tym, że biegunka pomaga oczyścić organizm z tego, co mu szkodzi. Przeciwdziałać należy jedynie utracie płynów, a to można osiągnąć, podając dziecku picie.

A co można jeść podczas biegunki?

Chorego malca nie można głodzić! Ta dawna metoda odeszła już do lamusa, wiadomo, że głodówka tylko dodatkowo osłabia dziecko. Nie ma też potrzeby wprowadzania specjalnej diety. Po 4 godzinach od wystąpienia objawów dziecko może normalnie jeść (jeśli jest karmione piersią, pokarm mamy jest także napojem, więc nie powinien być ograniczany). Inna sprawa, że chory malec o wielu pokarmach będzie myślał z niechęcią i - gdy zgłodnieje - wybierze zapewne dietę lekkostrawną. Zaproponujmy mu więc wtedy to, co działa na przewód pokarmowy łagodząco, a także pokarmy, które mogą dodatkowo nawodnić małego pacjenta.

Lekkie i łagodne potrawy

- Domowej roboty kisiel z czarnych jagód (może być na bazie mrożonych owoców lub przecierowego soku jagodowego)

- Kompot lub przecier z rozgotowanych jabłek

- Puree z banana

- Tarte jabłko

- Ryż zapiekany z jabłkiem

- Pszenna bułeczka, cienko posmarowana masłem z chudą szynką i plasterkiem ogórka bez skórki

- Łagodna zupa pomidorowa (ze świeżych pomidorów lub soku pomidorowego) przygotowana bez wywaru mięsnego

- Zupa krem z jarzyn z przewagą marchewki

- Ziemniaki gotowane w mundurkach, do tego lekko osolony twarożek homogenizowany z dodatkiem szczypty świeżych ziół

- Delikatna potrawka z piersi kurczaka podana z ryżem i duszoną marchewką

- Pulpety z chudej ryby, ziemniaki i kilka różyczek ugotowanego na miękko brokuła

Biegunka u niemowląt

U niemowląt, które karmione są zgodnie z zaleceniami lekarza, biegunka wywołana zatruciem pokarmowym zdarza się rzadko. Bardziej prawdopodobną przyczyną wodnistych stolców i wymiotów jest infekcja rotawirusowa , która dla małego człowieka może być groźna (bardzo szybko może nastąpić niebezpieczne odwodnienie organizmu). Dlatego z chorym niemowlęciem koniecznie jedźmy do lekarza.

Oczywiście trzeba pamiętać, że noworodki i małe niemowlęta karmione piersią zwykle oddają wiele razy w ciągu dnia luźne stolce (najczęściej po karmieniu) - to nie jest biegunka. Niepokojące są dopiero: śluz i pasma krwi w kupce, wymioty (nie ulewanie), gorączka. Wtedy konieczna jest szybka konsultacja z lekarzem.

Jeśli malec nie chce pić lub utrata płynów jest znaczna, trzeba jechać do szpitala.

Chcesz wiedzieć więcej o prawidłowej diecie Twojego dziecka? Lekarze odpowiadają

Popularne pytania i odpowiedzi o biegunki u niemowląt:

Długotrwała biegunka - czy miód może być przyczyną?

Czy po szczepieniu może pojawić się biegunka?

Bóle brzucha, biegunki i wzdęcia po antybiotykach?

Więcej o:
Copyright © Agora SA