Jak leczyć biegunkę?

Zalecenia postępowania przy biegunce zmieniły się od czasów, gdy byliśmy dziećmi. Nie stosuje się już głodówek ani specjalnej diety. Ale też nie czeka z założonymi rękami na rozwój sytuacji.

W leczeniu biegunki bardzo ważne jest odpowiednie postępowanie i trafna ocena sytuacji. Jeśli dziecko nagle zaczyna oddawać liczne luźne stolce, wyraźnie źle się czuje, nie ma apetytu, trzeba zacząć działać:

Nawadniaj

Maluch podczas biegunki traci ogromne ilości płynów, a wraz z nimi konieczne dla prawidłowej pracy organizmu elektrolity. Trzeba te straty jak najszybciej uzupełnić, podając dziecku płyny. Nie wystarczy jednak dać mu do picia wodę lub herbatkę, trzeba włączyć specjalny płyn nawadniający, który uzupełni uciekające elektrolity. Taki preparat można kupić w aptece bez recepty. Trzeba go przygotować ściśle według przepisu w ulotce - nie można dodawać do niego soku ani niczego, co poprawi jego smak. Niestety preparat ma słonawy smak i dziecko może nie chcieć go pić, ale dodanie do płynu soku osłabia skuteczność specyfiku. Płyn z elektrolitami trzeba podawać regularnie, małymi porcjami, po łyżeczce, po łyku, traktując go jako "doustną kroplówkę". Jeśli maluch nie będzie go pił, a biegunka będzie się utrzymywać, konieczne może być podawanie kroplówki dożylnej w szpitalu.

Licz wypróżnienia

W leczeniu biegunki najważniejsze jest pilnowanie bilansu płynów. Jeśli dziecko zrobi 5 wodnistych kupek o objętości mniej więcej 150 ml, łatwo policzyć, że straciło 750 ml płynu. Niestety, jeden kubeczek lub mała butelka płynu tych strat nie uzupełni. Jeśli biegunka będzie się utrzymywać, konieczna będzie konsultacja lekarza, a wtedy dokładna informacja, jak często i ile było wypróżnień, ułatwi ustalenie, co dalej robić.

Obniżaj gorączkę

Jeżeli maluch gorączkuje (temperatura przekroczy 38,5°C), trzeba mu ją obniżać, podając paracetamol w syropie w ilości odpowiedniej dla danego wieku. Po podaniu leku można zrobić dziecku kąpiel chłodniejszą o 1-2 stopnie od obecnej temperatury jego ciała. Szczególnie u niemowlęcia, ale też u nieco starszego dziecka częste wypróżnienia i drażniące stolce mogą powodować bolesne zmiany na skórze. Dobrze jest smarować okolice odbytu kremem lub maścią chroniącą przed odparzeniami.

Podawaj leki osłonowe

Po konsultacji z lekarzem można podać dziecku preparat diosmektytu działający osłonowo na jelita oraz zmieniający pH stolca na nieco mniej kwaśne. Może on zmniejszyć liczbę wypróżnień i złagodzić nieco ich drażniący charakter. Warto też zapytać, jaki podać dziecku probiotyk - różne szczepy bakterii probiotycznych mają udowodnione badaniami efekty lecznicze. Lekarz powinien zalecić najodpowiedniejszy preparat. Probiotyk dobrze jest stosować jeszcze po zakończeniu ostrej biegunki, by odbudować korzystną mikroflorę jelitową.

Dostosuj dietę do potrzeb dziecka

Dziecko z biegunką może jeść wszystko to, na co ma ochotę (unikajcie tylko podawania dużej ilości cukru, słodzonych napojów itp., bo to wzmagałoby fermentację w jelitach i powodowało bolesne wzdęcia). Niemowlę karmione naturalnie należy często przystawiać do piersi, maluch karmiony butelką może dostawać zwykłe porcje mleka - jeśli tylko ma na to ochotę. Starsze dziecko może jeść normalnie, ale jeśli nie ma apetytu, nie należy go do jedzenia zmuszać.

Nie stosuj środków zapierających

Jeśli doszło do biegunki, to znaczy, że do układu pokarmowego dostał się jakiś szkodliwy czynnik, którego trzeba się szybko pozbyć. Dlatego nie powinno się stosować leków powstrzymujących wypróżnienia. Ich podanie może wydłużyć czas trwania choroby, bo wirusy i bakterie powodujące biegunkę świetnie się czują w ciepłym i wilgotnym środowisku jelit i łatwo się tam namnażają.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.