1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Zabawy rozwijające mowę

Nie możesz się doczekać pierwszego "mama"? Podpowiadamy, jak bawić się z maluchem, by nauka mowy sprawiała mu przyjemność.
Niemowlę bardzo wcześnie zaczyna wydawać dźwięki. Najpierw jest to płacz, ale niemal z dnia na dzień uczy się także w inny sposób nawiązywać kontakt z otoczeniem. Już w drugim miesiącu grucha, łącząc spółgłoski w gardłowe ciągi: ghh , grr , w trzecim potrafi zapiszczeć z radości, a od czwartego zachwyca rodziców głośnym, serdecznym śmiechem. Półroczny maluch sprawnie gaworzy, łącząc spółgłoski i samogłoski w śpiewne ma-ma-ma, ba-ba-ba, da-da-da.

W kolejnych miesiącach coraz wyraźniej wypowiada "mama" i "tata", choć w pełni zrozumie ich znaczenie dopiero około pierwszych urodzin. Dwunastomiesięczny maluch swobodnie wydaje już wiele dźwięków, modulując głos i różnicując intonację, co przypomina jakiś obcy język. Rodzice z ogromną radością wyłuskują z tej zabawnej plątaniny pierwsze zrozumiałe słowa.

Jak możesz pomóc?

Nie lekceważ pierwszych, jeszcze bardzo niewprawnych prób nawiązania przez niemowlę kontaktu za pomocą dźwięków. Im częściej będzie je słyszał i sam wydawał, tym bogatsze będzie jego słownictwo, gdy w końcu zacznie mówić. Na wiele sposobów możesz mu to ułatwić:

Mów do niego . Komentuj na bieżąco, co robisz i wyjaśniaj związki przyczynowo - skutkowe: "gotuję zupkę, którą będziesz jadł". To pomaga rozwinąć zdolność rozumienia, bez której maluch nie nauczy się mówić.

Zadawaj pytania i czekaj na reakcję . Na razie będzie to tylko śmiech albo radosne gaworzenie, ale każdą taką odpowiedź przywitaj zainteresowaniem, mówiąc np.: "naprawdę?" lub "to bardzo ciekawe!". Udowodniono, że dzieci, do których nie tylko się mówi, ale także rozmawia się z nimi, szybciej opanowują sztukę mówienia!

Nazywaj rzeczy, określaj kolory i kształty . To muszą być proste komunikaty: "zielone auto", "piłka jest okrągła", a jeszcze lepiej: "okrągła" - tu ruch dłonią pokazujący jej kulistość, a następnie wysunięcie jej do przodu przy słowie "piłka". Mów wyraźnie i używaj poprawnych form.

Powtarzaj za nim . Logopedzi radzą, by w rozwoju mowy "podążać za dzieckiem". Jeśli twój malec jest na etapie mówienia "a-gu", powtórz to za nim. W ten sposób przekona się, że jego "mówienie" wywołuje reakcję, jest dla ciebie ważne. To go zmotywuje do dalszych prób.

Tłumacz jego język . Jeśli twój maluch używa już wyrazów dźwiękonaśladowczych, powtarzaj je za nim, ale dodawaj też prawidłowe brzmienie zastąpionych słów, np.: jeśli dziecko, wskazując na samochód, mówi "brrum", ty powiedz: "tak, brrum, samochód".

Unikaj zdrobnień i seplenienia . Nigdy nie mów: "a cio to?", "piciu", "lowelek" , tylko: "a co to?" "woda/sok", "rowerek". Dziecko musi słyszeć właściwe brzmienie słów, by nauczyło się prawidłowo je wymawiać. Jesteś jego wzorem!

Śpiewaj piosenki i kołysanki. Ani się obejrzysz jak maluch do ciebie dołączy: najpierw będzie dopowiadał ostatnie sylaby rymujących się wersów, a wkrótce całe wyrazy oraz nucił znajome piosenki!

Oglądaj z nim książeczki . Rób to przy każdej okazji, często wracaj do tych, które budzą zainteresowanie dziecka. Nazywaj wszystkie obrazki, zadawaj pytania typu "gdzie jest kotek?", czytaj proste wierszyki nawet zupełnie małemu niemowlęciu, wielokrotnie powtarzaj te same rymowanki.

Baw się, ale nie oczekuj szybkich postępów . Nie przyśpieszysz tego, co zaplanowała natura. Niektóre dzieci (częściej dziewczynki) zaczynają mówić wcześniej, inne nieco później, za to od razu zdaniami, np.: "Misia pić" czy "Daj mi".

Jedzenie pomaga

Ssanie to dla malutkich warg intensywny trening. Maluch ćwiczy aparat mowy już w momencie wysuwania języka w poszukiwaniu brodawki. Jeżeli karmisz butelką, załóż na nią smoczek o tzw. anatomicznym kształcie. Rozszerzając dietę dziecka od razu przejdź na łyżeczkę, a gdy będzie już gotowe do gryzienia i przeżuwania przestań miksować pokarm na gładką masę. Energiczne ruchy szczęk pomagają wykształcić prawidłowy zgryz, co jest niezbędne do późniejszego poprawnego wypowiadania dźwięków, przy których język opiera się o zęby.

Językowe zabawy na każdy kwartał

0 - 4 miesiące

W tym wieku niemowlę rozwija swą mowę głównie poprzez ssanie (gimnastyka warg i języka) oraz przysłuchując się mowie opiekunów. Jak bawić się w rozmawianie z takim maluchem?

Oprzyj się wygodnie, zegnij kolana, połóż na nich dziecko i pobawcie się w rozmowę. Powtarzaj wszystkie odgłosy wydawane przez malca, prowokując go do reakcji. W tej samej pozycji możesz też maluchowi coś opowiedzieć - patrz mu w oczy i z uśmiechem mów wolno i wyraźnie, gdy malec zechce ci odpowiedzieć radosnym piskiem, zaśmiej się w odpowiedzi lub skomentuj: "naprawdę tak uważasz?"

Połóż malca na kocyku i pobaw się z nim w króciutkie rymowanki nazywające części ciała, np.: "leci, leci sowa - a tu Kasi głowa"; "leci, leci pszczoła do Kubusia czoła"; "biegnie, biegnie antylopa - a tu stopa". Mówiąc, naśladuj rękami ruchy zwierząt i delikatnie kładź dłonie na nazywanych częściach ciała dziecka. Jeśli masz też starsze dziecko, wspólnie wymyślajcie rymowanki dla niemowlaka, śmiechu będzie co nie miara!

5 - 8 miesięcy

To wiek głośnego śmiechu i śpiewnego gaworzenia. Maluch potrafi już cię naśladować - wykorzystaj to w zabawie!

Weź malca na ręce i stańcie przed lustrem. Pobawcie się w wesołe miny ćwiczące narządy mowy: wysuwaj język i oblizuj nim górną wargę, próbuj dotknąć czubkiem języka nos, zrób wargami ryjek i cmokaj lub przesyłaj ręką buziaki. Być może maluch nie zechce cię naśladować, ale próbuj. A nuż za którymś razem przyłączy się do zabawy?

Galopuj po domu z maluchem na rękach śpiewając piosenkę nawiązującą do tej czynności, np. "Wio koniku!" lub "Lajkonika". Między zwrotkami naśladuj głosem stukot kopyt konia, kląskaj i parskaj zachęcając malca, by robił to samo. Potem przesiądźcie się do samochodu (najlepiej starego, żeby głośniej warczał) i naśladujcie odgłosy silnika wydymając wargi w głośnym "brrrrrummm, brrrummm" (wargi powinny jak najdłużej drgać).

Rozbawiona wołaj: "a-kuku". Już półroczne niemowlęta uwielbiają tę zabawę. Wkrótce widząc jak zdejmujesz dłonie z twarzy lub sam ściągając z siebie kocyk, twój malec też będzie roześmiany krzyczał "a-kuku!".

9 - 12 miesięcy

Te miesiące życia malucha przyniosą ci jedną z najpiękniejszych chwil macierzyństwa: pierwsze, świadomie wypowiedziane "mama". Takich słów, które maluch wypowiada ze zrozumieniem będzie coraz więcej, choć na razie przeważą wśród nich wyrazy dźwiękonaśladowcze.

Naśladujcie odgłosy zwierząt. Możecie wykorzystać do pomocy obrazki w książeczkach, maskotki lub pacynki. Doskonała będzie też piosenka "Stary Donald farmę miał" w ulepszonej wersji np. "Mały Wojtuś farmę miał "

Zrób teatrzyk kukiełkowy - to świetna okazja do pokazania dziecku, jak można modulować głos i bawić się intonacją. Recytuj krótkie wierszyki raz basem, a raz sopranem. Teatrzyk z pewnością skończy się "napaścią" malca na pacynki, ale potraktuj to jak część waszej zabawy.

"Halo, kto mówi?" Do tej zabawy potrzebne będą dwa telefony-zabawki (dziecku daj dużą pluszową komórkę) . Pewnie nie raz widział, jak się nim posługujesz i chętnie przyłoży swój aparat do ucha. Wdzięczne "allo" to jedno z pierwszych wypowiadanych przez maluchy słów.

Dmuchanie na płomień świecy doskonałe ćwiczy wargi. A przy okazji dobry trening przed spotkaniem z pierwszym urodzinowym tortem! Pilnuj jednak, by zaaferowany ogniem malec nie dotknął wargami czy rączką płomienia.Akcesoria dla dzieci - kup i sprzedaj korzystając z naszych darmowych ogłoszeń.

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
 • Mowa o mowie
 • Kiedy zacznie mówić?
 • 16. miesiąc życia. Życie to zabawa
Skomentuj:
Zabawy rozwijające mowę
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX