Czas na turlanie

Zanim dziecko zacznie siadać i wstawać, będzie z uporem ćwiczyć obroty. Jak mu w tym mądrze towarzyszyć?

Noworodek, a także niemowlę w 2. i 3. miesiącu życia, nie potrafi samo zmienić pozycji. Leży tak, jak się go położy - na plecach, na brzuchu, na boku. Pod koniec 3. miesiąca życia, na początku 4. zaczyna próbować zmian pozycji. Czasem nieświadomie, mocno zaskoczony tym, że jego ciało zmienia położenie.

Jak foka

W 4. miesiącu życia maluch położony na brzuchu bez trudu utrzymuje głowę. Coraz bardziej lubi tę pozycję, bo pozwala mu ona obserwować świat.

Dość pewnie podpiera się też na przedramionach, ale często traci równowagę i przewraca się na boki lub na plecy. Położony na wznak próbuje obrócić się na bok lub odpycha piętami, by się przesuwać do tyłu i na boki.

Od tej pory nie wolno malca zostawiać samego na łóżku, przewijaku. Warto natomiast zejść do parteru i w pozycji horyzontalnej towarzyszyć mu w poznawaniu świata.

Mata rozłożona na podłodze to teraz dla dziecka najlepsze miejsce do zabawy. Maluch może tu bezpiecznie poznawać możliwości swojego ciała, ćwiczyć nowe ewolucje i rozwijać sprawność ruchową, która za kilka miesięcy pozwoli mu wstać i ruszyć w drogę.

Nowe wyzwania

Przygotujcie podłogę: jeśli macie dywan, często go odkurzajcie. Parkiet przykryjcie matą, na której dziecko nie będzie się ślizgać i która zamortyzuje ewentualne uderzenie o podłoże.

Jeśli wydaje się Wam, że malec boi się ruchu, możecie towarzyszyć mu "W parterze". Siedząc na podłodze, spróbujcie np. delikatnie i powoli turlać go na swoich udach. Na końcu niech czeka na niemowlę nagroda - atrakcyjna zabawka.

Jak czołg

Dziecko jest coraz sprawniejsze i zaczyna interesować się przemieszczaniem.

Kiedy leży na plecach, wciska stopy w podłoże i próbuje się nimi odpychać, skręcając tułów i odchylając główkę do tyłu. Niektóre niemowlęta w tym wieku potrafią, leżąc na plecach, przesunąć się o długość swego ciała i więcej. Bywa, że niemowlę opiera się na głowie, miednicy i piętach, odchylając się niemiłosiernie do tyłu. Leżąc na brzuszku, wierzga nogami, czasem tracąc przy tym równowagę, i "ląduje" na twarzy. Próbuje również obracać się na boki.

Nowe wyzwania

Wybierzcie lekkie, bezpieczne zabawki, które dziecko będzie mogło chwycić i włożyć do buzi. Rozłóżcie interesujące przedmioty, rozwieście balony i kolorowe zabawki po bokach i nad miejscem, gdzie maluch przebywa.

Wykorzystujcie zainteresowanie dziecka obrotami i pokażcie mu, jak potrafią być ciekawe i zabawne. Turlajcie malucha w trakcie rozbierania, zmiany pieluchy, wspólnej zabawy na podłodze.

Jak fryga

Maluch już śmielej obraca się na boki. Coraz częściej zdarza mu się tez przetoczyć z brzucha na plecy lub odwrotnie.

Odtąd będzie wytrwale doskonalił tę umiejętność już bez waszej pomocy. Z czasem będzie mu to wychodzić coraz lepiej. Prawdziwej wprawy w obracaniu się i turlaniu niemowlęta nabierają między 4. a 6. miesiącem życia.

Nowe wyzwania

Połóżcie na podłodze kilka kolorowych, niezbyt mocna napompowanych balonów - ich delikatny ruch na pewno malca zaciekawi. Będzie próbował za wszelką cenę zmienić pozycję, by je złapać lub choćby przyjrzeć się im z bliska.

Zaopatrzcie się w lekkie piłki i wałki - przyda się wszystko, co ucieka, toczy się po podłodze, przemieszcza. Jednak nie zasypujcie niemowlęcia nadmiarem tego typu zabawek i nie pomagajcie mu w dotarciu do upatrzonego celu.

Obrót ze wspomaganiem

W zabawie czy podczas pielęgnacji można pomóc malcowi w obrocie. Ale bardzo dyskretnie i powściągliwie - zaledwie nadając kierunek ruchowi, w który dziecko także wkłada wysiłek.

Włóż dłoń z rozłożonymi palcami pod pupę malucha, chwytając ją (niezbyt mocno!) jak piłkę.

Drugą rękę włóż między nóżki niemowlęcia, delikatnie przytrzymując malucha od przodu.

Minimalnie unieś pupę malucha, tak żeby łatwiej można go było obrócić.

Powoli przetaczaj dziecko, obracając je najpierw na bok, a potem na brzuch.

Do końca obrotu trzymaj ręce na pupie malucha.

Jeśli chcesz obrócić niemowlę z brzuszka na plecy, przez cały czas musisz asekurować dłonią główkę dziecka.

Więcej o:
Copyright © Agora SA