Jak się rozwija zmysł wzroku

Wzrok dziecka zaczyna rozwijać się w okresie życia płodowego. Ale zanim maluch będzie widział naprawdę dobrze, minie kilkanaście miesięcy.

Zdolność widzenia u małego człowieka rozwija się powoli i stopniowo. Przeczytajcie, co się dzieje przed narodzeniem i w pierwszym roku życia dziecka.

W brzuchu mamy

Zawiązki oczu pojawiają się już pod koniec 7. tygodnia życia płodowego. Tydzień później maleństwu zaczynają rosnąć powieki. W kolejnych tygodniach oczy przesuwają się ku przodowi, a powieki sklejają. Dziecko w 25. tygodniu życia płodowego, chociaż ma nadal zamknięte powieki, zaczyna reagować na silny strumień światła przenikającego przez powłoki brzuszne mamy. Dwa tygodnie później wykształca się siatkówka oka i otwierają powieki. Jeśli w czasie badań mocno rozświetli się wnętrze macicy, dziecko odwraca się od światła.

Jak wspomagać rozwój wzroku

Zażywaj preparaty zawierające DHA, wielonienasycony kwas tłuszczowy z grupy Omega-3. Ma on szczególne znaczenie dla rozwoju mózgu i wzroku dziecka. Stanowi ważny składnik budowy siatkówki oka. Organizm nie potrafi sam wytworzyć tych cennych kwasów, trzeba więc sięgnąć po suplementy diety lub dbać o dietę bogatą w ryby morskie, olej lniany, rzepakowy i sojowy, siemię lnianie i orzechy włoskie.

Tuż po narodzinach

Noworodek wygląda, jakby miał lekkiego zeza. To wina fałd w wewnętrznych kącikach oczu. Stanowią one naturalną ochronę oczu dziecka w czasie porodu. Po kilku tygodniach fałdy znikną bez śladu.

Powieki noworodka są nieco opuchnięte. Nie oznacza to nic złego. Pomaga tylko chronić oczy przed silnym światłem.

Już chwilę po urodzeniu dziecko szuka wzrokiem mamy i gdy ta weźmie je w ramiona, przygląda jej się uważnie. Jak wykazują badania, już kilkudniowy maluch bezbłędnie rozpoznaje swoją mamę. Nie znaczy to jednak, że noworodek ma sokoli wzrok. Przeciwnie, widzi wyraźnie na odległość 20-30 cm od jego oczu.

Jak wspomagać rozwój wzroku

Zadbajcie, by w sali porodowej, a później w tej, w której mama przebywa z dzieckiem, nie było jasno świecących lamp.

W pierwszych tygodniach życia

Dziecko wciąż widzi niewyraźnie. Jego świat jest zamazany i dwuwymiarowy (malec nie jest jeszcze w stanie zobaczyć głębi). Niemowlę dostrzega jedynie ostre kontury, duże wzory, intensywne barwy (początkowo czerń i biel, a pod koniec miesiąca także czerwień). Zauważa ruch, zwłaszcza powolny. Skupia się jednak na ludzkich twarzach.

Niektóre dzieci wyraźnie zezują. Nie trzeba się tym martwić. Mięśnie utrzymujące gałkę oczną są jeszcze słabe i trudno im skoordynować ruch oczu i utrzymać je równolegle. U większości dzieci mija to najpóźniej w drugim półroczu.

JAK WSPOMAGAĆ ROZWÓJ WZROKU

Jak najczęściej bierzcie dziecko w ramiona i pochylajcie się nad nim, gdy leży w łóżeczku. Dzięki temu maluch wkrótce zacznie rozróżniać rysy twarzy wszystkich domowników.

Na ścianie na wysokości oczu dziecka powieście duże portretowe fotografie członków rodziny. Możecie też przyczepić do szczebelków łóżeczka balon z namalowaną schematycznie buzią. Przyglądając się ludzkim twarzom, dziecko uczy się skupiać wzrok.

Między pierwszym a trzecim miesiącem

Niemowlę rozpoznaje mamę, tatę i innych domowników. Potrafi długo wpatrywać się w zawieszoną na szczebelkach łóżeczka zabawkę. Wodzi wzrokiem za wolno poruszającymi się przedmiotami. Przygląda się swoim dłoniom. Patrzy w stronę źródła dźwięku i światła.

Jak wspomagać rozwój wzroku

Przymocujcie do ramy łóżeczka mobil z pozytywką. Śledzenie ruchu kolorowych zabawek pomaga dziecku skoordynować ruch gałek ocznych i potrafi zająć malca na długie minuty. Możecie do szczebelków łóżeczka przyczepić kolorową zabawkę. Tylko zmieniajcie strony, niech dziecko patrzy raz w lewo, raz w prawo.

Pokazujcie dziecku lekkie kolorowe grzechotki. Będzie przyglądać się im z uwagą, wodzić za nimi wzrokiem, a potem wyciągać ku nim rączki i próbować je dotknąć.

Między trzecim a szóstym miesiącem

Niemowlę zaczyna rozróżniać barwy i dostrzegać głębię obrazu. Jego wzrok nabiera ostrości. Maluch z uwagą przygląda się zabawkom i próbuje je chwytać. Z czasem robi to z coraz większą wprawą. Potrafi skupić wzrok nie tylko na przedmiocie położonym blisko, ale także leżącym metr od niego. Zaczyna dostrzegać drobniejsze przedmioty. Wpatruje się w korale na szyi mamy, guziki w koszuli trzymającego go na rękach taty, kwiatki na kocyku. Pod koniec kwartału koordynacja oko - ręka jest już bardzo dobra. Dziecko bez trudu sięga po znajdujące się w pobliżu zabawki, chwyta je, obraca w dłoniach i ogląda.

Jak wspomagać rozwój wzroku

Zawieście w zasięgu wzroku i łapek niemowlęcia kilka lekkich zabawek. Dobre będą np. welurowe zwierzątka, kolorowe grzechotki, plastikowe lusterka. Malec będzie je obserwował i próbował chwycić.

Układajcie dziecko na macie zrobionej z kawałków materiału o różnych kolorach, wzorach i fakturach, z naszytymi kolorowymi zabawkami, guzikami, fragmentami błyszczącej, szeleszczącej folii. Będzie z upodobaniem jej się przyglądało, dotykało jej, próbowało złapać elementy.

Kładźcie w zasięgu rąk niemowlęcia zabawki, po które będzie mogło sięgnąć, a potem obejrzeć je uważnie, obracając w dłoniach.

W drugim półroczu

Niemowlę uczy się przewidywać, gdzie się znajdzie za chwilę poruszający się przedmiot. Uwielbia wyrzucać z łóżeczka czy wózka zabawki i patrzeć, jak spadają.

Interesuje się małymi przedmiotami i detalami w tych większych. Ciekawią je frędzle w zasłonie, oczy misia, okruszki na dywanie. Trzeba na nie bardzo uważać, bo potrafi znalezione drobiazgi włożyć do buzi.

Dziecko wyraźnie już rozróżnia nie tylko kolory, ale także kształty i faktury. Obserwuje domowników, w nowym miejscu rozgląda się dookoła.

Jak wspomagać rozwój wzroku

Zaopatrzcie malucha w zabawki o różnych kształtach, kolorach, fakturach i wielkościach. Zaciekawią go duże klocki, piłeczki z materiału, pudełka, które można wkładać jedne w drugie, sorter.

Pod waszą kontrolą pozwalajcie dziecku bawić się drobnymi przedmiotami, w czasie zabawy jednak nie spuszczajcie z malucha oka, bo wystarczy chwila, by włożył sobie drobiazg do buzi, nosa lub ucha.

Pokazujcie dziecku proste kolorowe obrazki w książeczkach i opowiadajcie o nich.

Więcej o:
Copyright © Agora SA