Jak się rozwija niemowlę - piąty miesiąc życia

W piątym miesiącu życia niemowlę przygotowuje się, by ruszyć z miejsca i zdobywać przestrzeń na wiele możliwych sposobów.

Z biegiem czasu coraz więcej się po dziecku spodziewamy. I niecierpliwie wyglądamy pierwszych "dorosłych" umiejętności, takich jak siadanie i przemieszczanie się. Tymczasem właśnie na ich opanowanie niemowlę ma dużo czasu i nie należy go w rozwoju poganiać.

Rozwój niemowlęcia

Okna rozwojowe to termin, który powinien poznać każdy rodzic. Chodzi o przedziały czasu, w jakich maluch się rozwija i pojawiają się kolejne umiejętności dziecka - w zależności od jego cech, temperamentu, stanu zdrowia. Jeśli ktoś powie wam, że wasze dziecko powinno w piątym miesiącu obracać się albo próbować siadać, odpowiedzcie mu, że wcale nie musi - ono może.

Obroty może dziecko opanować i w piątym, i w szóstym miesiącu. Na siadanie ma czas od szóstego do... dziesiątego miesiąca życia. To normalne. Jeśli malec robi coś później niż większość dzieci, możecie zastanowić się z pediatrą, czemu tak się dzieje i czy są jakieś okoliczności, które mu dane działanie utrudniają.

Umiejętności ruchowe

Pięciomiesięczne niemowlę bawi się zgrabnie zabawką trzymaną w dłoniach. Dobrze kontroluje głowę, leżąc na brzuchu i siedząc na kolanach u rodziców. .

Gdy niemowlę leży na plecach, chwyta dłońmi swoje kolana, podudzia i stopy. Połowa niemowląt w tym wieku, leżąc na brzuchu, odrywa klatkę piersiową od podłoża, podpierając się na wyprostowanych rączkach z otwartymi dłońmi. Potrafią sięgnąć po zabawkę, wysuwając jedną i obie ręce do przodu, na boki, a nawet do tyłu wzdłuż tułowia. Czasem podrywają i rączki, i nóżki do góry, jakby pływały.

Pozostałe niemowlęta na zdobycie takich umiejętności rozwojowych muszą jeszcze poczekać około miesiąca. Między piątym i siódmym miesiącem życia różnice w umiejętnościach (i to nie tylko ruchowych) niemowląt mogą sięgać nawet dwóch miesięcy. To ważny dla rozwoju malucha okres przejściowy, w którym ogromną rolę odgrywa aranżacja otoczenia dziecka, stan jego zdrowia, odpowiednia opieka oraz zabawy z rodzicami.

Dziwne ruchy dziecka, czy próba zmiany pozycji?

Każde dziecko na swój sposób zdobywa kolejne umiejętności. Jedne niemowlęta, żeby obrócić się z brzucha na plecy, mocno ciągną głowę do tyłu i w bok. Inne, "łapiąc równowagę", rozkładają ramiona na boki i... utrudniają sobie zmianę pozycji. I jedne, i drugie zaczną obracać się na plecy, tyle że jedne wcześniej, inne zaś nieco później.

Pięciomiesięczne dzieci, które są od początku życia obracane przez rodziców w trakcie czynności pielęgnacyjnych, spędzają dużo czasu na macie, mają wokół siebie ciekawe zabawki (choćby "uciekające" balony, pudełka itp.), wcześniej zaczynają się rozwijać, czyli obracać i przesuwać po podłożu.

Maluch może przeturlać się jak walec. Albo unosić lekko pupę i prostując nogi, przesuwać górną część ciała w kierunku celu (czasem ryjąc nosem w podłożu). Może - jeśli podłoże jest śliskie - przeciągać lekko usztywnione ciało, podciągając się obiema rączkami. Zwykle próbuje różnych stylów, tworząc w końcu własny. Dla dziecka ważny jest efekt, a nie, jak to wszystko wygląda i czy nie niepokoi rodziców!

Dieta, a rozwój dziecka

Niemowlę jest teraz bardzo aktywne. W dzień spala dużo energii i mało odpoczywa. Niektóre dzieci krócej i bardziej nerwowo ssą pierś w ciągu dnia. Za to wieczorem i w nocy nie chcą się z nią rozstać. Nocny pokarm jest bogatszy w tłuszcze, bardziej kaloryczny i idealnie zaspokaja potrzeby rozwijającego się organizmu. Warto utrzymać karmienie naturalne - mleko mamy jest bogate w składniki wspierające odporność i stanowi w tym okresie podstawową ochronę w walce z wirusami i bakteriami.

W piątym, szóstym miesiącu dziecko powinno zacząć jeść przeciery warzywne, musy owocowe, kaszkę bezglutenową. Nowości wprowadzamy pojedynczo, nie częściej niż co pięć dni, stopniowo zwiększając porcje i obserwując reakcje malca. Podajemy też maleńkie porcje (pół łyżeczki) kaszy manny - źródła glutenu. Zdaniem lekarzy wprowadzenie takich małych dawek glutenu, w czasie gdy dziecko jest jeszcze karmione piersią, zmniejsza ryzyko celiakii i cukrzycy u dziecka.

W piątym miesiącu niemowlę ma prawo:

intensywnie się ślinić, zwłaszcza jeśli zaczęło ząbkować;

wkładać do buzi wszystko, co dostrzeże i chwyci dłońmi. Obserwujemy pierwsze ruchy gryzienia, a zaczyna się od paluszków i dłoni;

bawić się własnym głosem. Wokalizuje, mlaszcze, bulgoce, prycha. Śmieje się w głos. Pojawiają się pierwsze gesty precyzyjnie komunikujące emocje;

częściej budzić się w nocy i domagać piersi;

wypychać językiem łyżeczkę przy pierwszych próbach podawania nowych pokarmów;

interesować się tym, co jedzą rodzice, lub przeciwnie, nie mieć ochoty na próbowanie nowości;

próbować siadania z pozycji półleżącej w leżaczku (ale uwaga - to jeszcze nie czas na siadanie! Nie warto w tym pomagać dziecku, sadzać go ani podpierać poduszkami!);

prężyć i krzyżować nóżki w leżeniu na brzuchu i na plecach, wpychać je w podłoże. Jeśli to jedna z wielu form aktywności - nie powinna was niepokoić.

Konsultacja: Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta

Więcej o:
Copyright © Agora SA