Płacze, nie śpi, ciągle by jadło... Co twoje niemowlę chce ci powiedzieć?

Dlaczego dziecko wciąż płacze? Czemu nie chce spać? Czy to normalne, że boi się obcych? Pomagamy zrozumieć zachowanie niemowlęcia i podpowiadamy, jak zaradzić częstym problemom.

Dlaczego wciąż płacze?

Płacz to dla noworodka i niemowlęcia jeden z najważniejszych sposobów sygnalizowania swoich potrzeb. Maluch jeszcze nie potrafi powiedzieć, że coś mu dokucza, coś mu się nie podoba czy po prostu jest mu smutno. Płacz niemowlęcia najczęściej oznacza: "jestem głodny", "przytul mnie", "coś bym possał", "nudzę się", "jestem zmęczony". I znacznie rzadziej niż nam się wydaje - "coś mnie boli".

1. Weź dziecko na ręce i przytul je. Bliskość mamy lub taty daje niemowlęciu poczucie bezpieczeństwa. Czując ciepło ciała rodzica, jego dotyk, zapach, malec zazwyczaj szybko się uspokaja. Jeśli twoje dziecko chciałoby być wtulone w ciebie niemal przez całą dobę, spróbuj nosić je w chuście.

2. Włącz cichą muzykę. Zmęczonemu maluchowi często pomaga się wyciszyć spokojna melodia pozytywki. Możesz włączyć płytę z cichą muzyką lub zanucić kołysankę.

3. Przystaw niemowlę do piersi lub podaj mu butelkę. Głód i pragnienie to jedne z najczęstszych powodów niemowlęcej rozpaczy. Malec często domaga się karmienia, bo nie jest w stanie zjeść zbyt dużo naraz (jego żołądek jest malutki). Poza tym ssanie piersi szybko go męczy.

4. Podaj smoczek. Jeśli niemowlę domaga się piersi czy butelki co chwila, prawdopodobnie przyczyną nie jest głód, tylko bardzo silna potrzeba ssania. Spróbuj podać dziecku smoczek uspokajacz. Jeśli zacznie ssać go z zapałem i płacz ucichnie, to znaczy, że o to chodziło.

5. Spróbuj masażu. W drugim, trzecim miesiącu często przyczyną płaczu niemowlęcia jest kolka. Można wtedy delikatnie pomasować brzuszek malca (na stronie edziecko.pl znajdziesz film instruktażowy). Wiele dzieci to rozluźnia, uspokaja, pomaga zasnąć.

Zobacz wideo

Dlaczego nie śpi w nocy?

Noworodek nie odróżnia dnia od nocy. Gdy jest głodny, po prostu domaga się piersi lub butelki. I nic go nie obchodzi, że jest noc i rodzice marzą o przespaniu choćby kilku godzin. Na szczęście po kilku tygodniach okresy czuwania i snu dziecka stają się dłuższe. Dobrze jest wtedy zacząć powoli uczyć je, kiedy jest czas przeznaczony na aktywność, a kiedy na sen.

1. Zamień łóżeczko na koszyk do spania. Najlepiej, by jego boczne ścianki były wyłożone ciemnym, miłym w dotyku materiałem. W małej, przytulnej przestrzeni niemowlę czuje się bezpieczniej. Możesz też układać dziecko w gondoli wózka. Niektóre maluchy najlepiej śpią w kołysce. Jej łagodne bujanie działa na nie kojąco.

2. Wprowadź stały rytm dnia. Jeśli każdy ranek, popołudnie i wieczór wyglądają podobnie, niemowlę czuje się pewniej i jest spokojniejsze. Regularność daje mu poczucie bezpieczeństwa. Z czasem malec zaczyna się domagać karmienia i zasypiać o stałych porach. Fizjologiczny cykl dobowy, według którego dziecko funkcjonuje, jest jego indywidualną cechą, stałą, trudną do modyfikacji. I modyfikować jej nie ma po co, lepiej dostosować się do rytmu dziecka.

3. Wieczorem staraj się wyciszyć dziecko. Pod koniec dnia nie przyjmuj gości, nie rób porządków, nie zabieraj malca na zakupy. Przeciwnie - zapewnij mu spokój. Zgaś telewizor, opuść rolety, włącz cichą muzykę. Delikatnie przytulaj dziecko, mów do niego szeptem. Kojąco zwykle działa na niemow-lęta kąpiel. Dlatego, jeśli to możliwe, warto kąpać malca wieczorem.

4. W nocy rób jak najmniej zamieszania. Gdy malec przebudzi się na karmienie, zapal tylko małą lampkę. Spokojnie weź go na ręce i przystaw do piersi. Jeśli karmisz butelką, wieczorem wlej do termosu ciepłą przegotowaną wodę - wtedy przygotowanie mieszanki zajmie ci tylko chwilę. Po nakarmieniu delikatnie odłóż dziecko na miejsce. Jeśli maluch nie zrobił kupy i nie ma odparzonej pupy, nie musisz go przewijać. Pamiętaj tylko, żeby na noc zakładać mu chłonną pieluszkę.

5. Rozważ możliwość spania z dzieckiem. Jeśli wstawanie do niemowlęcia w nocy bardzo cię męczy, rozważcie z partnerem możliwość wzięcia malca do swojego łóżka. Rodzice instynktownie układają się w czasie snu tak, by chronić niemowlę. Warunek - muszą być zdrowi i żadne z nich nie może być pod wpływem alkoholu ani innych środków odurzających.

@ Nocne karmienie i nieprzespane noce. Co robić Lekarz odpowiada

Dlaczego nie chce jeść niczego poza mlekiem?

Gdy niemowlę skończy cztery miesiące, często staramy się rozszerzyć jego dietę o kaszki i przeciery. Ale zdarza się, że dziecko stanowczo odmawia współpracy. Oczywiście nauka wymaga czasu, ale jeśli maluch uparcie wypycha językiem łyżeczkę, to znaczy, że ma jeszcze silny odruch ssania i nie dojrzał do zmiany techniki jedzenia. Lepiej wtedy poczekać kilka tygodni z podawaniem papek. Czasem dziecko odmawia jedzenia nowej potrawy, bo nie odpowiada mu jej smak lub sposób podania.

1. Nie spiesz się z rozszerzaniem diety. Zdaniem pediatrów można z tym poczekać do końca piątego, nawet szóstego miesiąca życia dziecka. Półroczny maluch jest na ogół bardziej otwarty na nowinki w diecie. Często wręcz sam się ich domaga. Wodzi wzrokiem za łyżką mamy czy taty albo wyciąga do niej rączki i próbuje ją przejąć w locie.

2. Dobierz dobrą łyżeczkę. Najlepsza będzie mała, dość wąska i raczej płaska. Powinna być rozmiarem dostosowana do małej buzi. Na początku malec nie umie jeszcze zgarniać pokarmu z łyżeczki, próbuje lizać papkę lub ją wyssać. Niektóre dzieci niechętnie jedzą z zimnej w dotyku metalowej łyżeczki, wolą plastikowe sztućce.

3. Proponuj dziecku różne dania. Czasem trzeba się trochę wysilić, by utrafić w gust małego człowieka. Oczywiście nie znaczy to, że masz mu dawać kilka nowości naraz. Po prostu podsuwaj mu potrawę przez kilka dni, ale jeśli na jej widok konsekwentnie zaciska buzię, zaproponuj mu coś innego.

4. Spróbuj maluchowi podać jedzenie do rączki. Są niemowlęta, które nie akceptują papek ani karmienia łyżeczką. Za to chętnie próbują "dorosłego" jedzenia i chcą jeść same. Jeśli dziecko już pewnie siedzi, można dać mu jedzenie do łapki. Ważne, by było to coś, co niemal samo rozpływa się w buzi, np. kawałek ugotowanej na miękko marchewki, różyczka kalafiora albo miękki dojrzały owoc.

Dlaczego boi się obcych?

Często w ósmym miesiącu życia niemowlę, do tej pory ufnie nastawione do świata, zaczyna płakać na widok obcych. Tylko z mamą czuje się bezpiecznie i nawet na chwilę nie chce się z nią rozstać. Do dziecka, które dotąd uważało, że ono i mama to jedność, powoli dociera, że mama jest oddzielną osobą. Towarzyszy temu lęk przed rozłąką. Malec nie rozumie, że gdy mama wychodzi z pokoju, nie znika na zawsze. Jest więc przerażony. Zaczyna też odróżniać "swoich", których akceptuje, od "obcych", którzy budzą jego lęk.

1. Pozwól dziecku nasycić się twoją bliskością. W okresie, kiedy niemowlę zaczyna raczkować i samodzielnie odkrywać otoczenie, bardzo jej potrzebuje. Daje mu ona poczucie bezpieczeństwa. Jeśli maluch będzie miał pewność, że zawsze może do ciebie wrócić i przytulić się, ufnie wyruszy na podbój świata. Ważna jest dla niego także twoja aprobata. Raczkuje, odchodzi na dystans i sprawdza, co ty na to. Gdy widzi, że jesteś spokojna, wie, że może ruszać dalej.

2. Nie pozwalaj obcym na poufałości. Jeśli widzisz, że malec boi się nieznanych osób, trzymaj je na dystans. Rozmawiając z nimi, stawiaj wózek tak, by uniemożliwić im spoufalanie się z dzieckiem. Nie pozwalaj nikomu brać malucha na ręce ani głaskać go. Nie chodzi o to, by być niegrzecznym, ale żeby być rzecznikiem swojego dziecka. Niemowlę to nie rzecz, którą każdy może dotykać.

3. Pamiętaj, że obcy mogą być dla dziecka rzadko widywani dziadkowie. Grzecznie, ale stanowczo wytłumacz im, że malec teraz najbezpieczniej czuje się z tobą. Nie przekonuj go: "Przecież to twoja babcia", "Nie bój się, to dziadek". Dziecko tego nie rozumie i zmuszone do kontaktu jest jeszcze bardziej przerażone. Pozwól mu obserwować babcię czy dziadka z daleka. Gdy się z nimi oswoi, może nawiążą kontakt.

Dlaczego nie daje zmienić sobie pieluchy?

W 9.-10. miesiącu niemowlę zaczyna samodzielnie się przemieszczać. Pełza, raczkuje albo nawet staje przy meblach i próbuje stawiać pierwsze samodzielne kroki. Odkrywa uroki wolności. Wreszcie może dotrzeć tam, gdzie chce, i dotknąć tego, czego chce. Z zapałem penetruje nie odkryte dotąd zakamarki mieszkania. Nic dziwnego, że szkoda mu czasu na bezczynne leżenie w czasie przewijania.

1. Zmień zwykłe pieluszki na pieluchomajt-ki. Wystarczy je wciągnąć jak majteczki i można wracać do zabawy. Dla niemowlęcia, które właśnie odkrywa uroki pozycji wertykalnej, zaletą jest też to, że w trakcie przewijania nie musi leżeć.

2. Zrezygnuj ze śpiochów i pajacyków. Dla energicznego dziecka lepsze będą dresowe spodenki z gumką w pasie. Ich zdjęcie, a potem włożenie trwa krócej niż rozpinanie, a potem zapinanie napów w kroku, w które zwykle wyposażone są niemowlęce ubranka.

3 .Odwróć uwagę. Maluch nie będzie protestował, jeśli przewijanie nie będzie mu się kojarzyć z nudą. Na czas zmiany pieluchy daj mu zabawkę, którą dawno się nie bawił, lub jakiś fascynujący przedmiot, np. małą błyszczącą pokrywkę od garnka. Gdy się nimi zajmie, nawet nie zauważy, że go przewijasz.

Inne wątpliwości i pytania, które zadajecie naszym specjalistom:

@ Do kiedy trzeba karmić dziecko wyłącznie piersią?

@ Kiedy wprowadzić do diety gluten, mleko i twaróg?

@ Dieta niemowlaka powinna zawierać tłuszcz?

@ Czy mogę karmić siedmiomiesięcznego synka samym mlekiem?

@ Niemowlę może jeść płatki zbożowe?

@ Dziecko nie chce jeść stałych pokarmów. Co robić?

@ Niechęć do mięsa może się odbić na zdrowiu dziecka?

@ Jak przełamać niechęć do zup?

@ Dziecko powinno dostawać pełnotłuste mleko?

Więcej o:
Copyright © Agora SA