Mleko dla małych głodomorów

Co zrobić, gdy maluch nie najada się swoją porcją mieszanki? Można sięgnąć po sycące mleko z dodatkiem węglowodanów złożonych.

Czasem niemowlę często się budzi w nocy i dopiero po wypiciu kolejnej butelki mleka zasypia. Albo wieczorem zwykła porcja mieszanki mu nie wystarcza. Można wtedy spróbować podać mu mleko modyfikowane typu R, czyli mieszankę z dodatkiem bezglutenowych węglowodanów złożonych, takich jak kleik ryżowy. Jest ona bardziej gęsta niż zwykła i na dłużej daje dziecku uczucie sytości. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Dlaczego mleko typu R jest sycące?

Bo zawiera węglowodany złożone. Po pierwsze, mają one niski indeks glikemiczny, co gwarantuje stopniowe i powolne uwalnianie się energii, której wtedy na dłużej wystarczy. Pozwala to uniknąć nagłych skoków poziomu cukru i będącego ich konsekwencją uczucia szybkiego nasycenia, a potem gwałtownego głodu, tak jak to się dzieje przy przyjmowaniu węglowodanów prostych. Po drugie, węglowodany złożone są przez organizm wolniej trawione, a więc sycą na dłużej. Dlatego mleko typu R jest polecane na ostatni posiłek przed dłuższą przerwą nocną.

Czy takie mieszanki podawać także w nocy?

Nie ma takiej potrzeby. Zwykle podanie mieszanki zawierającej węglowodany złożone wieczorem wystarcza, żeby dziecko spokojnie przespało noc. Jeśli maluch karmiony mlekiem modyfikowanym dobrze przybywa na wadze i jest zdrowy, to w drugim półroczu życia nie zaleca się karmienia mieszanką w nocy ze względu na zagrożenie otyłością i próchnicą.

Czy mleko wzbogacone węglowodanami nie jest tuczące?

Nie. Pomimo dodatku węglowodanów złożonych, mieszanki te z reguły nie mają większej zawartości energetycznej w stosunku do standardowych mieszanek, głównie dzięki modyfikacji składu cukrów (zazwyczaj mają mniej laktozy, a więcej skrobi).

Czy zamiast sycącego mleka można podać maluchowi mleczną kaszkę lub kleik?

Tak. Gotowe mieszanki typu R można zastąpić, dodając do zwykłego mleka modyfikowanego kleik kukurydziany, ryżowy lub gryczany Można też podać dziecku zamiast porcji mleka kaszkę mleczną lub kaszkę bezmleczną na bazie mączki z chleba świętojańskiego i ryżu. Te ostatnie stanowią pełnowartościowy posiłek, więc nie można ich używać do zagęszczania mleka. Przy zastępowaniu mleka kaszkami lub dodawaniu kleiku do mieszanki musimy tylko pamiętać, że w ten sposób zwiększamy kaloryczność posiłku. Nie jest to więc rozwiązanie polecane pulchnym niemowlętom.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.