Smoczki i butelki - jak dobrać te najlepsze?

Ogromny wybór akcesoriów do karmienia niemowląt może przyprawić o zawrót głowy. Podpowiadamy, jak dobrać odpowiednią butelkę i smoczek oraz co jeszcze może wam się przydać w pierwszych sześciu miesiącach życia dziecka.

Smoczek

Kauczukowy czy sylikonowy? Antykolkowy, czy może dynamiczny, imitujący pierś?

Tempo wypływania mleka z butelki reguluje ilość i wielkość dziurek w smoczku. Chodzi o to, żeby mleko płynęło bez przeszkód, ale też niezbyt wartko, bo wtedy maluch dławi się i połyka za dużo powietrza. Dla noworodka i małego niemowlęcia dobry będzie smoczek o wolnym przepływie. Kilkumiesięczne niemowlę zwykle radzi sobie ze smoczkiem średnio- i szybkoprzepływowym. Mieszanki zagęszczone podajemy przez smoczek do gęstszych pokarmów. Są też smoczki trójprzepływowe - zmiana ustawienia smoczka wpływa na szybkość przepływu.

Najłatwiej dostrzec różnice między smoczkami kauczukowymi a sylikonowymi: te pierwsze są jasnobrązowe i miękkie, te drugie - przezroczyste i twardsze. Są smoczki proste i nieco wydłużone, są płaskie i szerokie - przypominają kobiecą pierś. Smoczki antykolkowe zazwyczaj mają dodatkową dziurkę odpowietrzającą. Dynamiczny smoczek wymaga większego wysiłku i może skłonić dziecko do bardziej aktywnego ssania, przypominającego ssanie piersi.

Pamiętajcie, że to, który smoczek będzie najbardziej odpowiadał waszemu dziecku, jest sprawą dość indywidualną. Gdy dziecko zaakceptuje już rodzaj i kształt, przydadzą się przynajmniej dwa identyczne smoczki na zmianę. Trzeba je wymieniać raz na miesiąc. Często sprawdzajcie, w jakim są stanie. Uszkodzone trzeba od razu wyrzucić.

Butelka

Są szklane, plastikowe i sylikonowe, samosterylizujące, antykolkowe, z czujnikiem ciepła.

Noworodek karmiony butelką je 6-7 razy na dobę, jednorazowo wy-pija średnio 90-110 ml mleka. W drugim miesiącu wypada 6 karmień dziennie (po 110-130 ml), w trzecim porcja wzrasta o kolejne 10 ml.

W pierwszych sześciu miesiącach życia najwygodniejsze w użyciu są butelki o niewymyślnym, prostym kształcie, szerokim otworze i odpowiedniej wielkości. Ważne, żeby można je było łatwo umyć, wygodnie wsypać i wymieszać mieszankę mleczną, a także żeby były lekkie. Na początek wystarczą dwie małe butelki o pojemności 120-150 ml. Później będzie można je wykorzystać do podawania dziecku wody lub rozcieńczonych soków owocowych. Czteromiesięcznemu niemowlęciu można podać mleko w butelce 180 lub 220 ml, a w kolejnych miesiącach, w razie konieczności, sięgnąć po większe - 250 i 330 ml. Pamiętajcie, że im mniejsza butelka, tym łatwiej będzie ją złapać małymi rączkami. Plastikowe butelki trzeba wymieniać mniej więcej raz na 2-3 miesiące. Warto wybrać butelkę, w której po 6. miesiącu łatwo będzie można zamienić smoczek na ustnik. Siedmiomiesięczne niemowlę nie powinno już pić przez smoczek.

Do mycia i dezynfekcji

Potrzebne będą szczotki do czyszczenia akcesoriów - mała do smoczków i większa do butelek.

Smoczki i nakrętki można też czyścić gruboziarnistą solą - wystarczy wsypać ją do środka i chwilę pougniatać. Po dokładnym umyciu butelek, smoczków i nakrętek trzeba je wygotować lub wstawić do sterylizatora. O codziennym wyparzaniu nie można zapomnieć przez pierwsze pół roku życia dziecka. Później wystarczy porządne mycie i przelewanie wrzątkiem od czasu do czasu.

Najszybciej można zdezynfekować akcesoria w wyparzaczu ("sterylizatorze"). Wystarczy włożyć do niego butelki i smoczki i odczekać kilka minut. Akcesoria można także wygotować, przez 10-15 minut, ale może na nich zostać osad od twardej wody. Można też sięgnąć po butelkę samosterylizującą, którą dezynfekuje się w kuchence mikrofalowej, lub po sterylizator mikrofalowy - pamiętajcie jednak, że nie wszystkie butelki się do niego nadają. W podróży mogą się przydać specjalne tabletki i płyn do sterylizacji na zimno. Wystarczy wlać nakrętkę płynu do naczynia z umytymi butelkami i smoczkami i szczelnie zamknąć. Po 30 minutach akcesoria będą sterylne.

CO JESZCZE SIĘ PRZYDA?

Producenci prześcigają się w wymyślaniu akcesoriów, które mają ułatwić życie rodzicom. Jak wybrać to, co rzeczywiście się przyda?

Podgrzewacz nie jest niezbędny. Przygotowane w butelce mleko można delikatnie podgrzać, wstawiając do garnka z ciepłą wodą. Uwaga! Nie można ponownie podgrzewać niewykorzystanej porcji mleka.

Na spacerze przyda się termos albo termoopakowanie utrzymujące temperaturę. W butelce najlepiej trzymać samą wodę, a mleko w proszku w osobnym pojemniku z przegródkami, który umożliwia wcześniejsze porcjowanie mleka.

Jeśli obawiacie się sytuacji, gdy głodne dziecko będzie płakać, a wy nerwowo schładzać przegotowaną wodę, pamiętajcie, że są urządzenia, które umożliwiają schłodzenie jej w kilka sekund.

Można zrezygnować ze specjalnej suszarki na akcesoria. Odwrócone do góry dnem butelki i pozostałe elementy wystarczy postawić na idealnie czystej ściereczce lub wykorzystać plastikowy środek sterylizatora do suszenia.

Przeczytaj także:

 

Smoczki do butelek: jaki smoczek wybrać? Smoczek a rodzaj pokarmu - to ma znaczenie

 

Smoczki dla niemowląt: jaki smoczek wybrać? Wybór jest ogromny, a pytań... jeszcze więcej

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.