Karmienie piersią podczas choroby: jak się leczyć?

Grypa, przeziębienie, zatrucie - większość mam karmiących piersią wcześniej czy później musi sięgnąć po jakieś lekarstwo. Czy nie zaszkodzi to dziecku?

Zaczęło się od kataru. Snułam się po domu, pociągając nosem. Wieczorem trzęsłam się z zimna, pomimo podwójnych wełnianych skarpetek i grubej polarowej bluzy. Wiedziałam, że powinnam wziąć aspirynę i wygrzać się pod ciepłą, grubą kołdrą. Powinnam, gdyby nie Agatka, mały skarb przy piersi. Przecież nie podam jej tego leku w mleku. Nie aspirynę! Wiem, że jest zakazana. Ma wpływ na krzepliwość krwi, może upośledzić układ nerwowy. Nerwowo starałam się przypomnieć sobie wszystkie ciemne strony małej białej tabletki.

- Więc co mam wziąć? - pytałam męża płaczliwym głosem, czując rosnącą gorączkę.

- Zaraz coś znajdziemy - odpowiedział, przekopując się przez domową apteczkę. I katastrofa. Na większości ulotek można było znaleźć informację, że leku nie należy stosować w ciąży i podczas karmienia piersią. Oczywiście były wyjątki: węgiel, paracetomol w czopkach dla maluchów, kilka syropków i dwa listki czegoś do ssania. - Widzisz, kochanie - uznał pragmatycznie mąż - najwyraźniej karmiąca matka nie powinna chorować.

Naturalne metody najlepsze

Niestety tak już jest, że większość leków przenika do krwi. Co prawda w śladowej ilości, osiągając stężenie nie większe niż jeden procent w pokarmie. Zazwyczaj jest to nieszkodliwe dla malucha. Ale wystarczy, aby zaniepokoić matkę. Dlatego, o ile to możliwe, najlepiej w ogóle zrezygnować z leków, sięgając po stare, domowe sposoby leczenia (sprawdzone przecież przez nasze babki czy prababki) lub preparaty ziołowe, dostępne w każdej aptece bez recepty (w większości dopuszczone do stosowania przez matki karmiące).

Przy przeziębieniach i stanach grypowych najlepiej wymoczyć stopy w gorącej wodzie z solą, następnie wskoczyć do ciepłego łóżka i wypić rozgrzewającą herbatkę z malin lub lipy, ewentualnie mleko z masłem i miodem.

Na bolące gardło pomoże zwykła płukanka wodą z solą lub sodą i syrop z cebuli. Można też schrupać ząbek czosnku. Ściągająco, zwłaszcza przy zapaleniu jamy ustnej, podziała napar z dziurawca.

Kłopoty z żołądkiem? Nie ma jak kubek ciepłej przegotowanej wody z czerstwą bułką albo sucharem lub szklanka siemienia lnianego, mięty czy rumianku. Ze zbyt wolną lub za szybką przemianą materii poradzi sobie sok z owoców dzikiego bzu lub z leśnych jagód.

Niektóre lekarstwa są dozwolone podczas karmienia

Niekiedy jednak herbatka z malin lub nawet cały listek tabletek węgla nie pomoże. Wtedy musisz zwrócić się do lekarza i oczywiście poinformować go, że karmisz piersią. Z pewnością znajdzie lek, który nie zaszkodzi maluchowi.

Jeśli trafisz na lekarza, który stwierdzi, że to niemożliwe i każe ci po prostu odstawić dziecko od piersi, zamiast go słuchać, poszukaj innego specjalisty.Takie brutalne przerwanie karmienia to wstrząs dla ciebie i malucha.

Pamiętaj, każdą dolegliwość można leczyć na kilka sposobów, np. zamiast aspiryny zażyć - Codipar (Panadol, Efferalgan). I warto o tym pamiętać, aby zbyt pochopnie nie zrezygnować z karmienia. A dolegliwości często można wyleczyć do końca już po odstawieniu malucha od piersi.

Tych leków nie zażywaj, jeśli karmisz

Są niestety medykamenty, które bezwzględnie wykluczają karmienie. To przede wszystkim jod i jodki wykorzystywane w chorobach tarczycy, leki przeciwnowotworowe, przeciwbakteryjny Metronidazol przyjmowany doustnie, preparaty radioaktywne. Do grupy wysokiego ryzyka należą niektóre antybiotyki, np. streptomycyna mogąca wywołać zaburzenia słuchu, doksycyklina osłabiajaca chrząstki i kości, tetracyklina niszcząca szkliwo na zębach i kości, sulfonamidy, blokujące syntezę kwasu foliowego, środki antykoncepcyjne (hamujące laktację, mają wpływ na przyrost wagi dziecka), leki uspokajające, antydepresyjne czy nasenne, doustne leki hamujące krzepnięcie krwi oraz przeciwpadaczkowe.

Wszystkie te groźne preparaty są oczywiście na receptę, ale niebezpieczny bądź nieprzewidywalny wpływ na zdrowie niemowlęcia, zwłaszcza do trzeciego miesiąca życia, mogą mieć też te dostępne bez recepty np. salicylany w dużych dawkach, czyli popularna aspiryna, upsarin, czy etopiryna, leki antyhistaminowe, np. Alertec czy Fenistil, które działają na układ nerwowy, itd. I nie jest to jeszcze cała lista środków zakazanych.

Powrót do karmienia piersią

Ale nawet jeśli musisz przyjmować któryś z potencjalnie toksycznych dla malucha środków, pamiętaj, że po zakończeniu kuracji możesz wrócić do karmienia. Tylko regularnie odciągaj pokarm. Nie po to, by podać go dziecku (mógłby mu zaszkodzić), ale by podtrzymać laktację.

Wymaga to dużej dozy samozaparcia, ale nie warto się poddawać. Większość leków organizm wydala już po 48 godzinach po zażyciu ostatniej dawki. Oczywiście wszystko musi się odbywać pod kontrolą specjalisty.

Te leki dobrze zażywać podczas karmienia

Ale są także farmaceutyki, które wręcz powinny być stosowane podczas laktacji. To specjalne preparaty dla kobiet karmiących zawierające witaminy i minerały, zwłaszcza wapń i żelazo, kwas foliowy itp. Ale uwaga! Przyjmowanie zdawałoby się niewinnych substancji odżywczych nie zwalnia cię od czytania ulotek lub konsultacji z lekarzem. który sprawdzi, czy preparat nie zawiera zbyt dużej dawko np. witaminy D3. Więc, jak widać, nawet te pożyteczne preparaty musisz rozsądnie stosować.

Pięć ważnych rad

1. Przed zażyciem jakiegokolwiek, nawet całkiem niewinnego, farmaceutyku zawsze czytaj ulotkę informacyjną lub konsultuj się z lekarzem.

2. Najlepiej sięgaj po te same preparaty, którymi może być leczony twój maluch.

3. Zażywaj lekarstwa tuż po karmieniu malucha, najlepiej przed najdłuższą przerwą (np. nocną) w posiłkach.

4. Pamiętaj, że lek niewskazany w przypadku karmienia noworodka może być zupełnie nieszkodliwy dla rocznego dziecka.

5. Nawet jeśli musisz na kilka dni odstawić dziecko od piersi, by wykurować się porządnie, nie rozpaczaj, tylko regularnie ściągaj pokarm. Pamiętaj, że zawsze możesz wrócić do karmienia.

Konsultacja: dr Piotr Albrecht

Najpopularniejsze odpowiedzi lekarzy na pytania mam karmiących piersią:

Dziecko płacze przy karmieniu. Co robić?

Dziecko zasypia po przystawieniu do piersi. Dlaczego?

Dziecko bardzo ulewa - co robić?

Dodatkowe witaminy dla dziecka karmionego piersią?

Do kiedy karmić dziecko piersią?

Powrót do pracy: kiedy zacząć przyzwyczajać dziecko do butelki?

Karmienie piersią w nocy: jak odzwyczaić dziecko?

Niespokojne dziecko podczas karmienia piersią. Dlaczego?

Dziecko nie chce ssać piersi. Co robić?

Ile razy dziennie niemowlę robi kupkę?

Kłopoty z trawieniem u niemowlaka - czy powinniśmy coś zmienić w karmieniu?

Jak zakończyć karmienie piersią?

Co podawać dziecku z niskim poziomem żelaza?

Kiedy wraca płodność przy karmieniu piersią?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.