1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Pierwsze dni z noworodkiem

Fot. Tatjana Alvegaard Getty Images/Uppercut

Właśnie urodziłaś dziecko i trochę boisz się, jak sobie ze wszystkim poradzisz? Nie daj się zwariować, a wszystko będzie dobrze
Łatwo powiedzieć! Tylko jak poradzić sobie z poczuciem bezradności, które ogarnia cię za każdym razem, kiedy patrzysz, jak pielęgniarka fachowo przewija twojego malucha? Zbiera ci się na płacz, kiedy kolejna bezdzietna przyjaciółka dzwoni z gratulacjami i zapowiada, że "wpadnie na kawę", zobaczyć jak świetnie sobie radzisz w roli mamy? Spokojna głowa, nie od razu Kraków zbudowano. Przypomnij sobie swój pierwszy dzień w pracy, pierwszy egzamin na studiach, pierwszą randkę z chłopakiem, który podobał ci się od miesięcy. Też byłaś przerażona, prawda? A później wszystko jakoś się ułożyło. Porządkowanie swojego nowego świata zacznij od wydrukowania i powieszenia na lodówce listy naszych rad - na dobry początek. Sama zobaczysz, jak naturalnie przyjdzie ci cała reszta.

Nie jestem sama

To zdanie powtarzaj jak mantrę, najlepiej jeszcze w ciąży. Młody tata nie przeskoczy natury i choćby nie wiem jak się starał, nie będzie karmił piersią, jednak to jedyne ograniczenie. Nie popełniaj błędu naszych babć i nie odsuwaj mężczyzny od opieki nad noworodkiem, "bo nie potrafi". W końcu ty też nie jesteś ekspertem od przewijania, prawda? Wszystkiego możecie nauczyć się razem. Pomoc i wsparcie partnera będą ci potrzebne zwłaszcza w pierwszych dniach, kiedy będziesz wciąż obolała po porodzie, a może też nie będziesz w stanie podnosić dziecka po cesarskim cięciu. Młody tata może podawać ci malucha do karmienia, przewijać, kąpać, a przede wszystkim, jak najwięcej przytulać. A ty - odpoczywaj, ile tylko możesz. Niedługo pewnie twój partner wróci do pracy, a ty będziesz musiała przejąć część jego obowiązków. Nie martw się - do tego czasu na pewno odzyskasz siły.

Mama szczęśliwa, to mama leniwa

Pierwsze dni życia to czas, kiedy twój maluch zmienia się najszybciej. Nie pozwól, żeby te chwile ci umknęły. Godzina spędzona na kontemplacji małych paluszków przyniesie ci dużo więcej pożytku niż godzina spędzona na pucowaniu łazienki. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, wynajmij pomoc do sprzątania. Jeśli nie - zmień trochę swoje standardy. Odkurzanie? Wystarczy raz w tygodniu. Prasowanie? To przesąd - wystarczy regularnie robić pranie. Porozrzucane rzeczy wrzuć na dno szafy - zajmiesz się nimi "później". Naucz się korzystać z oferowanej pomocy. Przyjaciółka chce zrobić ci zakupy? Świetnie! Mama proponuje ugotowanie obiadu? Jeszcze lepiej! Pamiętaj, że każda chwila oszczędzona na pracach domowych, to chwila więcej z twoim małym szczęściem.

Goście mogą poczekać

To ty i dziecko jesteście "bohaterami dnia". Dlatego, jeśli nie masz ochoty na wizyty, po prostu o tym powiedz. Wprost, bez owijania w bawełnę i tłumaczenia się. Masz prawo być zmęczona, obolała po porodzie, niewyspana i niezorganizowana. Noworodki też nie przepadają za zamieszaniem. Każdy, kto ma dzieci, zrozumie. Jeśli ktoś nie zrozumie i się obrazi, nie warto zawracać sobie nim głowy. Jeśli masz ochotę na wizytę przyjaciół, bezceremonialnie poproś, żeby po drodze wpadli do waszej ulubionej cukierni. Albo zaserwuj im po prostu wodę z sokiem - przyszli po to, żeby obejrzeć twojego malucha i trochę się nim pozachwycać, a nie na wielką ucztę. Kiedy poczujesz się zmęczona, powiedz że przepraszasz, ale musisz się położyć. Nie potrafisz wyprosić gości? Powiedz sobie, że to dla dobra twojego dziecka, a od razu pójdzie ci łatwiej.

Ja też jestem ważna

To naturalne, że noworodek znajduje się w centrum zainteresowania całego wszechświata. Każde jęknięcie i skrzywienie malucha budzi dużo emocji. Ale to, jak ty się czujesz jest też bardzo ważne. Liczy się nie tylko to, czy blizna po nacięciu dobrze się goi i czy nie bolą cię piersi. Najistotniejszy jest stan twojej psychiki. Poporodowa depresja dotyka jedną na 10 kobiet. Tak mówią statystyki, bo tyle młodych matek, które doświadczają uczucia głębokiego smutku po porodzie, trafia do lekarza. Tak naprawdę jest ich dużo więcej, ale wstydzą się szukać pomocy, bo przecież "powinny" tryskać radością - właśnie urodziły dziecko. Jeśli płaczesz bez powodu, jesteś rozdrażniona, czujesz złość, ogólne zniechęcenie, a nawet załamanie, nie czekaj aż samo ci przejdzie. Jak najszybciej zwróć się do psychologa.

Dobre rady zawsze w cenie

Nie chodzi tu o rady zalecające zawiązanie czerwonej wstążeczki na łóżeczku i wózku noworodka, żeby "strzegła go od złych oczu", ale te wypróbowane przez doświadczone mamy - sposoby na ułatwienie sobie życia:

- Kiedy bierzesz prysznic, zabierz dziecko do łazienki w foteliku samochodowym, albo wózku. Spokojnie się wykąpiesz widząc, że maluch jest bezpieczny. Nawet jeśli zapłacze, nie poślizgniesz się na mydle biegnąc na ratunek, bo na własne oczy od razu przekonasz się, że powodem rozpaczy jest tylko upuszczona grzechotka.

- Korzystaj ze zdobyczy nowoczesnej techniki. Rób zakupy przez Internet, nawet jeśli w osiedlowym supersamie jest kilka złotych taniej. Sił, które zaoszczędzisz na dźwiganiu ciężkich siatek nie da się przeliczyć na pieniądze.

- Jeśli czujesz, że wyjście na spacer cię przerasta, wystaw malucha na balkon. Jemu naprawdę jest wszystko jedno, gdzie złapie swoją dzienną dawkę świeżego powietrza, a ty zyskasz parę chwil spokoju.

- Nawet jeśli masz najpiękniejszy pokój dziecinny na świecie, na początek wstaw łóżeczko noworodka do waszej sypialni. Będziesz spała spokojniej, mając malucha na wyciągnięcie ręki.

- Jeśli karmisz piersią, możesz wypróbować czy odpowiada ci (i twojemu partnerowi) spanie z dzieckiem w jednym łóżku. Wiele mam sobie to chwali - mogą karmić prawie przez sen i wstają rano wypoczęte.

- Nie przejmuj się całym światem. Dziecko płacze o 5 rano w niedzielę? Spróbuj je utulić, ale nie zadręczaj się, że pobudzi sąsiadów. Oni pewnie nie przejmowali się twoją sesją, kiedy remontowali łazienkę, prawda? Poza tym, statystyczni sąsiedzi mają dużo więcej zrozumienia dla noworodków niż dla wiertarek.

Kto pyta, nie błądzi

Czy moje dziecko nie śpi za długo? A może za krótko? Czy nie jest głodne? Czy nie boli go brzuszek? Każda świeżo upieczona mama zadaje sobie te same pytania. Odpowiedź na wiele z nich znajdziesz w literaturze i w Internecie. Staraj się jednak sięgać do źródeł poleconych ci przez kogoś, komu ufasz. W księgarniach, a tym bardziej w Internecie nie brakuje mylących informatorów. Polecamy forum eDziecko, zwłaszcza fora prowadzone przez ekspertów. Nie wahaj się korzystać z rad doświadczonych koleżanek. Możesz zadzwonić też do położnej, albo do zaufanego pediatry. Nie wstydź się zadawać pytań, które wydają ci się banalne. Najważniejszy jest twój spokój, bo spokojna mama, to szczęśliwe i spokojne dziecko. Jeśli coś niepokoi cię w środku nocy, możesz zadzwonić na oddział patologii noworodka w szpitalu, w którym rodziłaś, do izby przyjęć szpitala pediatrycznego, albo na pogotowie.

W następnym numerze "Krótki kurs obsługi noworodka", czyli wszystko o pierwszej kąpieli, spacerze, przewijaniu, karmieniu, obcinaniu paznokci, myciu uszek i innych niezbędnych umiejętnościach.Nowe i używane ubranka dla dzieci - kup i sprzedaj korzystając z naszych darmowych ogłoszeń.

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
 • Pierwsze chwile noworodka
 • Matczyna miłość pojawia się z czasem
Skomentuj:
Pierwsze dni z noworodkiem
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX