Ciemiączko

Po co jest ciemiączko? Odpowiedź jest prosta - żebyśmy się mogli urodzić.

Przyszło na świat dziecko, zachwytom nie ma końca. A przecież, gdy spojrzeć na nie chłodnym okiem, widać, że głowa jest jakby za duża w stosunku do tułowia, krótkich rączek i prawie niewidocznej szyi. Te proporcje to naturalna konsekwencja tego, co działo się w ciąży. Bardzo intensywnie rozwijał się centralny układ nerwowy - mózg i rdzeń kręgowy. Żeby ochronić te cenne struktury, musiał powstać mocny kostny szkielet. Wraz z układem nerwowym tworzy się więc kręgosłup i kości czaszki. Czaszka nie może być jednak zamkniętą kapsułą, bo jak taka duża kula przecisnęłaby się przez wąski kanał rodny? Natura rozwiązała ten problem, pozostawiając nie zarośnięte ciemiączka.

Głowa jak z gumy

Ciemiączka i szwy czaszkowe to miękkie połączenia kości czaszki, wypełnione błoną łącznotkankową.

Kiedy rodząca prze, główka przechodzi przez kanał rodny, dopasowując się do jego kształtu. W razie potrzeby jedna kość czaszki może zajść dachówkowato na drugą główka staje się węższa i dzięki temu może przecisnąć się na zewnątrz. Wprawdzie maluch wygląda po takich przejściach nie najlepiej, ale odkształcenia w ciągu kilku dni cofają się bez śladu.

Choć ciemiączek jest kilka, po urodzeniu wyczuć można tylko dwa największe:

przednie, w kształcie latawca wyczuwalne, gdy przesuwamy palcem przez środek czoła w kierunku czubka głowy. Ma średnio 2 na 2 centymetry, zarasta między 10. a 18. miesiącem życia dziecka.

tylne, trójkątne trafiamy na nie, prowadząc dalej palec ku tyłowi. Jest wielkości jego opuszki, a zarasta już między 6. tygodniem a 4. miesiącem życia.

Ciemiączka i szwy czaszkowe są mocne i sprężyste, nie obawiaj się, że naruszysz je w czasie mycia czy szczotkowania głowy malucha.

Gdy się wznosi

Ciemiączka ogląda pediatra przy każdej wizycie. Jeżeli zarastają zbyt wolno, może to świadczyć o niedoborze witaminy D i krzywicy.

Ciemiączko reaguje na każdą zmianę ciśnienia w główce dziecka. Uwypukla się i tętni, gdy maluch płacze, i nie ma w tym nic niepokojącego. Jeżeli jednak twarde i napięte ciemiączko uwypukla się u malca z gorączką, może to oznaczać, że wewnątrz czaszki wzrosło ciśnienie, np. wskutek zapalenia opon. Wzmożone ciśnienie śródczaszkowe wypycha miękkie ciemiączko ku górze. Trzeba szybko udać się z dzieckiem do lekarza.

Jeżeli płyn mózgowo - rdzeniowy nie może swobodnie krążyć w układzie nerwowym, dochodzi do wodogłowia, a zalegający płyn rozszerza ciemiączka. Konieczne jest tzw. odbarczenie, czyli założenie zastawki regulującej właściwy przepływ płynu.

Gdy się zapada

Zapadanie się ciemiączka to z kolei objaw odwodnienia organizmu wskutek obfitej biegunki lub wymiotów. Dziecko jest blade, ma wyostrzone rysy twarzy, spierzchnięte wargi, zapadnięte oczy. Odwodnienie malutkiego dziecka jest bardzo niebezpieczne, dlatego nie ma co zwlekać z wizytą u lekarza.

Ciemiączka zarastają i głowa malca robi się jednolicie twarda i kształtna.

Ciemiączka i szwy czaszkowe są mocne i sprężyste, nie obawiaj się, że naruszysz je w czasie mycia czy szczotkowania malucha.

Więcej o:
Copyright © Agora SA