9 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

20.05.2019Zmień

Dieta: Problemy z karmieniem piersią

Jak przetrwać kryzys laktacyjny?

Kryzys laktacyjny pojawia się z reguły w 3 i 6 tygodniu życia dziecka oraz w 6 i 9 miesiącu i trwa zwykle około kilku dni.

Jeśli zaobserwujesz, że piersi stają się mniejsze, bardziej miękkie, nie są pełne i twarde, nie martw się. To kryzys laktacyjny, który przechodzi każda karmiąca mama.

Przygotuj się na to, że niemowlę przystawiane do piersi będzie marudne i płaczliwe, bo kryzys laktacyjny jest chwilowym niedoborem pokarmu. To proces naturalny, służy temu, aby pokarm pod względem ilości i jakości dostosował się do rosnącego i zmieniającego się niemowlaka.

Twój organizm poradzi sobie z tym kryzysem w naturalny sposób, pokarm pod względem ilości i jakości szybko (około 2-7 dni) dostosuje się do rosnącego dziecka.

Zdarza się też, że chwilowe problemy z laktacją nie są naturalnym procesem związanym ze skokami rozwojowymi dziecka. Kryzys laktacyjny może być związany ze zmianami hormonalnymi w organizmie karmiącej mamy, zmęczeniem i stresem. Problemy z laktacją mogą być również spowodowane niedostatecznym pobudzaniem piersi, w wyniku czego następuje obniżenie ilości wytwarzanego mleka. Może się tak zdarzyć, jeśli dziecko źle chwyta pierś lub gdy przerwy między karmieniami są zbyt długie.

Sięgając po butelkę z mieszanką w momencie kryzysu, uniemożliwiasz właściwą odpowiedz ciała na potrzeby dziecka. Wstrzymaj się z dokarmianiem mlekiem modyfikowanym.

Najlepsze co możesz teraz zrobić, to pozwolić dziecku ssać pierś tak często i tak długo, jak zechce. Najczęściej po jednym, dwóch dniach częstego i długiego ssania ilość mleka w piersiach zwiększy się na tyle, że dziecko znów zacznie najadać się do syta. Warto uzbroić się w cierpliwość i próbować. Cierpliwości i powodzenia.

Dieta: Problemy z karmieniem butelką

Jak poznać, czy dziecko się najada i jak często można zmieniać mleko modyfikowane?

Pytanie czy dziecko jest najedzone zadaje sobie wiele mam. Nawet karmiąc butelką i dokładnie wiedząc, ile dziecko wypiło możesz mieć wątpliwości, czy zaspokajasz głód małego człowieka.

Obserwuj maleństwo, ono powie ci więcej niż zalecenia schematu żywienia. Zauważ, gdy malec zaspokoi pragnienie i głód, zaczyna jeść wolniej lub w ogóle przestaje ssać, wypluwa pokarm, odmawia smoczka od butelki, zasypia.

Jeśli dwumiesięczne niemowlę rozwija się prawidłowo i przybiera na wadze, nie martw się, że np. nie zjada całej porcji. To normalne, że niektóre dzieci jedzą mniej, ale np. szybciej głodnieją. Wówczas rozwiązaniem jest karmienie częściej i mniejszymi porcjami mieszanki.

Pielęgnacja: Jak prawidłowo pielęgnować narządy płciowe dziewczynki

Okolice cewki moczowej są bardzo wrażliwe na podrażnienia oraz infekcje bakteryjne. Bardzo ważne jest, aby podczas zmiany pieluszki dokładnie umyć okolice intymne wodą z dodatkiem mydełka dla niemowląt lub wytrzeć mokrą chusteczką. Pupę należy wycierać zawsze we właściwym kierunku z góry na dół. Chodzi o to, aby nie przenosić bakterii z pupy w okolice cewki moczowej.

Podczas mycia nie należy za mocno rozchylać sromu. Zbyt inwazyjne mycia może wyjałowić wrażliwe okolice z naturalnej flory, której zadaniem jest ochrona przed infekcjami.

Pielęgnacja: Jak prawidłowo pielęgnować narządy płciowe chłopca

Narządy płciowe chłopca należy myć dokładnie podczas kąpieli, np. wodą z dodatkiem żelu lub delikatnego mydełka. U niemowlęcia napletek, czyli niewielki fałd skórny na prąciu, w naturalny sposób przylega do żołędzi. Nie należy go na siłę odciągać. Napletek sam, około drugich urodzin chłopca, odklei się. Próby zsuwania go mogą być dla dziecko bolesne.

Jądra nie lubią ciepła, dlatego warto często zmieniać pieluszki. Optymalna temperatura dla jąder to około 34 °C, a w pełnej pieluszce może być nawet 37 °C. Zakładając pieluchę zostaw trochę luzu, aby zapewnić cyrkulację powietrza. Upewnij się, czy body albo spodenki nie uciskają krocza dziecka.

Dowiedz się więcej o 9. tygodniu życia dziecka:

 1. Znasz już sposoby na uspokojenie swojego dziecka, gdy płacze i marudzi? Jeśli możemy ci coś jeszcze podpowiedzieć, warto spróbować kojącego masażu.

 2. Nasłuchaliście się o przypadkach podwyższonego lub obniżonego napięcia mięśniowego u niemowląt? Sprawdźcie, jak się je diagnozuje i na czym polega rehabilitacja.

 3. Podczas spaceru zajrzyj z maluszkiem do przychodni na ważenie. Warto czasem (niezbyt często) sprawdzić, czy prawidłowo przybiera na wadze.

 4. U niektórych chłopców po porodzie nie następuje prawidłowe zstąpienie jąder do moszny. W ciągu pierwszego roku życia powinno się to unormować. Poczytaj więcej o problemach małych mężczyzn.

 5. Siedzenie w domu z dzieckiem zaczyna ci doskwierać? Spróbuj znaleźć towarzyszkę spacerów, poszukaj wsparcia w rodzinie lub na forum eDziecko, a gdy tylko możesz, zostawiaj dziecko od opieką taty i idź do ludzi.

 6. Odkładając dziecko do łóżeczka czasem zmieniaj stronę, w którą skierowana jest jego głowa. Maluchy kładzione zawsze w tej samej pozycji patrzą się przeważnie w wybrany punkt pokoju, a to sprzyja asymetrycznemu rozwojowi mięśni szyi.

  • Jak nosić niemowlę?

   Jak nosić niemowlę?

   To nieprawda, że można zepsuć dziecko nosząc je. Warto nosić, warto też wiedzieć, jak to robić, żeby było zdrowo i wygodnie.

 7. Już od dwóch miesięcy jesteś mamą/tatą! Czy kiedykolwiek wcześniej przydarzyło ci się tyle emocji, odkryć, wzruszeń, zmęczenia, wątpliwości i miłości na raz?

Trzeci miesiąc

Trzeci miesiąc

Trzymiesięczne niemowlę to już nie słabiutki, bezradny noworodek. Postępy, jakie zrobił ten mały człowiek, są doprawdy zdumiewające.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Moje Dziecko
 • Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.
 • Pobierz aplikację za darmo