8 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

16.06.2019Zmień

Rozwój: Co 2-miesięczny niemowlak powinien umieć

Rozwój fizyczny:
- Unosi na chwilę głowę, gdy leży na brzuszku. To niepełne podnoszenie nie trwa jeszcze zbyt długo, a podczas czynności główka się chwieje. Malec nadal nie potrafi utrzymać główki w linii środkowej.
- Chwyta pierś i efektywnie ssie bez problemu.
- Dłonie i palce częściej są otwarte, ich ruchy są bardziej plastyczne, choć jeszcze niezamierzone.

Rozwój emocjonalny, intelektualny:
- Zaczyna się uśmiechać, pod koniec drugiego miesiąca może już odpowiadać uśmiechem na uśmiech.
- Śledzi wzrokiem przedmiot przesuwany przed buzią. Może już z zainteresowaniem przyglądać się swoim rączkom, ale nadal najciekawsze są twarze i głosy rodziców.
- Z coraz większą świadomością zwraca uwagę na dźwięki i hałasy, łatwiej się wybudza.
- Grucha wymawiając przeciągle samogłoski.
- Na dźwięk grzechotki, dzwoneczka reaguje płaczem, zamilknięciem, zaciekawioną miną.

Rozwój: Co 2-miesięczne niemowlę może umieć

Rozwój fizyczny:
- Trzymany w pozycji pionowej, może już sztywno utrzymać głowę. Wciąż nie jest to właściwy sposób trzymania główki i nadal należy podtrzymywać główkę dziecka podczas noszenia.
- Leżąc na brzuszku może już unieść ramiona i górną część klatki piersiowej odpychając się zgiętymi w stawach łokciowych rączkami. Ciągle są one przykurczone i nie wysuwają się przed linię barków.
- Przewraca się z boku na plecy. Jest to obrót bierny, czyli w zasadzie osunięcie się
- Niektóre dzieci w tym wieku, leżąc na brzuchu i wysoko unosząc główkę do tyłu, przy silnym napięciu wszystkich mięśni grzbietu, mogą "przewrócić się" już na plecy. Jest to jednak obrót niezamierzony i przypadkowy.
- Chwyta włożony w rękę palec, przedmiot, np. grzechotkę. To nadal chwyt odruchowy.

Rozwój emocjonalny, intelektualny:
- Śmieje się głośno i wydaje okrzyki zadowolenia. Mimiką twarzy, poruszaniem ust, próbuje naśladować mimikę i głos rodziców. To wyraźne, ale raczej przypadkowe próby.

Dieta: Czy karmiąca mama musi zmieniać swoje menu

Karmiąc piersią twoja dieta powinna być przede wszystkim dobrze zbilansowana, różnorodna, zrównoważona. W czasie pierwszych sześciu miesięcy karmienia potrzebujesz nieco więcej kalorii w codziennej diecie niż przed ciążą (ok. 500 kcal ekstra).

W pierwszych miesiącach karmienia powinnaś jeść ok. 2500 kcal dziennie. Jedz to na co masz ochotę, dbając, aby dieta była zdrowa. Karmiąc piersią wypijaj ok. 3 litrów płynów dziennie. Najlepsze są napoje niezawierające kalorii np. woda mineralna, woda źródlana, herbaty owocowe.

Nie udowodniono wpływu diet eliminacyjnych stosowanych przez mamy karmiące na ryzyko wystąpienia alergii lub kolki u niemowlaka. Tylko mamy z alergią powinny eliminować ze swojej diety uczulające produkty.

Nie stosuj rutynowego wykluczania ze swojej diety produktów mlecznych, jeśli dziecko ma kolki. To nie ma związku. Ważne jest racjonalne żywienie, które nie wyklucza całych grup produktów "na wszelki wypadek".

Pielęgnacja: Bezpieczny sen

Czy podkładać dziecku pod główkę poduszkę?

Poduszka jest niewskazana. Gdy niemowlę leży na brzuchu, jego twarz może się w niej zagłębić, co utrudnia dziecku oddychanie i grozi uduszeniem.

Miękkie poduszki nie są wskazane również dla dzieci z niższym napięciem mięśniowym, przeszkadzają w kręceniu głową i niekorzystnie zmieniają ułożenie głowy względem tułowia.

Dziecko najlepiej układać na płasko, chyba że lekarz zaleci inaczej. Jeśli dziecko bardzo dużo ulewa i cierpi na refluks wówczas można podkładać dziecku pod główkę poduszkę dla niemowląt typu klin dostępną w sklepach z artykułami dziecięcymi. Można również podwyższyć materac podkładając pod niego np. koc.

Dowiedz się więcej o 8. tygodniu życia dziecka:

 1. Stosując specyfiki na kolkę, pamiętaj o umiarze. Nie używaj na raz kilku preparatów o różnych nazwach - mogą mieć ten sam lub zbliżony skład, a to powoduje przekroczenie dziennej dawki składników. Wypróbuj jeden środek, jeśli po tygodniu się nie sprawdzi, sięgnij po następny.

  • Zioła do zadań specjalnych

   Zioła do zadań specjalnych

   Zioła często są równie skuteczne jak farmaceutyki. Można je z powodzeniem stosować nawet u najmłodszych dzieci.

 2. Zastanawiasz się, czy podawać niemowlęciu smoczek? Sprawdź za i przeciw.

 3. Przy wieczornej kąpieli przemywaj oczy maluszka wacikiem lub gazikiem zwilżonym solą fizjologiczną lub przegotowaną wodą. Do każdego oka używaj osobnego wacika! Myj jednym ruchem od zewnętrznego do wewnętrznego kącika. Jeśli zauważysz, że niemowlę miewa zaropiałe oczy, skonsultuj się z okulistą dziecięcym. Niedrożne kanaliki łzowe powodują takie dolegliwości. Stosuje się specjalne krople i masowanie kanalików.

 4. Jeżeli marzysz o wyjściu na chwilę z domu, pamiętaj, że możesz odciągnąć pokarm i zostawić porcję do nakarmienia malucha. Teraz, gdy laktacja się już unormowała, możesz potrzebować kilkukrotnego odciągnięcia, żeby zebrać jedną porcję. Pewnie przyda ci się laktator. Sprawdź, jaki masz wybór.

 5. Na głowie malucha pojawiła się łysinka? Wycierają się pierwsze włoski, ustępując miejsca porządnej czuprynie. Może się pojawić od razu, a może dopiero w drugim, trzecim, a nawet czwartym roku życia dziecka.

 6. Nie ubieraj swojego dziecka już tak ciepło, jak noworodka. Jego organizm uczy się chronić przed chłodem, lepiej oswajać go z niższą temperaturą, bo to pomaga wzmacniać odporność. O tym, czy dziecko nie jest wyziębione ani przegrzane, świadczy ciepłota skóry na karku i pleckach.

 7. Dziecko wciąż ćwiczy mięśnie szyi i karku. To dla niego ogromny wysiłek, nie dziw się, że może się denerwować, gdy nie udaje się mu dłużej utrzymać podniesionej głowy. Zachęcaj jednak do ćwiczeń - kładź niemowlę na brzuchu, np. na swoich kolanach, tak by głowa i nogi zwisały do obu stronach twoich ud.

Drugi miesiąc

Drugi miesiąc

Czujesz się już pewniej w roli mamy, a dziecko zaczyna już dostrzegać uroki tego świata.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Moje Dziecko
 • Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.
 • Pobierz aplikację za darmo