51 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

16.06.2019Zmień

Rozwój: Jak wspierać rozwój niemowlęcia

- Bawcie się klockami, układankami, puzzlami. Roczniak chętnie bawi się na siedząco. Ta pozycja już go nie męczy, a ma przy niej wolne ręce. To ważne, bo lubi zabawki, które trzeba obracać, układać, dopasowywać.

Nie oczekuj jednak, że roczniak ze wszystkim sobie poradzi. Ułożenie wieży z klocków może być jeszcze za trudne. Może je za to ustawiać, oglądać, wkładać do pudełka.

Dziecko nie zawsze potrafi dopasować klocki do otworów, ale rozmaite kształty i kolory zaciekawią je już te raz.

- Proponuj jak najwięcej zabaw ruchowych. W końcu dziecko już swobodnie raczkuje, biega na czworakach. Bawcie się w turlanie piłki, bieganie za nią na czworakach, gonienie, łapanie uciekającego balonika, pokonywanie ułożonego z poduszek i kartonów toru przeszkód. Bawcie się w berka na czworaka.
- W parze z rozwojem ruchowym idzie rozwój koncentracji uwagi. Dziecko potrafi teraz przez dłuższą chwilę skupić się na zabawie. I choć wciąż jeszcze najbardziej lubi zabawę z rodzicami, jednak znacznie dłużej potrafi bawić się samodzielnie. To dobry moment, żeby podsunąć dziecku książeczkę z twardymi stronami do oglądania.
- Słuchajcie muzyki i tańczcie z dzieckiem. To świetna gimnastyka dla całego ciała. Taniec rozwija poczucie rytmu, ćwiczy równowagę, koordynację i uczy panowania nad własnym ciałem. Już siedzący maluch zaczyna podrygiwać, gdy słyszy muzykę, a chodzący tańczy na całego - zgina kolana, przytupuje, kiwa się na boki i do przodu, obraca się, kręci pupą, macha rękami.
- Zaproponuj maluchowi zabawę papierem. Gniecenie papieru sprawia rocznemu maluchowi wiele radości, to także dobry sposób wyrażania emocji. Zgromadź stare gazety, bibułkę. Zwijajcie kawałki papieru w kulki i rzucajcie nimi. Pilnuj, żeby maluch nie wkładał papieru do buzi.
- Możesz już dziecku pokazać pierwsze instrumenty: bębenek, kastaniety lub pierwsze małe cymbałki.
- Pozwól dziecku, aby od czasu do czasu spokojnie porozglądało się dookoła albo przez moment pokwiliło zanim zaśnie. Takie krótkie, ale cenne chwile sam na sam pozwalają rozwijać zdolność koncentracji. Takie momenty nudy, kiedy dziecko samo może zawiesić na czymś wzrok lub samo wybrać sobie to, co chce chwycić są bardzo cenne. Pozwalają rozwinąć własną inicjatywę.
- Maluchom, które zaczynają chodzić podobają się zabawki do pchania. To może być wózek czy jeździk. Ważne, by był stabilny i... nie uciekał za szybko. Na małe zabawki do pchania na patyku raczej jeszcze za wcześnie, dziecko nie nadąży i może się boleśnie przewrócić.
- Kupując dziecku zabawki, nie ulegaj stereotypom dotyczącym płci. Jeśli synek chce się bawić lalką, daj mu szansę. Jeśli córeczka wyrywa innym dzieciom samochodziki, zafunduj jej własny pojazd.

Rozwój: Tego nie rób

- Nie krzycz na dziecko i nie karz. To ty uczysz dziecko, co wolno robić w określonej sytuacji, a czego nie. Egzekwowanie dobrych zachowań nie powinno odbywać się na zasadzie zakazów. Karanie, krzyk, stosowanie siły fizycznej - takie metody nie wchodzą w rachubę. Tłumaczenie, cierpliwość, rozmowa, opanowanie, zdecydowanie i stanowczość - to droga do porozumienia, nawet jeśli początkowo dziecko nie wszystko rozumie, co do niego mówimy.
- Jeśli maluch protestuje i nie chce siadać na nocniku, to znak, że na "trening czystości" jeszcze przyjedzie czas.
- Nie zabieraj dziecka na przejażdżkę rowerową w foteliku. Roczne dziecko jest nadal za małe na tego typu przygody.
- Nie zmuszaj dziecka do chodzenia. Z chodzeniem jest dokładnie tak jak z ząbkowaniem. Jedne dzieci bardzo szybko mają ząbki i w wieku dziesięciu miesięcy już kroczą, innym pierwszy ząb rośnie dopiero pod koniec pierwszego roku życia, a zaczynają chodzić w 14-16 miesiącu życia.

Dieta: Czego unikać

Roczne dziecko może już jeść wszystko, pod warunkiem, że są to produkty zdrowe. Jeśli interesujesz się zdrowym żywieniem z pewnością wiesz, że są na rynku całe grupy produktów, które nie powinny trafić do buzi rocznego dziecka.

Starajcie się unikać:
- Batonów. To przede wszystkim cukier i tłuszcz. Bomby kaloryczne, do niczego nie potrzebne. Im później dziecko pozna smak słodyczy, tym lepiej.
- Cukierków. To sam cukier. Ale oprócz tego, że nie mają nic oprócz kalorii łatwo się nimi zakrztusić. Co więcej, landrynki czy lizaki dziecko ssie długo, a cukier w nich zawarty oblepia ząbki.
- Chipsów. To słona, smażona w głębokim tłuszczu przetworzona żywność, 100 gram to ok. 500 kcal. Nie ma żadnych argumentów za tym, aby małemu dziecku podawać tego typu jedzenie
- Hamburgerów i frytek. To tłuste i uzależniające potrawy. Żołądek rocznego dziecka nie jest jeszcze na nie gotowy

Pielęgnacja: Dobre nawyki

Czy myć dziecku ręce przed każdym posiłkiem?

Ten nawyk powinien dziecku wejść w krew od najmłodszych lat. Dzięki temu uniknie wielu infekcji, nie tylko układu pokarmowego.

Dowiedz się więcej o 51. tygodniu życia dziecka:

 1. Pokazujcie małemu człowiekowi, jak fascynujący jest świat przyrody. Sami też odkryjecie go na nowo. Obserwujcie mrówki, zachwycajcie się motylami, słuchajcie śpiewu ptaków, dotykajcie szeleszczących liści, chodźcie boso po miękkiej trawie. Takie doświadczenia stymulują rozwój malucha.

 2. Twoje dziecko już za dwa tygodnie skończy rok. W pierwszym roku życia na pewno najwięcej waszych wątpliwości, problemów, pytań dotyczyło pielęgnacji, karmienia i zdrowia maluszka. Teraz sami jesteście w tym ekspertami, ale przed wami sporo wyzwań dotyczących wychowania roczniaka.

  • Rok już prawie za wami...

   Rok już prawie za wami...

   Ubrany jak przedszkolak, pchający wózek lub zajęty oglądaniem książeczki maluch w niczym nie przypomina już noworodka. A przecież minął tylko rok...

 3. Dziecko prawdopodobnie umie już wymawiać po swojemu kilka słów, w każdym razie wy i ono wiecie, o co chodzi. Nie poprawiajcie go co chwila, raczej po chwili, w swojej wypowiedzi powtarzajcie dany wyraz poprawnie. Chcecie poczytać więcej o rozwoju mowy?

  • Pora na mowę!

   Pora na mowę!

   Rodzice często się niepokoją, gdy roczne czy półtoraroczne dziecko nadal nie mówi. Zupełnie niepotrzebnie - malec wkrótce opanuje tę umiejętność.

 4. Twoje dziecko jada już wprawdzie jak dorosły, ale nadal starajcie się proponować mu dania lekkostrawne i właściwie przygotowane. Unikajcie smażenia, raczej gotujcie na parze i opiekajcie w piekarniku.

 5. Być może dopiero teraz szukacie dla dziecka niani. Sięgnijcie do naszej podpowiedzi, jak się do tego zabrać.

  • Poszukiwania niani

   Poszukiwania niani

   Jak się do tego zabrać, gdzie jej szukać i na co zwrócić uwagę?

 6. Jeśli maluch już zaczyna poruszać się w butach, zwróć uwagę, czy wydają się być wygodne. Czy dziecko może się w nich swobodnie siadać, czy nie usztywniają mu nóg, czy na stópkach nie pojawiły się żadne otarcia ani zaczerwienienia.

  • Buty na wiosnę

   Buty na wiosnę

   Na co zwrócić uwagę wybierając buty na cieplejszą porę roku?

 7. Jeżeli maluch używa nadal smoczka-uspokajacza, powoli ograniczajcie czas ssania. Nie podawajcie smoczka za każdym razem, gdy dziecko protestuje, marudzi, popłakuje. Jeśli uda wam się podjąć decyzję o odstawieniu smoczka, nie obawiajcie się tego procesu. Stanowczość i cierpliwość pozwolą ograniczyć go do kilku dni.

  • Smoczek - czas na odstawienie!

   Smoczek - czas na odstawienie!

   Dwulatek traktuje rozstanie ze smoczkiem niemal jak utratę bliskiego przyjaciela. A gdyby tak pożegnać smoczek znacznie wcześniej?

Dwunasty miesiąc

Dwunasty miesiąc

Szeroko rozstawione nogi, uniesione dla równowagi w bok ręce i desperacja w oczach. Jeden, dwa kroki i już można wpaść w bezpieczne ramiona mamy.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Moje Dziecko
 • Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.
 • Pobierz aplikację za darmo