5 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

17.07.2019Zmień

Dieta: Siatki centylowe

Czego o diecie dziecka dowiesz się z siatek centylowych?

Siatki centylowe to wykresy, na których pokazane są centyle przypisane do określonej wagi i wzrostu dzieci w różnym wieku i różnej płci (siatki dla dziewczynek i chłopców są różne). Po naniesieniu na siatki danych takich tak wiek, płeć, waga, wzrost otrzymasz wykres z zaznaczonym punktem, w którym wypadł wynik. Jest to centyl, w którym mieści się twoje dziecko.

Jeśli jest to np. centyl 75, oznacza to, że twoje dziecko jest cięższe od 75 proc. dzieci jego płci i w jego wieku, a lżejsze od 25 proc. Wprowadzając co jakiś czas najnowsze pomiary swojego dziecka, możesz uzyskać krzywą rozwoju. Jeżeli biegnie ona cały czas w tym samym przedziale centylowym (lub w dwóch sąsiednich), to znaczy, że dziecko rozwija się harmonijnie, jest dobrze odżywione i nie ma powodów do zmartwień.

Na siatce zaznaczonych jest 5 wartości: centyl 3, 10, 25, 50, 75, 90 i 97. Za alarmujące, wymagające nadzoru lekarza są skrajne wartości tj. poniżej 3. i powyżej 97. centyla. Być może np. za niską masą ciała kryje się jakaś choroba. Wówczas trzeba się dziecku przyjrzeć, zdiagnozować.

Skrajne wartości niekoniecznie świadczą o nieprawidłowości. Siatka centylowa przedstawia rozkład całej populacji. Jedni są wyżsi, drudzy niżsi, jedni drobniejsi, inni wręcz przeciwnie, tak samo dzieci. Jedne są dłuższe, inne krótsze, cięższe i lżejsze. To normalne, że dzieci są różne!

Jeśli tylko dziecko je z apetytem, przybiera na wadze, domaga się pokarmu, oznacza to, że wszystko jest w porządku. Karm piersią i nie obawiaj się, że maluszkowi czegoś zabraknie do prawidłowego rozwoju.

Pokarm mamy, przez pierwsze pół roku życia dziecka, zaspokaja wszystkie potrzeby małego człowieka. Bardzo rzadko zdarza się sytuacja, kiedy kobieta nie może karmić piersią lub ma za mało pokarmu. W przypadku kłopotów z karmieniem naturalnym udaj się do poradni laktacyjnej.

Jeśli jednak, pomimo starań, konsultacji w poradni, masz nadal za mało pokarmu i pediatra prowadzący uzna, że nie wystarcza go do prawidłowego rozwoju dziecka, wówczas nie ma innego wyjścia, trzeba dodać dodatkowy składnik pożywienia np. mieszankę dla niemowląt, a dietę maluszka zacząć rozszerzać już po czwartym, piątym miesiącu.

Siatki centylowe online - zapisz pomiary swojego dziecka i kontroluj jego rozwój >

Rozwój: Tego nie rób

- Nie zmuszaj dziecka do trzymania główki, gdy leży na brzuchu. Nie każde miesięczne dziecko jest na to gotowe, a co więcej, niektóre tej pozycji nie lubią.
- Nie podciągaj dziecka za rączki do góry, nie stosuj żadnych profilaktycznych działań typu "szerokie pieluchowanie". Pozwól maluszkowi spokojnie dojrzewać, niech samodzielnie odkrywa swoje możliwości i umiejętności. Nie popędzaj.
- Noworodek zacznie chodzić, jeśli podniesiesz go do góry i oprzesz jego stopy o podłoże. Nie jest to oczywiście chodzenie lecz tzw. chód odruchowy. To zachowanie bada pediatra, a ty nie eksperymentuj i nie sprawdzaj, czy noworodek układa nóżki do chodu.

Pielęgnacja: Jak dbać o skórę dziecka podczas przewijania

Zwróć uwagę, aby podczas każdego przewijania dobrze oczyszczać wszystkie zakamarki. Szczególnie u dziewczynek łatwo o przeniesienie bakterii z okolic odbytu do dróg moczowych.

Skóra niemowlaka jest cienka i bardzo wrażliwa, dlatego traktuj ją ze szczególną delikatnością. Wybierz pieluszki, które szybko wchłaniają wilgoć, a jednocześnie pozwalają skórze oddychać.

Przewijaj malucha przynajmniej co trzy godziny i zawsze wtedy, gdy zrobi kupkę. Podczas przewijania dokładnie umyj pupę, osusz, pozwól maluszkowi przez chwilę poleżeć i przewietrzyć okolice intymne. Przed założeniem pieluchy, jeśli skóra jest zaczerwieniona, posmaruj pupę kremem przeciw odparzeniom.
Problemy skórne u dzieci - jakie są najczęstsze?

Rada dla Ciebie

To ważne, aby dziecko było zadbane, najedzone, czyste. Ale to nie wszystko. W ferworze obowiązków nie zapominaj o leniwych momentach razem. Połóż się, weź niemowlę na swój brzuch. Kangurujcie tak często jak to możliwe. Bliskość niemowlęcia wyzwala w mamie i tacie pozytywną burzę hormonalną.

U rodziców przytulających i noszących dziecko wzrasta poziom oksytocyny, hormonu wpływającego m.in. na więź emocjonalną. W terapii wcześniaków i noworodków z problemami zdrowotnymi stosuje się kangurowanie - bliski kontakt rodzica z dzieckiem, który wzmacnia obie strony, a dziecku zapewnia stymulację rozwojową.

Dowiedz się więcej o 5. tygodniu życia dziecka:

 1. Maluch pręży się i szarpie w czasie karmienia piersią, takie zachowanie zdarza się głównie popołudniami i wieczorami? Może lektura jednego z wątków na eDziecku na forum "Karmienie piersią" choć trochę Cię uspokoi, jeśli nie skontaktuj się z doradcą laktacyjnym, który pomoże Ci znaleźć przyczynę i ratunek na Wasze problemy.

 2. Umów się na wizytę kontrolną do swojego ginekologa. Połóg powinien dobiegać końca, trzeba sprawdzić, czy wszystko dobrze się wygoiło. Jeśli tak, można podjąć współżycie. Porozmawiaj z lekarzem o metodach zapobiegania ciąży w okresie karmienia.

 3. Po karmieniu trzymaj dziecko w pozycji pionowej (oparte na swoim ramieniu), aż nadmiar powietrza wydostanie się przez buzię. Dziecku może się ulać, więc podłóż pod jego usta tetrową pieluszkę. Ale jeśli maluch nie śpi na wznak tylko na boczku, po karmieniu możesz je zostawić w takiej pozycji bez odbekiwania. Po beknięciu (czy siusianiu) dzieci miewają czkawkę, spokojnie nic nie musisz robić, ona nie przeszkadza maluchowi tak jak Tobie.

 4. Macie starsze dziecko? Pojawienie się w jego życiu rodzeństwa jest dość stresującym wydarzeniem. Sprawdź, jak możesz mu pomóc poradzić sobie z zazdrością.

 5. Wydaje ci się czasem, że dziecko ciągle płacze, a ty nie wiesz, o co mu chodzi? Sprawdź, jakie mogą być przyczyny niemowlęcego płaczu.

 6. Nawet, jeśli w wasz wózek można wpiąć niemowlęcy fotelik samochodowy, nie stosujcie tego rozwiązania zbyt często. To powinien być wariant na specjalne okazje, dziecko w foteliku samochodowym nie może siedzieć godzinami (np. podczas spaceru), bo taka pozycja źle wpływa na jego kręgosłup.

  • Podróże z niemowlęciem

   Podróże z niemowlęciem

   Wbrew pozorom podróżowanie z niemowlakiem wcale nie musi być trudne! Oto nasz alfabet podróżniczy - co się przyda, czego unikać, co zabrać koniecznie.

 7. Maluch może mieć ciemieniuchę. To nic strasznego, bardziej defekt kosmetyczny. Sprawdź, jak się jej pozbyć.

Drugi miesiąc

Drugi miesiąc

Czujesz się już pewniej w roli mamy, a dziecko zaczyna już dostrzegać uroki tego świata.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Moje Dziecko
 • Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.
 • Pobierz aplikację za darmo