49 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

26.06.2019Zmień

Rozwój: Jak dziecko komunikuje się za światem

Umie też prowokować, okazywać uczucia, uczy się zasad życia w rodzinie. Rozumie proste polecenia "proszę podaj", "proszę, zrób pa-pa". Kiedy poprosisz wskaże rączką na przedmiot, o który pytasz "gdzie jest samochód", "gdzie jest lala").

W tym wieku malec potrafi też utrzymać kontakt wzrokowy, pokazuje, że pragnie bliskości, przytula się do ciebie, wchodzi na kolana, obejmuje rączkami, całuje.

Dieta: Schemat żywienia

Zdarzyło ci się usłyszeć, że roczne dziecko je już wszystko, że od teraz maluch będzie jadał z wami obiady, że nie musisz już gotować osobnych zup dla dziecka? To nieprawda.

Roczne dziecko nadal nie może jeść tego, co dorośli i nie należy robić radykalnych zmian w diecie dziecka, tylko dlatego, że skończyło pierwszy rok życia.

W tym miesiącu maluch rzeczywiście może spokojnie zasiąść do rodzinnego stołu, ale tylko wtedy, jeśli wasza dieta jest zdrowa i różnorodna. Roczne dziecko nie powinno jeść potraw ciężkostrawnych.
Nadal nie nadużywaj soli i cukru, zakazane są wzmacniacze smaku.

Pomimo że masz już w domu roczniaka, to w diecie dziecka nadal powinno dominować mleko. Dlatego zadbaj, żeby jadłospis dziecka obfitował w mleko i jego przetwory. To najlepsze źródło wapnia niezwykle potrzebnego szybko rozwijającemu się organizmowi.

Dieta: Nowości na talerzu

Oto pokarmy, które możesz podać w tym miesiącu:
- Ryby, mięso
- Gotowane warzywa i owoce
- Surowe miękkie warzywa i owoce (np. pomidor, jabłko, gruszka, banan)
- Miękkie kawałki/cząstki warzyw, owoców, mięsa podawane do ręki
- Kasze, pieczywo
- Jogurt naturalny, sery, kefir
- Woda przegotowana bez ograniczeń
- Sok 100 proc. przecierowy, bez dodatku cukru, do 150 ml na dobę (ilość liczona razem z ilością spożytych owoców)
- Pełne mleko krowie należy podawać po 12 m.ż. Małe ilości mleka krowiego można używać do przygotowania posiłków uzupełniających, nie powinno być ono jednak stosowane jako posiłek mleczny przed 12. miesiącem życia.

Jeśli nadal karmisz naturalnie maluch powinien ssać pierś 3-4 razy na dobę. Jeśli dziecko ssie długo i spokojnie, wówczas nie musisz podawać mleka modyfikowanego.

Warto jednak od czasu do czasu proponować maluszkowi jogurty, kefiry i inne przetwory mleczne. Gdy pozna ich smak i polubi je, w jego diecie, po zakończeniu karmienia piersią, nie zabraknie wapnia.

Jeżeli maluszek nie ssie już mleka mamy, powinien dostawać trzy mleczne posiłki dziennie (jogurt z różnymi dodatkami, kaszkę, płatki na mleku modyfikowany, koktajl).

Zdrowe roczne dziecko może próbować wszystkiego z prawidłowo skomponowanej diety rodziców (prócz dań bardzo pikantnych i bardzo tłustych). Zadbaj o to, aby w menu roczniaka codziennie znalazły się produkty zbożowe (najlepiej pełnoziarniste: kasze, makarony, brązowy ryż, pieczywo razowe, naturalne płatki śniadaniowe), produkty mleczne (np. jogurt, maślanka, kefir, twarożek, odrobina sera żółtego) oraz owoce i warzywa, najlepiej surowe.

Można podawać rośliny strączkowe, nasiona, orzechy i dobre gatunkowo wędliny (lub zamiast nich duszone w domu mięso). Chude mięso czerwone (w tym wędliny) powinno być spożywane nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu, a jajka kurze w dni, w których nie podajesz dziecku mięsa. Mięso drobiowe serwuj 2-3 razy w tygodniu (bez skóry), a ryby - 1-2 razy w tygodniu. Ważne jest także, by ograniczać ilość soli i cukru.

Pielęgnacja: Idealne buty dla dziecka

Roczne dziecko nie potrzebuje butów do noszenia po domu. Na tym etapie rozwoju najlepsze są antypoślizgowe skarpetki lub, kiedy w domu jest ciepło, gołe stopy. Buty najlepiej zakładać dziecku tylko wtedy, kiedy wychodzi na dwór.

Wybierając pierwsze buciki zwróć uwagę na to, aby buty było poniżej kostki, cholewka miękka, umożliwiające zginanie stopy do góry i w dół. Podeszwa ma być cienka, sprężysta, wyginająca się na wszelkie możliwe sposoby.

But powinien dobrze "trzymać" stópkę, lecz głównie w śródstopiu, nie na wysokości kostki. Niewskazane są buty za wysokie i zbyt sztywne, bo będą ograniczać sprawność chodzenia i pracę stopy. Kupując pierwsze buciki należy wybrać te nieco większe niż długość stopy.

Pamiętaj, że stopy w trakcie chodzenia wydłużają się. U najmłodszych dzieci około 3 mm.

Dowiedz się więcej o 49. tygodniu życia dziecka:

 1. Czy zamierzacie uroczyście urządzić pierwsze urodziny malucha? Roczniak nie powinien próbować jeszcze klasycznego tortu, może przygotujesz elegancką drożdżową babkę albo biszkopt przekładany budyniem czy kremem z twarożku? W takie ciasto też można wbić świeczkę.

 2. Jeżeli teraz rezygnujesz z karmienia piersią, zacznij dziecku podawać mleko modyfikowane oznaczone cyfrą 2.

 3. Maluchom, które zaczynają chodzić podobają się zabawki do pchania. To może być wózek czy jeździk. Ważne, by był stabilny i... nie uciekał za szybko. Na małe zabawki do pchania na patyku raczej jeszcze za wcześnie, dziecko nie nadąży i może się boleśnie przewrócić.

  • Zabawki na kółkach

   Zabawki na kółkach

   Zabawki na kółkach na sznurku lub patyku są dla dzieci już chodzących. Tym, które samodzielne chodzenie mają przed sobą, polecamy pchacze.

 4. Dziecko może już z wami siadać do wspólnych posiłków (oczywiście w swoim krzesełku lub na specjalnej podkładce). Niemowlę pod koniec pierwszego roku życia może jeść niemal to samo, co dorośli, z wyjątkiem dań ciężkostrawnych i tłustych (kiełbasa, boczek, bigos), grzybów, potraw marynowanych czy doprawianych octem, ostrych, nadmiernie słonych, trudnych do pogryzienia.

 5. Przygotujcie się na to, że maluch może zacząć się buntować przeciwko kąpaniu i moczeniu głowy. Sprawdź, jakie są sposoby na mycie głowy.

 6. Dziecko jest ciekawe świata i wciąż zdobywa mnóstwo doświadczeń. Niestety często wiąże się to z pewnymi szkodami - coś się rozleje, coś stłucze, coś zaplami... Nie krzycz na dziecko, nie strasz go, nie zabraniaj wszystkiego. Przyjmij zasadę, że jeśli dziecko coś spsociło, to jest to winą dorosłych (rodziców, opiekunów), bo dostatecznie nie zabezpieczyli otoczenia albo nie dopilnowali malucha. Oczywiście ucz dziecko, że pewnych rzeczy robić nie wolno, ale przygotuj się na długą naukę.

  • Metody wychowawcze kiedyś i dziś

   Metody wychowawcze kiedyś i dziś

   Przedstawiamy subiektywne zestawienie sposobów wychowywania dzieci przez naszych rodziców i przez nas samych. Czy coś się zmieniło?

 7. Porozmawiaj z lekarzem o tym, czy konieczna jest suplementacja witamin i minerałów. Tak małemu dziecku nie podawaj preparatów wzmacniających i uzupełniających dietę bez konsultacji z pediatrą.

Dwunasty miesiąc

Dwunasty miesiąc

Szeroko rozstawione nogi, uniesione dla równowagi w bok ręce i desperacja w oczach. Jeden, dwa kroki i już można wpaść w bezpieczne ramiona mamy.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Moje Dziecko
 • Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.
 • Pobierz aplikację za darmo