47 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

16.06.2019Zmień

Rozwój: Co 11-miesięczne dziecko powinno umieć

Rozwój fizyczny:
- Samo stoi, pochyla się i wyprostowuje.
- Siada ze stania i nie upada przy tym.
- Stojąc, schyla się lub kuca. Wystarczy, że przez chwilę przytrzyma się stabilnego mebla.
- Nie umie jeszcze wstać z kucków. Aby z powrotem stanąć na nogi, musi najpierw usiąść, stanąć na czworakach, chwycić się nogi od stołu i dopiero dźwignąć do pionu.
- Czworakując zmienia pozycję np. przesuwa się, asymetrycznie, na jednym pośladku. To wyraz pomysłowości. Taka technika ułatwia przemieszczanie się z zabawką trzymaną w jednej rączce.
- Podtrzymywane chodzi dookoła pokoju.
- Potrafi przejść kilka kroków trzymane za jedną rączkę.

Rozwój emocjonalno-intelektualny:
- Wskazuje nazwany przedmiot np. w książeczce.
- Zna przeznaczenie przedmiotów codziennego użytku. Wie, że szczotką czesze się włosy, a gąbką myje ciało. Rozumie, do czego służy łyżka, a do czego kubek.
- Współpracuje przy ubieraniu, wkładając rączki do rękawów i stopy do butów.
- Wymawia jedno lub dwa dwusylabowe słowa.

Rozwój: Co 11-miesięczne dziecko może umieć

Samodzielnie chodzi, układa klocki małe i duże. Może potrafić też pchać krzesło, wózki, różne przedmioty.

Pielęgnacja: Oswajanie z nocnikiem

Nie ma sztywnej daty, która byłaby właściwa dla każdego dziecka. Większość dzieci nabywa odpowiednich umiejętności fizycznych i psychicznych niezbędnych do odpieluchowania pomiędzy 18. a 24. miesiącem życia. Nie oznacza to, że do tego momentu należy cierpliwie czekać.

Już w tym miesiącu możesz oswajać dziecko z nocnikiem. Być może maluch już sam wykazuje zainteresowanie nocnikiem? Jeśli tak, próbujcie. Nie zmuszaj jednak dziecka do siadania na nocnik, jeśli dziecko się buntuje. To znak, że nie jest do tego jeszcze gotowe. Nie zapominaj, że dziecko nie może świadomie kontrolować mięśni pęcherza i odbytu dopóki nie skończy przynajmniej półtora roku.

Pielęgnacja: Włosy

Jak zachęcić dziecko do mycia głowy?

Dzieci nie przepadają za myciem głowy, bo nie lubią kiedy woda spływa im po buzi. Podczas mycia włosów spróbuj zasłonić buzię i uszy dziecka małym ręcznikiem.

Dowiedz się więcejo 47. tygodniu życia dziecka:

 1. Maluch przystopował nieco z rośnięciem. Jeszcze niedawno zastanawialiście się, że jak tak dalej pójdzie, to za chwilę trzeba mu będzie kupować ubranka dla przedszkolaków. Teraz dziecku przybywa ok. 1,5 cm miesięcznie. Średni rozmiar ubranka w tym wieku to 80 cm.

 2. Nawilżane chusteczki do wycierania pupy przydają się nadal na spacerze czy w podróży, ale w domu używajcie raczej wacików nasączanych wodą lub wody bieżącej. Przy przewijaniu nadal warto smarować pupę kremem ochronnym (choć trzeba zrobić to szybko, bo zniecierpliwiony maluch może uciekać), by uchronić skórę przed podrażnieniem.

 3. Nigdy nie karm swojego dziecka na siłę, nie każ mu jeść "za zdrowie babci", ani nie odciągaj jego uwagi od jedzenia - zdrowe dziecko wie, ile musi zjeść, by zaspokoić swój apetyt, a wywieranie presji, robienie zamieszania wokół posiłku może doprowadzić do zaburzeń łaknienia i zrobić z dziecka "niejadka". W przerwie między posiłkami nie proponuj dziecku chrupków, kanapki, owoców czy innych przegryzek, nawet jeśli według Ciebie mało zjadło w czasie posiłku.

 4. Niemowlę lubi kameralne sytuacje, najczęściej męczą je duże spędy towarzyskie i nie przepada za zabawianiem przez obcych ludzi. Nie oczekuj, że "zaprzyjaźni się" z dzieckiem twojej koleżanki czy kuzynki. Dzieci w tym wieku (nawet bliźnięta) bawią się obok siebie, a nie ze sobą.

 5. Postaraj się nauczyć pić dziecko przez słomkę (trenujcie poprzez picie czegoś nieplamiącego). Wygodniej jest zabrać ze sobą na spacer zapasową słomkę i w razie potrzeby kupić butelkę wody lub soku, niż za każdym razem szykować picie w niekapku.

 6. Wielu młodych rodziców przeżywa trudny okres w swoich wzajemnych relacjach. Jeżeli częściej się kłócicie, macie poczucie, że przestaliście się rozumieć, że wasze potrzeby nie są szanowane, rozmawiajcie o tym.

 7. W 11. miesiącu życia dziecku można wprowadzić do diety białko jaja. To silny alergen, wprowadzamy go pomału i tylko tym dzieciom, które do tej pory nie miały żadnych alergicznych objawów.

  • Alergeny pokarmowe

   Alergeny pokarmowe

   Jakie produkty spożywcze najczęściej powodują reakcje alergiczne? Oto lista powszechnych alergenów.

Jedenasty miesiąc

Jedenasty miesiąc

Jeszcze niedawno boczkiem, boczkiem, teraz coraz śmielej do przodu. Wystarczy, że podasz małemu piechurowi ręce, a już kroczy dumnie, rozglądając się dookoła.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Moje Dziecko
 • Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.
 • Pobierz aplikację za darmo