1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

46 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

20.01.2020Zmień

Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Co może niepokoić w rozwoju noworodka, a co w przypadku rocznego dziecka? Kiedy maluszek powinien podnosić główkę, a kiedy reagować na swoje imię? W przygotowanym przez nas kalendarzu rozwoju dziecka opisujemy - tydzień po tygodniu - ważne i charakterystyczne momenty rozwoju noworodka. Przyglądamy się jak maluszek rozwija się umysłowo, fizycznie, psychicznie, intelektualnie. Piszemy też o diecie, zdrowiu i pielęgnacji dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka: 52 niezwykłe tygodnie

Rozwój dziecka już nigdy nie będzie tak intensywny jak w pierwszym roku życia. To 365 niezwykłych dni i każdy z nich przynosi coś nowego. Pierwsze próby podnoszenie główki, pierwszy uśmiech, pierwsze wypowiedziane sylaby, pierwsze kroki. O tych wszystkich pierwszych razach piszemy w naszym kalendarzu niemowlaka, który ze względu na dynamikę rozwoju dziecka podzieliliśmy na 52 tygodnie. Wystarczy, że wpiszesz datę narodzin swojego dziecka, a nasz kalkulator dobierze treści dopasowane do jego/jej wieku. Możesz też sama wybrać tydzień życia dziecka, który cię interesuje i przeczytaj co wydarzy się w tym czasie. Nie zapominaj, że rozwój niemowlaka to bardzo indywidualna sprawa. Różnice w tempie zdobywania umiejętności wśród noworodków przez pierwsze 12 miesięcy życia sięgają nawet 3-4 miesięcy. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a my, w naszym kalendarzu rozwoju dziecka, podajemy przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia: ważne kamienie milowe

Kalendarz rozwoju dziecka stworzyliśmy po to, aby ułatwić wam śledzenie zmian i postępów w rozwoju niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą charakterystyczne zmiany i ważne kamienie milowe. To np. reagowanie na otoczenie, głużenie, podnoszenie głowy i klatki piersiowej, chwytanie, przewrotki, gaworzenie, raczkowanie, siadanie, podciąganie do pozycji stojącej, reakcja na swoje imię - to umiejętności, które zdrowe dziecko opanowuje przed pierwszymi urodzinami. Piszemy o tym co dziecko powinno, a co może umieć w kolejnych tygodniach, miesiącach życia. Zwracamy uwagę na to jakie dziecko ma potrzeby i jak odgadywać i rozpoznawać jego/jej możliwości i ograniczenia.

Rozwój dziecka dzielimy na ten fizyczny związany z rozwojem ruchowym niemowlęcia oraz emocjonalno-intelektualny. Piszemy m.in. o tym jak stymulować rozwój dziecka, w tym rozwój mowy, zwracamy uwagę na to, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie należy przyspieszać kolejnych etapów.

Pierwszy rok życia dziecka: dieta, zdrowie i pielęgnacja

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety, opieki, pielęgnacji. W naszym kalendarzu niemowlaka znajdziesz m.in:
- Porady i wypowiedzi lekarzy, położnych na temat karmienia piersią, w tym podpowiedzi jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami dotyczącymi naturalnego karmienia niemowląt
- Przykłady rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią oraz niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (dietetycy wypowiadają się na temat zdrowego żywienia, podpowiadają jakie produkty spożywcze są najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka)
- Artykuły autorstwa lekarzy, pediatrów dotyczące zdrowia (znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób wieku niemowlęcego, jak je rozpoznać, jak opiekować się chorym dzieckiem)
- Informacje na temat szczepień
- Poradniki - w tym wypowiedzi doświadczonych mam z forum - na temat pielęgnacji (piszemy m.in. o tym jak zmienić pieluchę, jak przygotować pierwszą kąpiel, jak szybko i sprawnie ubrać i rozebrać maluszka, jak zabezpieczyć dom przez wszędobylskim raczkującym niemowlakiem itd.)

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy
- dokładny opis przebiegu porodu
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz niemowlaka nie zastąpi lekarza

Monitorowanie rozwoju dziecka w czasie sprzyja zdrowemu rozwojowi i rozpoznawaniu ewentualnych nieprawidłowości. Kalendarz rozwoju niemowlaka w pierwszym roku życia może być punktem odniesienia. Jednak to pediatra stwierdza czy niemowlak rozwija się prawidłowo czy nie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu rozwoju dziecka propozycji, omów to z pediatrą dziecka.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moje dziecko z eDziecko.pl"

Rozwój: Co powinno cię zaniepokoić

Powiedz lekarzowi jeśli:
-Dziecko nie potrafi usiąść z pozycji leżącej na brzuchu, nie interesuje się zabawami, nie próbuje się przemieszczać ani siadać, nie obraca się i nie turla.
- Cały czas jest sztywne, napięte lub kompletnie rozluźnione.
- Nie próbuje komunikować się głosem z rodzicami.
Nie martw się natomiast, kiedy dziecko uderza główką o ścianę, zgrzyta zębami, zatrzymuje oddech podczas płaczu. Takie reakcje, mimo że wydają się nieco przerażające i przykre dla rodzica, mogą pojawić się u dziecka pod koniec pierwszego roku życia. Takie zachowanie jest elementem rozwoju i próbą radzenia sobie z własnymi emocjami. Maluszek nie wie w jaki inny sposób dać upust swoim smutkom, frustracjom. Kiedy zdarzają się w twoim domu takie sytuacje, jedyne co możesz zrobić, to zadbać o bezpieczeństwo dziecka, aby podczas „napadu? nie zrobiło sobie krzywdy. Nie krzycz na dziecko, nie podrywaj gwałtownie z łóżeczka na ręce, spróbuj tzw. miękkich metod. Odwróć uwagę, postaraj się przerwać takie zachowanie opowiadaniem o czymś co dziecko bardzo lubi.

Dieta: Menu

Możliwości jedenastomiesięcznego dziecka są naprawdę niemałe. Jeśli twój podopieczny umie już gryźć i ma już kilka ząbków, w tym miesiącu, od czas do czasu, możesz podać na śniadanie kanapkę (najlepsza ta z pieczywa graham), jajecznicę na parze ze szczypiorkiem, faszerowaną cukinię na obiad czy młode ziemniaki z kefirem na kolację.

Komponując menu na cały dzień, pamiętaj, że mleko nadal jest podstawą diety jedenastomiesięcznego malucha. Jednak nic na siłę.
Jeśli maluszek znudził się kaszką na kolację, od czas do czasu podaj, dla urozmaicenia, coś innego np. grahamkę z masłem, naturalną wędlinę, twarożek, jogurt, jajko, a do tego coś z warzyw albo owoców.

Komponując jadłospis dla jedenastomiesięcznego dziecko możesz zasugerować się poniższym przykładem:

Jeśli karmisz piersią:
- Karm piersią na żądanie, minimum trzy razy dziennie lub więcej jeśli dziecko się domaga
- Obiad powinien składać się z dwóch dań: zupa (ogórkowa, pomidorowa, krupnik, barszcz, żurek) i drugie (kasza gryczana, jaglana, jęczmienna/ryż/makaron pełnoziarnisty, pulpet mięsny/rybny, ryba na parze, leczo, ryba z warzywami, surówka)
- Kasze (różne rodzaje, polecamy jaglaną, płatki owsiane) z owocami, porcja około 190-200 ml
- Jogurt naturalny, biały ser (jeśli dziecko nie jest uczulone na białko mleka krowiego)
- Wysokogatunkowa wędlina (najlepsza ta pieczona w domu)
- Trzy, cztery razy w tygodniu podaj jajko (jajecznica na parze, lane kluski)
- Owoce, sok - ok. 150 g dziennie
- Jako przekąski: biszkopty, chrupki kukurydziane, gotowane warzywa, ciemne pieczywo

Jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym:
- Trzy razy dziennie podaj mleko modyfikowane następne z dodatkiem wybranej przez ciebie kaszki, np. kukurydzianej, manny, pszennej, jaglanej lub płatki owsiane z owocami. Każda porcja około 190-220 ml
- Obiad powinien składać się z dwóch dań: smaczna zupa (ogórkowa, pomidorowa, krupnik, barszcz, żurek) i drugie (kasza gryczana, jaglana, jęczmienna/ryż/makaron pełnoziarnisty, pulpet mięsny/rybny, ryba na parze, leczo, ryba z warzywami, surówka
- Kasze (różne rodzaje, polecamy jaglaną, płatki owsiane) z owocami, porcja około 190-200 ml
- Jogurt naturalny, biały ser (jeśli dziecko nie jest uczulone na białko mleka krowiego)
- Wysokogatunkowa wędlina (najlepsza ta pieczona w domu)
- Trzy, cztery razy w tygodniu podaj jajko (jajecznica na parze, lane kluski)
- Owoce, sok - ok. 150 g dziennie
- Jako przekąski: biszkopty, chrupki kukurydziane, gotowane warzywa, ciemne pieczywo

Pielęgnacja: Kosmetyki

Czy można już zrezygnować z niemowlęcych kosmetyków?

Jedenastomiesięczne dziecko nadal ma bardzo wrażliwą skórę i nie należy ryzykować z wprowadzaniem nowych kosmetyków. Te kolorowe, z bąbelkami, barwiące wodę muszą jeszcze poczekać.

Preparaty zawierające środki przeciwbakteryjne, stosowane do pielęgnacji zdrowej skóry dziecka, mogą wywoływać reakcje kontaktowe o charakterze podrażnienia lub alergiczne. Jeśli skóra dziecka jest bardzo wrażliwa warto nadal używać bezzapachowych emoliantów. Mają właściwości łagodzące świąd i podrażnienia.
Problemy skórne u dzieci - jakie są najczęstsze?

Rada dla ciebie

Jak pomóc sobie częściej się śmiać?

Na zmęczenie i nerwy najlepszy jest śmiech. Kiedy się uśmiechasz, twój mózg odbiera sygnał, że jesteś szczęśliwa. Zauważ, że nawet, kiedy jest nam źle, a uśmiechniemy się, zaczyna być troszkę lepiej. Może rodzinna sesja łaskotania albo zabawna książka dla dzieci? A może konkurs na najgłośniejszy śmiech? Sama najlepiej wiesz, co działa na ciebie i twoją rodzinę. Dobrym sposobem na poprawienie sobie nastroju jest też zapisywanie wieczorami trzech drobnych spraw, które sprawiły ci przyjemność danego dnia. Gdy spojrzysz na listy z całego tygodnia, być może, twoje życie wyda ci się radośniejsze niż myślisz!

Dowiedz się więcej o 46. tygodniu życia dziecka:

 1. Nie miksuj już dziecku zupek na puch. Jedzenie powinno zachęcać je gryzienia, pozwalać na poznawanie nowych smaków. Proponuj mu urozmaicone posiłki, serwuj świeże i gotowane warzywa i owoce.

 2. Czy w waszym domu ktoś pali papierosy? Zróbcie wszystko, by dziecko nie miało styczności z dymem papierosowym. Najlepiej będzie zerwać z nałogiem.

 3. Jeśli pracujesz zawodowo, opiekujesz się dzieckiem i prowadzisz dom, musisz być bardzo zmęczona. Wracając do domu z pracy staraj się zostawić daleko za sobą stresy i zmartwienia, a czas po przyjściu do domu wykorzystuj na spokojny i czuły kontakt z dzieckiem. Sprzątanie i inne mniej ważne rzeczy traktuj trochę po macoszemu. Bądź z dzieckiem ile się da w tym niepowtarzalnym okresie jego życia.

 4. Czy twoje dziecko miewa zaparcia? Zacznij stosować u niego dietę bogatoresztkową, unikaj pokarmów zatwardzających (banany, gotowane jabłko i marchewka, ryż oraz czekolada i kakao), częściej proponuj wodę do picia. Z problemem trzeba walczyć, by nie doszło do zaparć nawykowych.

  • Biegunki i zaparcia - jak postępować?

   Biegunki i zaparcia - jak postępować?

   Czy problem dotyczy twojego dziecka? Przeczytaj, jak możesz mu pomóc.

  • Zaparcia u niemowląt

   Zaparcia u niemowląt

   Zaparcia przytrafiają się niemowlętom dość rzadko. Mimo to warto wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić, jak ich uniknąć i kiedy brak kupki wcale nie oznacza problemu.

 5. Maluch doskonali chwytanie palcami: kciuk i palec wskazujący układa jak szczypczyki i chwyta nawet małe okruszki.

 6. Dziecko odkrywa możliwość wyrażania sprzeciwu. Jeśli myśleliście, że buntują się dopiero dwulatki, teraz przekonacie się, że ten okres rozpoczyna się już w niemowlęctwie (i być może potrwa do końca okresu dojrzewania). Wiele dzieci umie już powiedzieć "nie" ("ne"), kręcić głową i odmawiać współpracy. Jeśli tylko możesz, szanuj jego zdanie. Maluch poszerzy wiedzę na temat zależności przyczyna-skutek (nie zjem kaszki-będę głodny).

 7. Dobrej zabawy dostarczają teraz przedmioty, które turlają się, toczą, a nawet te, które można pociągnąć na sznurku.

Jedenasty miesiąc

Jedenasty miesiąc

Jeszcze niedawno boczkiem, boczkiem, teraz coraz śmielej do przodu. Wystarczy, że podasz małemu piechurowi ręce, a już kroczy dumnie, rozglądając się dookoła.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.

Pobierz aplikację za darmo