46 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

16.07.2019Zmień

Rozwój: Co powinno cię zaniepokoić

Powiedz lekarzowi jeśli:
-Dziecko nie potrafi usiąść z pozycji leżącej na brzuchu, nie interesuje się zabawami, nie próbuje się przemieszczać ani siadać, nie obraca się i nie turla.
- Cały czas jest sztywne, napięte lub kompletnie rozluźnione.
- Nie próbuje komunikować się głosem z rodzicami.
Nie martw się natomiast, kiedy dziecko uderza główką o ścianę, zgrzyta zębami, zatrzymuje oddech podczas płaczu. Takie reakcje, mimo że wydają się nieco przerażające i przykre dla rodzica, mogą pojawić się u dziecka pod koniec pierwszego roku życia. Takie zachowanie jest elementem rozwoju i próbą radzenia sobie z własnymi emocjami. Maluszek nie wie w jaki inny sposób dać upust swoim smutkom, frustracjom. Kiedy zdarzają się w twoim domu takie sytuacje, jedyne co możesz zrobić, to zadbać o bezpieczeństwo dziecka, aby podczas „napadu? nie zrobiło sobie krzywdy. Nie krzycz na dziecko, nie podrywaj gwałtownie z łóżeczka na ręce, spróbuj tzw. miękkich metod. Odwróć uwagę, postaraj się przerwać takie zachowanie opowiadaniem o czymś co dziecko bardzo lubi.

Dieta: Menu

Możliwości jedenastomiesięcznego dziecka są naprawdę niemałe. Jeśli twój podopieczny umie już gryźć i ma już kilka ząbków, w tym miesiącu, od czas do czasu, możesz podać na śniadanie kanapkę (najlepsza ta z pieczywa graham), jajecznicę na parze ze szczypiorkiem, faszerowaną cukinię na obiad czy młode ziemniaki z kefirem na kolację.

Komponując menu na cały dzień, pamiętaj, że mleko nadal jest podstawą diety jedenastomiesięcznego malucha. Jednak nic na siłę.
Jeśli maluszek znudził się kaszką na kolację, od czas do czasu podaj, dla urozmaicenia, coś innego np. grahamkę z masłem, naturalną wędlinę, twarożek, jogurt, jajko, a do tego coś z warzyw albo owoców.

Komponując jadłospis dla jedenastomiesięcznego dziecko możesz zasugerować się poniższym przykładem:

Jeśli karmisz piersią:
- Karm piersią na żądanie, minimum trzy razy dziennie lub więcej jeśli dziecko się domaga
- Obiad powinien składać się z dwóch dań: zupa (ogórkowa, pomidorowa, krupnik, barszcz, żurek) i drugie (kasza gryczana, jaglana, jęczmienna/ryż/makaron pełnoziarnisty, pulpet mięsny/rybny, ryba na parze, leczo, ryba z warzywami, surówka)
- Kasze (różne rodzaje, polecamy jaglaną, płatki owsiane) z owocami, porcja około 190-200 ml
- Jogurt naturalny, biały ser (jeśli dziecko nie jest uczulone na białko mleka krowiego)
- Wysokogatunkowa wędlina (najlepsza ta pieczona w domu)
- Trzy, cztery razy w tygodniu podaj jajko (jajecznica na parze, lane kluski)
- Owoce, sok - ok. 150 g dziennie
- Jako przekąski: biszkopty, chrupki kukurydziane, gotowane warzywa, ciemne pieczywo

Jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym:
- Trzy razy dziennie podaj mleko modyfikowane następne z dodatkiem wybranej przez ciebie kaszki, np. kukurydzianej, manny, pszennej, jaglanej lub płatki owsiane z owocami. Każda porcja około 190-220 ml
- Obiad powinien składać się z dwóch dań: smaczna zupa (ogórkowa, pomidorowa, krupnik, barszcz, żurek) i drugie (kasza gryczana, jaglana, jęczmienna/ryż/makaron pełnoziarnisty, pulpet mięsny/rybny, ryba na parze, leczo, ryba z warzywami, surówka
- Kasze (różne rodzaje, polecamy jaglaną, płatki owsiane) z owocami, porcja około 190-200 ml
- Jogurt naturalny, biały ser (jeśli dziecko nie jest uczulone na białko mleka krowiego)
- Wysokogatunkowa wędlina (najlepsza ta pieczona w domu)
- Trzy, cztery razy w tygodniu podaj jajko (jajecznica na parze, lane kluski)
- Owoce, sok - ok. 150 g dziennie
- Jako przekąski: biszkopty, chrupki kukurydziane, gotowane warzywa, ciemne pieczywo

Pielęgnacja: Kosmetyki

Czy można już zrezygnować z niemowlęcych kosmetyków?

Jedenastomiesięczne dziecko nadal ma bardzo wrażliwą skórę i nie należy ryzykować z wprowadzaniem nowych kosmetyków. Te kolorowe, z bąbelkami, barwiące wodę muszą jeszcze poczekać.

Preparaty zawierające środki przeciwbakteryjne, stosowane do pielęgnacji zdrowej skóry dziecka, mogą wywoływać reakcje kontaktowe o charakterze podrażnienia lub alergiczne. Jeśli skóra dziecka jest bardzo wrażliwa warto nadal używać bezzapachowych emoliantów. Mają właściwości łagodzące świąd i podrażnienia.
Problemy skórne u dzieci - jakie są najczęstsze?

Rada dla ciebie

Jak pomóc sobie częściej się śmiać?

Na zmęczenie i nerwy najlepszy jest śmiech. Kiedy się uśmiechasz, twój mózg odbiera sygnał, że jesteś szczęśliwa. Zauważ, że nawet, kiedy jest nam źle, a uśmiechniemy się, zaczyna być troszkę lepiej. Może rodzinna sesja łaskotania albo zabawna książka dla dzieci? A może konkurs na najgłośniejszy śmiech? Sama najlepiej wiesz, co działa na ciebie i twoją rodzinę. Dobrym sposobem na poprawienie sobie nastroju jest też zapisywanie wieczorami trzech drobnych spraw, które sprawiły ci przyjemność danego dnia. Gdy spojrzysz na listy z całego tygodnia, być może, twoje życie wyda ci się radośniejsze niż myślisz!

Dowiedz się więcej o 46. tygodniu życia dziecka:

 1. Nie miksuj już dziecku zupek na puch. Jedzenie powinno zachęcać je gryzienia, pozwalać na poznawanie nowych smaków. Proponuj mu urozmaicone posiłki, serwuj świeże i gotowane warzywa i owoce.

 2. Czy w waszym domu ktoś pali papierosy? Zróbcie wszystko, by dziecko nie miało styczności z dymem papierosowym. Najlepiej będzie zerwać z nałogiem.

 3. Jeśli pracujesz zawodowo, opiekujesz się dzieckiem i prowadzisz dom, musisz być bardzo zmęczona. Wracając do domu z pracy staraj się zostawić daleko za sobą stresy i zmartwienia, a czas po przyjściu do domu wykorzystuj na spokojny i czuły kontakt z dzieckiem. Sprzątanie i inne mniej ważne rzeczy traktuj trochę po macoszemu. Bądź z dzieckiem ile się da w tym niepowtarzalnym okresie jego życia.

 4. Czy twoje dziecko miewa zaparcia? Zacznij stosować u niego dietę bogatoresztkową, unikaj pokarmów zatwardzających (banany, gotowane jabłko i marchewka, ryż oraz czekolada i kakao), częściej proponuj wodę do picia. Z problemem trzeba walczyć, by nie doszło do zaparć nawykowych.

  • Biegunki i zaparcia - jak postępować?

   Biegunki i zaparcia - jak postępować?

   Czy problem dotyczy twojego dziecka? Przeczytaj, jak możesz mu pomóc.

  • Zaparcia u niemowląt

   Zaparcia u niemowląt

   Zaparcia przytrafiają się niemowlętom dość rzadko. Mimo to warto wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić, jak ich uniknąć i kiedy brak kupki wcale nie oznacza problemu.

 5. Maluch doskonali chwytanie palcami: kciuk i palec wskazujący układa jak szczypczyki i chwyta nawet małe okruszki.

 6. Dziecko odkrywa możliwość wyrażania sprzeciwu. Jeśli myśleliście, że buntują się dopiero dwulatki, teraz przekonacie się, że ten okres rozpoczyna się już w niemowlęctwie (i być może potrwa do końca okresu dojrzewania). Wiele dzieci umie już powiedzieć "nie" ("ne"), kręcić głową i odmawiać współpracy. Jeśli tylko możesz, szanuj jego zdanie. Maluch poszerzy wiedzę na temat zależności przyczyna-skutek (nie zjem kaszki-będę głodny).

 7. Dobrej zabawy dostarczają teraz przedmioty, które turlają się, toczą, a nawet te, które można pociągnąć na sznurku.

Jedenasty miesiąc

Jedenasty miesiąc

Jeszcze niedawno boczkiem, boczkiem, teraz coraz śmielej do przodu. Wystarczy, że podasz małemu piechurowi ręce, a już kroczy dumnie, rozglądając się dookoła.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Moje Dziecko
 • Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.
 • Pobierz aplikację za darmo