45 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

16.06.2019Zmień

Rozwój: Jak dziecko komunikuje się za światem

Przyswaja coraz więcej słów, być może w tym miesiącu powie: "mama", "tata", "pa-pa", "spać", "nie", "daj". Doskonale wie, czego chce i potrafi wyrazić swoje pragnienia. Jeśli chce zabawkę, wyciąga po nią rączki, kręci głową, kiedy na coś nie ma ochoty.

Dziecko odkrywa możliwość wyrażania sprzeciwu. Jeśli myśleliście, że buntują się dopiero dwulatki, teraz przekonacie się, że ten okres rozpoczyna się już w niemowlęctwie! Wiele dzieci umie już powiedzieć "nie", kręcić głową i odmawiać współpracy. Jeśli tylko możesz, szanuj zdanie i odrębność dziecka.

Dieta: Nowości na talerzu

Oto pokarmy, które możesz podać w tym miesiącu:
- Posiekane ryby, mięso
- Rozgniecione gotowane warzywa i owoce
- Posiekane surowe miękkie warzywa i owoce (np. pomidor, jabłko, gruszka, banan)
- Miękkie kawałki/cząstki warzyw, owoców, mięsa podawane do ręki
- Kasze, pieczywo
- Jogurt naturalny, sery, kefir
- Woda przegotowana bez ograniczeń
- Sok 100 proc. przecierowy, bez dodatku cukru, do 150 ml na dobę (ilość liczona razem z ilością spożytych owoców)
- Pełne mleko krowie należy podawać po 12 m.ż. Małe ilości mleka krowiego można używać do przygotowania posiłków uzupełniających. Nie powinno być ono jednak stosowane jako posiłek mleczny przed 12. miesiącem życia.

W tym miesiącu także śmiało wprowadzaj:
- Nowe warzywa i owoce
- Nowe gatunki chudego mięsa
- Nowe gatunki ryb
- Jogurt, kefir, twarożek jako posiłek
- Wysoko gatunkowe wędliny
Jeśli karmisz piersią karm na żądanie minimum trzy razy dziennie, a jeśli podajesz mleko modyfikowane podawaj je trzy razy dziennie (około 190-220 ml) z kaszką glutenową lub bezglutenową.

Dieta: Nauka gryzienia

Niektóre dzieci, zwłaszcza pod koniec pierwszego roku są bardzo aktywne i mogą potrzebować uzupełnienia diety przekąskami.

Najzdrowsze będą wówczas kawałki owoców (jabłka, banana, gruszki, brzoskwini), kawałki gotowanych warzyw (marchew, brokuły) a także produkty białkowe (kawałeczek sera, mleko, jogurt naturalny sam lub z owocami).

Co możesz zrobić, aby maluch chętniej gryzł:
Gryzienie, podobnie jak ssanie, to odruch wrodzony. W pewnym momencie maluszek, z twoją pomocą czy bez, zacznie gryźć. Ważne jednak, aby nie nastąpiło to zbyt późno.

Gryzienie rozwija zgryz, trenuje aparat mowy. Dziecko gryząc jedzenie uruchamia wiele mięśni odpowiedzialnych za połykanie rozdrobnionych cząstek pożywienia i za mówienie. Dzieci, które wcześnie zaczęły dostawać pokarmy o stałej konsystencji, szybciej wypowiadają pierwsze słowa.

Roczne dziecko powinno już opanować umiejętność sprawnego gryzienia i połykać większe kawałki warzyw, owoców i mięsa. Jeśli twój maluszek nadal ma kłopoty z gryzieniem, staraj się ułatwić mu naukę gryzienia.

Jak to zrobić?
- Karm łyżeczką
- Stymuluj gryzienie u dziecka podając do ręki chrupki kukurydziane, owoce, warzywa
- Wodę podawaj w kubeczku (picie z kubeczka rozwija sprawność mięśni ust niemowlęcia, stąd pomaga dziecku przestawić się z trybu ssania na tryb gryzienia)
- Nie podawaj zup zmiksowanych na gładka masę. Krój zamiast miksować.
- Pozwalaj jeść samodzielnie. Jedenastomiesięczny maluch powinien już radzić sobie z większymi cząsteczkami owoców i warzyw. Aby maluch polubił i przekonał się do jedzenia w kawałkach pozwalaj na samodzielne nabieranie pokarmu na łyżkę i próby jedzenia. Będzie przy tym wiele bałaganu, ale pozwól dziecku próbować swoich sił.

Pielęgnacja: Kąpiel

Jeśli dotąd kąpaliście dziecko w niemowlęcej wanience, w tym miesiącu możecie ją zamienić na dużą wannę. Ani na moment nie zostawiaj malca samego. Nawet w bardzo płytkiej wodzie można się utopić.

Wyłóż wannę gumową matą antypoślizgową, żeby podczas kąpieli dziecko nie przewróciło się. Zaproponuj maluszkowi zabawki do kąpieli: gumowe kaczuszki, rybki lub zwykłe kubeczki do przelewania wody.

Dowiedz się więcej o 45. tygodniu życia dziecka:

 1. Maluch rozumie już, co się dzieje z przedmiotem ukrytym np. pod ściereczką czy miseczką odwróconą do góry dnem. Jeśli schowasz mu zabawkę, znajdzie ją, podnosząc zasłonę!

  • Dom to wielki plac zabaw

   Dom to wielki plac zabaw

   To prawda: niemowlęta lubią rutynę. Odrobina szaleństwa jest jednak także mile widziana! Jak wykorzystać przedmioty codziennego użytku do super zabawy?

 2. Jeśli dziecko nagle dostanie gorączki, a poza tym nie będzie zdradzało żadnych objawów choroby, to może być trzydniówka. Gdyby na ciele dziecka nie pojawiła się wysypka, trzeba na wszelki wypadek zrobić badanie moczu, by wykluczyć infekcję układu moczowego.

  • Trzydniówka

   Trzydniówka

   Choć trzydniowa gorączka u dziecka pojawia się gwałtownie i szybko też znika, budzi w nas dużo niepokoju.

 3. W diecie niemowlęcia powoli zaczynają się pojawiać produkty mleczne, takie jak jogurt, kefir, twarożek. Z żółtym serem poczekajcie, aż maluch skończy rok, a zwykłe krowie mleko można będzie wprowadzić dopiero w 3. roku życia.

  • Mleko dla roczniaka

   Mleko dla roczniaka

   "Mój synek wkrótce skończy 12 miesięcy. Jakie mleko powinnam mu podawać w 2. roku życia?"

 4. Po domu dziecko nadal powinno chodzić w antypoślizgowych skarpetkach (nie zakładaj mu miękkich kapci!), ale na wyjście z domu trzeba wybrać pierwsze buty.

  • Dobry but, czyli jaki?

   Dobry but, czyli jaki?

   Pierwsze buty muszą być wygodne i zdrowe. To podstawa. Ale właściwie co to znaczy?

 5. Czasem masz dość myślenia i rozmawiania o dzieciach? Bardzo zdrowy objaw. Spotkaj się z kimś bezdzietnym, idź do kina, teatru, na koncert, sięgnij po wciągającą lekturę, znajdź sobie hobby. Dziecko nie może być całym twoim światem. W przyszłości to mogłoby być dla niego zbyt dużym obciążeniem.

 6. Starszemu niemowlęciu nadal trzeba regularnie zmieniać pieluchę, najrzadziej co 3 godziny. Pilnujcie tego szczególnie w upalne dni i w podróży, gdy dziecko długo siedzi w samochodowym foteliku. Inaczej odparzenie murowane.

 7. Niedługo może nadejść pora na pierwsze zdanie w języku dziecka. Wyda polecenie, np.: "mama am!", albo "tata da!". I od razu wiadomo, o co chodzi.

  • Mowa: kamienie milowe

   Mowa: kamienie milowe

   Co wynika z badań na temat rozwoju mowy u dzieci? kiedy osiągają kolejne etapy?

Jedenasty miesiąc

Jedenasty miesiąc

Jeszcze niedawno boczkiem, boczkiem, teraz coraz śmielej do przodu. Wystarczy, że podasz małemu piechurowi ręce, a już kroczy dumnie, rozglądając się dookoła.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Moje Dziecko
 • Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.
 • Pobierz aplikację za darmo