44 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

16.06.2019Zmień

Rozwój: Czego potrzebuje 11-miesięczne niemowlę

Bacznie przysłuchuje się domowym odgłosom jak np. tykaniu zegara, pracy zmywarki czy pralki, dzwonkom do drzwi, sygnałom twojego telefonu. Interesuje się zabawkami wydającymi dźwięki, przykłada je do ucha, nasłuchuje.

Uwielbia proste wierszyki-rymowani, te stale przez ciebie powtarzane, świetnie już kojarzy.

Rozwój: Jak wspierać rozwój niemowlęcia

Twoje (jeszcze) niemowlę w tym miesiącu to wulkan energii. Ma coraz sprawniejsze rączki i palce. Potrzebuje ruchu i wielu nowych wrażeń.

W tym miesiącu zaproponuj dziecku:
- Zabawę w wyjmowanie i wkładanie. Pokaż mu, że równie fajne może być wkładanie klocków do pudełka jak wrzucanie zwiniętych w kulkę skarpetek do szuflady. Na razie to tylko zabawa, ale kto wie, może dzięki niej wychowasz sobie pomocnika? Jeśli postawisz na podłodze duże pudło lub plastikowe wiaderko, dziecko będzie z zapałem wkładać do niego małe zabawki, wysypywać je i znów wkładać.
- Jedenastomiesięczne niemowlęta uwielbiają rysować. A w zasadzie bazgrać. Na razie malec robi to bardzo nieporadnie, ale taka zabawa to doskonały trening sprawności rąk, precyzji ruchów i wrażliwości. Warto kupić bardzo grube, nietoksyczne, woskowe kredki dla maluchów. Dziecku łatwiej je trzymać w rączce i trudniej zrobić sobie nimi krzywdę.
- Zaproponuj zabawę w przeciąganie liny. Usiądź z maluchem na podłodze, weź do ręki jeden koniec szalika, a drugi podaj dziecku. Delikatnie pociągnij i zachęć malca, by zrobił to samo. Gdy mocniej pociągnie, możesz udać, że się przewracasz, to go z pewnością rozbawi.
- Grajcie w piłkę. Usiądź z dzieckiem na podłodze i potocz do niego piłkę, jest duża szansa, że z radością odtoczy ją do ciebie. Możesz też zachęcić malca, aby z twoją pomocą kopnął piłkę. Postaw przed nim średniej wielkości lekką piłkę, złap dziecko pod ramiona, unieś i lekko bujnij tak, aby jego nóżki dotknęły piłki.
- Jeśli czujesz się nieco znużona zabawami na podłodze, może czas wybrać się na zajęcia dla maluchów? Warto, by dziecko uczestniczyło w np. zajęciach muzycznych, jeśli sprawia mu to przyjemność. Takie zajęcia to wstęp do życia w grupie. O wspólnej zabawie z innymi dziećmi w tym wieku trudno jeszcze mówić. Zauważysz, że na zajęciach każdy maluch jest trochę w swoim świecie, bawi się raczej obok innych dzieci. Jednak dzięki takim zajęciom kilkunastomiesięczne dziecko ma szansę oswoić się z nowym otoczeniem, sytuacją. Niestety, na takich zajęciach grupowych istnieje większe ryzyko złapania infekcji.

Dieta: Nabiał

Ważne w tym miesiącu: zielone światło dla nabiału (oprócz mleka krowiego.)

Fermentowane produkty mleczne są lepiej tolerowane niż zwykłe mleko krowie. Mogą je jeść dzieci, które nie tolerują laktozy. W schemacie żywienia niemowląt jogurty naturalne, sery, kefiry można serwować malcowi od 7 miesiąca życia, ale to w tym miesiącu nabiał może z powodzeniem zastępować posiłek np. drugie śniadanie.

Produkty mleczne zawierają dużo wapnia, który jest bardzo ważny dla rozwoju zębów i kości. Jogurty zawierające żywe kultury bakterii, kefiry, ser biały to również źródło białka, fosforu, magnezu, potasu, witamin A oraz z grupy B. Dlatego warto podawać je dzieciom.

Dieta: Ilość posiłków

W jedenastym miesiącu życia dziecko powinno codziennie zjadać 4-5 posiłków o objętości 190-220 ml.

Dzienna dieta powinna składać się z 3 posiłków mlecznych (w tym kaszki i kleiki) i dwóch posiłków składających się z rozdrobnionych oraz posiekanych pokarmów tj. dwudaniowy obiad i posiłek zbożowy np. płatki owsiane/jaglane z owocami lub jogurt/biały ser/kefir z owocami. Podawaj również dziecku jedzenie do rączki i wodę do picia.

Dowiedz się więcej o 44. tygodniu życia dziecka:

 1. Z dzieckiem można już nawiązać prawdziwy dialog. Potrafi wskazać "gdzie jest mama", a "gdzie piesek". Na pewno zainteresuje go udawanie zwierzątek - na razie ty wydajesz odgłosy, a ono się cieszy. Swoje własne "hau-hau" i "miau-miau" opanuje z czasem.

 2. Być może twoje dziecko wcale jeszcze nie ma zębów ani nie kwapi się do wstawania. Zajrzyj na forum "Rówieśnicy" i uwierz, że dzieci rozwijają się w różnym tempie.

 3. Niemowlak wsadzony do kąpieli któregoś dnia odkryje, jak cudownie można ochlapać wszystko dookoła. Szkody będą mniejsze, jeśli zajmiesz go jakąś ciekawą zabawą, np. wylewaniem wody z kubka, albo przygodami gumowej kaczuszki.

 4. Oczywiście dziecko jada już pieczywo, ale czy wiesz, że nie musi to być biała bułeczka? Dużo zdrowsze jest pieczywo pełnoziarniste. Możesz zacząć od podawania grahama.

 5. Maluch wie, że na stole stoi mnóstwo ciekawych rzeczy, ale wciąż nie może do nich dosięgnąć z poziomu podłogi. Nigdy nie zostawiajcie gorących napojów na obrusie ani na brzegu stołu!

 6. Jeśli dziecko już potrafi wstać i stanąć przy kanapie albo regale, pewnie szybko odkryje, że może się przy takim dużym, bezpiecznym sprzęcie przemieszczać idąc boczkiem.

 7. Zdarza się, że w tym wieku dzieci tracą apetyt, a raczej odmawiają dobrze znanych, mdłych w smaku niemowlęcych potraw. Pora na odświeżenie menu - klopsiki z mięsa, pieczoną rybę, bukiet warzyw, spaghetti... Zajrzyj do bazy przepisów.

  • Jak wychować niejadka?

   Jak wychować niejadka?

   Nikt nie rodzi się niejadkiem. Niejadka trzeba dopiero sobie wychować. Dużym nakładem sił... Jak nie popełnić błędu?

Jedenasty miesiąc

Jedenasty miesiąc

Jeszcze niedawno boczkiem, boczkiem, teraz coraz śmielej do przodu. Wystarczy, że podasz małemu piechurowi ręce, a już kroczy dumnie, rozglądając się dookoła.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Moje Dziecko
 • Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.
 • Pobierz aplikację za darmo