Aplikacja Moje Dziecko
- Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.
- Pobierz aplikację za darmo
Nie "trenuj" dziecka. Nie rób żadnych "taczek", nie zmuszaj do raczkowania, nie prowadzaj zbyt często za rączki.
Zadbaj aby podłoże, na którym dziecko raczkuje, siedzi, chodzi było wystarczająco sprężyste i nie śliskie. Świetnie sprawdza się mata.
Ilość mięsa przeznaczonego na posiłek to początkowo 10 g, między 8 a 10 m.ż. 15 g, a od 10 m.ż. 20 g. Dwulatek powinien już dostawać ok. 50 g mięsa dziennie.
Mięso powinno być dobrej jakości, z kontrolowanych hodowli. Mięso jest źródłem wielu cennych składników jak dobrej jakości białko, żelazo, witamina B1, B12, cynk, witaminy A i E. Jeżeli sama przygotowujesz posiłki musisz pamiętać, że najzdrowsze jest mięso gotowane bądź pieczone w folii bez dodatku tłuszczu.
Należy unikać podrobów w diecie maluchów ze względu na dużą ilość cholesterolu i zanieczyszczeń, a także zawartość mięsa gorszej jakości. W tym miesiącu mięso najlepiej siekać nożem, a nie miksować, aby stymulować u niemowlęcia żucie.
Mięso możesz też podawać w formie pulpetów, gulaszu, z delikatnym sosem, jako składnik leczo. Nie karm dziecka parówkami ani innymi produktami wysoko przetworzonymi.
Najlepsze dla dziecka są produkty nieprzetworzone i przygotowane w domu. Zamiast parówek ugotuj lub upiecz dla małego smakosza np. pasztet.
Jeśli masz wrażenie, że wpadłaś w rutynę i od jakiegoś czas serwujesz dziecku jedną i tę samą zupę, dla urozmaicenia menu małego smakosza podajemy kilka pomysłów na smaczne i pełnowartościowe obiady.
Może twoje dziecko polubi:
- Krupnik z warzywami i kaszą perłową, pulpecik z cielęciny, ziemniaczek i surówka z marchewki
- Krem z pomidorów z natką pietruszki i łyżką oliwy, pełnoziarniste świderki z różyczkami brokułu i kawałkami grillowanej piersi indyka
- Zupa kalafiorowa z koperkiem, ryż, filet z dorsza gotowany na parze, mizeria
- Krem z zielonego groszku z grzankami, kasza gryczana z gulaszem z indyka w warzywach
- Barszczyk czerwony, pieczony filet z łososia, kuskus, brukselka
- Zupa ogórkowa, naleśnik z farszem warzywnym posypany natką, pomidorki koktajlowe
- Zupa krem z białych warzyw z natką, spaghetti pełnoziarniste z sosem pomidorowym, sałatka grecka
- Bulion warzywny z lanymi kluseczkami, plaster pieczonego indyka z morelami, ryż pełnoziarnisty, surówka z selera z drobno posiekanymi orzechami włoskimi
- Zupa z czerwonej soczewicy z pomidorami, omlet z cukinią i papryką, ziemniaczek
- Włoska zupa jarzynowa, kluseczki leniwe z cynamonem
Dania z mięsem początkowo będą gościły w dziecięcym menu ok. 5 razy w tygodniu, przez pozostałe dni powinno się podawać tłuste ryby. Po skończonym 1 r.ż. chude czerwone mięso i drób bez skóry nie powinny być przez dziecko spożywane częściej jak 2-3 razy w tygodniu. Tłuste ryby podawaj 1-2 razy w tygodniu (poza białkiem dostarczają organizmowi cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych), jaja (również jako źródło cennego białka i witamin) nawet 3-4 razy w tygodniu.
Pamiętaj o tym, aby:
- Zamek okienny był tak skonstruowany, że otworzenie drzwi wymaga siły lub zręczności. Balkonową balustradę osłoń drewnianą lub plastikową płytą. Nie stawiaj na balkonie krzeseł, stołków, skrzynek czy pudeł, na które dziecko mogłoby się wspiąć.
- Po myciu lub kąpieli od razu wycieraj podłogę. Mokra jest szczególnie niebezpieczna dla niepewnie jeszcze chodzącego malca. Obok wanny połóż dywanik.
- Przechowywane w łazience leki, środki czystości, proszki do prania, kosmetyki trzymaj w miejscu, do którego dziecko nie ma dostępu. Najlepiej w zamkniętej szafce. To samo zrób z maszynkami do golenia, depilatorami i innymi potencjalnie niebezpiecznymi przedmiotami.
Maluch może teraz mniej przybierać na wadze - po prostu więcej się rusza i spala kalorie. Powoli z jego rączek, nóżek, brzuszka i szyi będą znikać niemowlęce fałdki. Dorośleje.
Waga dziecka stanęła w miejscu? Zwykle nie ma powodu do niepokoju, a pogorszenie apetytu da się łatwo wyjaśnić.
W tym miesiącu można zaproponować dziecku truskawki, poziomki, borówki, żurawiny, ananasa, papaję. Nawet jeśli maluch wcześniej nie zdradzał objawów alergii pokarmowej, uważnie go obserwuj - truskawki lubią uczulać.
Oto alfabetyczny spis letnich przysmaków. Kolejność ich wprowadzania jest umowna - możesz ja modyfikować!
Wydawałoby się, że siadanie to całkiem prosta sztuka, ale to tylko pozory. Dopiero teraz dziecko uczy się siadać z pozycji leżenia na brzuchu.
Przez większość życia siedzimy, stoimy, chodzimy. Nauka tego zajęła nam rok. Twoje dziecko uczy się tego właśnie teraz.
Możesz pokazać dziecku, do czego służą kredki. Tylko kup specjalne kredki dla najmłodszych dzieci!
Kiedy - i czy w ogóle - warto zapisać dziecko na zajęcia plastyczne?
Pamiętaj, że codzienne spacerowanie pomaga hartować i chronić zdrowie twojego dziecka. Zimą ubierajcie się ciepło i smarujcie buzię kremem, latem używajcie środków przeciw komarom i słonecznym oparzeniom i ruszajcie na zdrową przechadzkę.
Oto sprawdzone sposoby na wzmocnienie zdrowia dziecka.
Zauważyliście, że dziecko staje się łase na pochwały? Wasza aprobata to teraz najlepsza zachęta do zdobywania nowych umiejętności.
Oto kilka podpowiedzi, jak doceniać dziecko, żeby dobrze na tym wyszło.
Już w tym wieku dziecko powinno dwa razy dziennie mieć myte zęby. Maluch pewnie z ochotą gryzie szczoteczkę, uważaj, by nie wepchnął jej sobie za daleko do gardła.
Czy na pewno wiesz, jak dobrze dbać o zęby dziecka? Stomatolog zdradza nam, jakie błędy popełniamy najczęściej.
Maluch nie tylko sam siada, ale też wstaje! I nie potrzebuje do tego niczyjej pomocy. No, może z wyjątkiem nogi od stołu.