42 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

16.06.2019Zmień

Rozwój: Co 10-miesięczne dziecko powinno umieć

Rozwój fizyczny:
- Wstaje samo trzymając się mebli lub twojej nogi. Sprawdź czy wszystkie meble są dostatecznie stabilne, by służyć malcowi za podporę. Lekkie szafki i regały najlepiej przymocować do ściany.
- Chodzi bokiem, trzymając się mebli. Czas na skarpetki z gumowymi antypoślizgowymi spodami. W nich dziecku będzie wygodnie i nie poślizgnie się tak łatwo.
- Kroczy do przodu trzymane za obie rączki. Choć bardzo to lubi, lepiej nie prowadzać dziecka w ten sposób zbyt często. Gdy będzie na to gotowe, samo ruszy w drogę.
- Raczkuje po całej podłodze, swobodnie zmieniając kierunki. Nie przewraca się, choć czasem traci równowagę.
- Siedzi pewnie i stabilnie.

Rozwój emocjonalno-intelektualny:
- Bawi się klockami. Nie potrafi jeszcze z nich nic budować, ale z zapałem wkłada je do pudełka i wyjmuje, przekłada, ustawia obok siebie i burzy zbudowaną wspólnie wieżę. Ważne! Klocki muszą być duże (żeby nie dało ich się włożyć do buzi) i lekkie (żeby maluch nie uderzył się nimi).
- Rozumie proste polecenia.
- Podaje zabawkę, gdy je o to poprosisz (co nie znaczy, że wypuści ją z rączki)
- Współpracuje przy ubieraniu.
- Gdy na coś nie pozwalasz mówiąc stanowczo: "Nie! Nie wolno!", na chwilę przerywa to co robi, zaraz jednak powraca do zakazanej czynności.
- Naśladuje gesty dorosłego. Na przykład gdy prosisz, by zrobiło "pa pa", macha łapką, podaje rękę na powitanie. Oczywiście będzie to robić, jeśli wcześnie nauczysz je takich gestów.

Rozwój: Co 10-miesięczne dziecko może umieć

- Może samo chodzić na krótkich dystansach bez podtrzymywania.
- Mówić "mama", "tata" ze zrozumieniem.
- Powiedzieć inne słowo niż "mama", "tata".

Dieta: Nowości na talerzu

Oto pokarmy, które możesz podać w tym miesiącu:
- Drobno posiekane ryby, mięso
- Rozgniecione gotowane warzywa i owoce
- Posiekane surowe miękkie warzywa i owoce (np. pomidor, jabłko, gruszka, banan)
- Miękkie kawałki/cząstki warzyw, owoców, mięsa podawane do ręki
- Kasze, pieczywo
- Jogurt naturalny, sery, kefir
- Woda przegotowana bez ograniczeń
- Sok 100 proc. przecierowy, bez dodatku cukru, do 150 ml na dobę (ilość liczona razem z ilością spożytych owoców)
- Pełne mleko krowie należy podawać po 12 m.ż. Małe ilości mleka krowiego można używać do przygotowania posiłków uzupełniających, nie powinno być ono jednak stosowane jako posiłek mleczny przed 12. miesiącem życia.

W tym miesiącu wprowadzaj do diety dziecka nowe gatunki mięs, ryb, kasz. W menu malucha mogą już pojawić się rośliny strączkowe: fasola, cieciorka, soja, bób (ostrożnie jeśli dziecko ma problemy z przewodem pokarmowym). Nowości podawaj jak zwykle tj. w kilkudniowych odstępach.

Jeśli akurat jest sezon zaproponuj malcowi na deser: truskawki, poziomki, borówki, żurawiny, ananasa, papaję. Nawet jeśli maluch wcześniej nie zdradzał objawów alergii pokarmowej, uważnie go obserwuj - zwłaszcza truskawki i poziomki często uczulają.

W dziesiątym miesiącu życia dziecko je na tyle dużo różnych produktów, że jadłospis możesz ułożyć z góry na kilka dni. Łatwiej wówczas żonglować produktami tak, aby zapewnić dziecku wszystkie niezbędne składniki pokarmowe w ciągu tygodnia.

Menu można rozpisać na dni, np. trzy dni mięsne, dwa dni z rybą, dwa bezmięsne; jednego dnia kasza, drugiego makaron pełnoziarnisty, a trzeciego ryż; w poniedziałek brokuły, we wtorek marchewka, we środę np. faszerowana cukinia, itd.

Jeśli karmisz piersią, karm na żądanie minimum trzy razy dziennie, a jeśli podajesz mleko modyfikowane podawaj je trzy razy dziennie (około 190-220 ml) z kaszką glutenową lub bezglutenową.

Pielęgnacja: 'Strój kąpielowy'

Jeśli wybieracie się na wakacje lub na basem wyposaż malca w specjalną pieluchę do kąpieli, która nasiąka wodą wolniej niż zwykła jednorazowa pieluszka i nie przepuszcza zawartości na zewnątrz.

W sprzedaży są zarówno jednorazowe pieluszki do kąpieli, jak i pieluszki wielokrotnego użytku, które trzeba wyprać po każdej wizycie na basenie.

Dowiedz się więcej o 42. tygodniu życia dziecka:

 1. Niemowlęce zabawki są teraz nieraz bardzo pomysłowe i skomplikowane, ale dziecku sprawią radość także te najprostsze, np. nakręcany bączek do puszczania po podłodze. Gdy pracujesz w kuchni, a dziecko jest przy tobie w krzesełku lub kojcu, daj mu do zabawy bezpieczne przedmioty - plastikowy durszlak, drewnianą łyżkę, czystą ściereczkę.

 2. Jeżeli dziecko często choruje (bo np. zaraża się od starszego rodzeństwa) porozmawiaj z lekarzem o możliwości zastosowania którejś z bezpiecznych metod medycyny naturalnej, np. stawiania baniek.

  • Pediatra radzi: Infekcja! Co robić?

   Pediatra radzi: Infekcja! Co robić?

   Gdy dziecko nagle atakuje choroba, nie warto tracić zimnej krwi. Oto zasady postępowania z malcem, który źle się czuje.

  • Zapobieganie infekcjom u maluchów

   Zapobieganie infekcjom u maluchów

   W domu, w którym mieszka często chorujący przedszkolak, infekcje zwykle przechodzą na resztę rodziny. Co zrobić, by przed chorowanie, uchronić młodsze rodzeństwo?

 3. Dziecko wciąż testuje nowe umiejętności i czasami może cię trochę przerażać - wali, szczypie, ciągnie (kogoś lub siebie za włosy), zgrzyta zębami... To zdobywanie kolejnych nowych doświadczeń. Łagodnie i stanowczo odwodź je od działań, które czynią komuś ból i krzywdę.

 4. Choć ubranka dla starszych niemowląt mają już bardziej dorosły krój, nadal stawiaj na wygodę. Spodnie powinny rozpinać się w kroku, bluzy - łatwo zdejmować, bielizna nie może uciskać skóry i podwijać się na brzuchu.

 5. Wyrabianie zdrowych nawyków zaczyna się już w okresie niemowlęcym. Po każdym spacerze i przed jedzeniem myj dziecku rączki.

 6. Do niedawna produkty zawierające gluten podawało się dzieciom dziesięciomiesięcznym. Obecnie zalecenia specjalistów się zmieniły, kaszę mannę zaczynają jadać już półroczniaki.

 7. Choć czkawka zdarza się głównie małym niemowlętom, starsze także mogą się z nią borykać. Sposoby na czkawkę bywają różne, najlepiej sprawdź, czy maluch nie jest przegrzany albo wyziębiony. Jeśli nie - spokojnie poczekaj, aż minie.

Dziesiąty miesiąc

Dziesiąty miesiąc

Maluch nie tylko sam siada, ale też wstaje! I nie potrzebuje do tego niczyjej pomocy. No, może z wyjątkiem nogi od stołu.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Moje Dziecko
 • Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.
 • Pobierz aplikację za darmo