41 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

16.06.2019Zmień

Rozwój: Jak wspierać rozwój niemowlęcia

Dziesięciomiesięczny malec w czasie zabawy zwraca uwagę na szczegóły. Bawi się frędzlami dywanu, dotyka oczu misia, obmacuje ozdobne guziki naszyte na kanapę. Warto mu teraz kupować zabawki, w których jest dużo kolorowych przycisków, suwaków i pokręteł.

Jakie zabawki w tym miesiącu okażą się najlepsze?
- Wybierajcie takie zabawki, które z jednej strony będą doskonaliły sprawność manipulacyjną dłoni i rąk, z drugiej będą uczyły pracy obiema rączkami równocześnie w trakcie operowania większymi, lekkimi przedmiotami. Wszelkie zabawki, które z chęcią malec będzie rozkładał muszą mieć części duże i nieostre. Niemowlęta w tym wieku ciągle jeszcze wkładając różne rzeczy do buzi.
- Maluch bardzo lubi zabawę w chowanie i poszukiwanie. Jeśli przy nim ukryjecie zabawkę, błyskawicznie ją znajdzie. Z satysfakcją wyciąga grzechotkę spod poduszki, ściąga kocyk z przykrytego nim misia, zdejmuje odwrócone do góry dnem pudełko kryjące klocki.
Uwielbia też chować się np. za zasłonę lub pod stół i słuchać, jak go szukacie. A gdy zostanie wreszcie znaleziony, zanosi się śmiechem. Sprawdźcie koniecznie!
- Chętnie naśladuje twoje gesty i z upodobaniem bawi się w oparte na nich zabawy takie jak "Kosi-kosi łapci", "Sroczka dzieciom kaszkę warzyła...".
- Logopedzi radzą, by powtarzać dźwięki, które wydaje dziecko oraz by używać wyrazów dźwiękonaśladowczych, np. mówić "miau" wskazując kotka, "bam" kiedy coś upadnie, itd.
Dzieci uwielbiają też słuchać dźwięków wydawanych przez zwierzątka! Pokazuj różne zwierzęta na obrazkach i wydawaj odpowiednie odgłosy - zobaczysz, że twój maluch będzie zachwycony!
- Dzieci uwielbiają zabawy. Posadź malucha na podłodze, narysuj mu na plecach "buźkę", mówiąc przy tym wierszyk: "kropka, kreska, kropka, kreska, oto fotografia twojego pieska".
Pokaż mu, jak pajączek wspina się po plecach czy rączce, spada i zaczyna wspinaczkę od nowa.
- Bawcie się w skojarzenia. Powiedz do dziecka: "a teraz włączę światło". I pstryknij włącznik. W ten sposób malec powoli będzie uczył się przewidywać, że określone działania mają swoje konsekwencje.

Rozwój: Co powinno cię zaniepokoić

Czy to źle, że dziecko w tym wieku najchętniej leży?

Jeśli dziesięciomiesięczne dziecko najchętniej leży, nie wykazuje chęci do tego, aby obserwować świat z pozycji siedzącej, to takie zachowanie powinno zwrócić twoją uwagę.

Na tym etapie życia dzieci nie tylko siedzą posadzone przez opiekuna, ale też opanowują samoczynne siadania.

Dieta: Ilość posiłków

W dziesiątym miesiącu życia dziecko powinno codziennie zjadać 4-5 posiłków o objętości 190-220 ml.

Dzienna dieta powinna składać się z 3 posiłków mlecznych (w tym kaszki/kleiki) i 2 posiłków składających się z rozdrobnionych i posiekanych pokarmów tj. obiad i posiłek zbożowy np. płatki owsiane/jaglane z owocami. Podawaj również dziecku jedzenie do rączki i wodę do picia.

W tym miesiącu proponuj dziecku wyraziste smaki. Na śniadanie od czasu do czasu możesz zamiast kaszki podać jajecznicę na parze z małą kromką pieczywa graham z masłem.

Na obiad na pierwsze danie proponuj konkretne smaki. To nie musi już być "nudna" zupa jarzynowa, lecz ogórkowa, pomidorowa, żurek, zupa z soczewicy, chłodnik, barszcz, krupnik.

Dieta: Rodzice wegetarianie

Jeżeli chcesz zrezygnować z mięsa w diecie dziecka musisz odpowiednio zbilansować posiłki. Witaminę B12 czerpiemy również z produktów mlecznych czy jaj, zatem ścisły wegetarianizm, weganizm czy dieta makrobiotyczna nie są zalecane.

Dzieci, które nie spożywają mięsa powinny otrzymywać odpowiednie porcje ryb, produktów mlecznych i jego przetworów, jaj. Zatem dla malucha zdrowsze są pewne postaci wegetarianizmu jak semiwegetarianizm i laktoowowegetarianizm. Należy jednak pamiętać, że takie dzieci powinny pozostawać pod stałą opieką pediatry i dietetyka, którzy w razie stwierdzonych niedoborów mogą zalecić odpowiednią suplementację.

Dzieci na źle zbilansowanej diecie są zagrożone zaburzeniami rozwoju zarówno fizycznego jak i intelektualnego.

Dowiedz się więcej o 41. tygodniu życia dziecka:

  1. Być może dziecko ma już w buzi cudne jedynki i dwójki. Nie spodziewaj się zbyt szybko kłów, najczęściej wyrastają po trzonowych czwórkach.

  2. Kiedy ostatnio mieliście okazję poczuć się nie tylko rodzicami, ale partnerami, przyjaciółmi, kochankami? Narodziny dziecka zmieniają związek, zadbajcie, by nie zmieniły go za bardzo.

  3. Lada chwila może nadejść moment buntu przeciw grzecznemu jeżdżeniu w wózku. Koniecznie przypinaj malca szelkami i obserwuj, czy nie próbuje się z nich jakimś cudem wydostać.

  4. Twoje dziecko zaczyna z upodobaniem bawić się w zabawy znane ci dobrze z twojego dzieciństwa: kosi-kosi łapci, sroczka dzieciom kaszkę warzyła... Lubi też naśladować gesty, które mu pokazujesz.

  5. Maluch, dotąd nieczuły na dźwięki odkurzacza czy suszarki, może zacząć się ich bać. Dopiero teraz kojarzy hałas z potencjalnym zagrożeniem. Nie próbuj na siłę oswoić go ze źródłem lęku, ale też nie chowaj w idealnej ciszy.

  6. Nie ma reguły na to, czy dziecko najpierw zacznie mówić "mama" czy "tata". Niektórzy twierdzą, że "t" łatwiej wymówić, niż "m". Nie ma co rywalizować o te pierwsze świadome słowa. Przecież dla dziecka wy oboje jesteście najważniejsi.

  7. W tym miesiącu w menu dziecka mogą się pojawić rośliny strączkowe: fasola, cieciorka, soja, bób (nie jeśli dziecko ma problemy z przewodem pokarmowym). Wprowadzaj je pomału, a gdy niemowlę będzie je dobrze tolerować, rób z nich pyszne i zdrowe smakołyki.

Dziesiąty miesiąc

Dziesiąty miesiąc

Maluch nie tylko sam siada, ale też wstaje! I nie potrzebuje do tego niczyjej pomocy. No, może z wyjątkiem nogi od stołu.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Moje Dziecko
  • Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.
  • Pobierz aplikację za darmo