40 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

26.06.2019Zmień

Rozwój: Czego potrzebuje 10-miesięczne niemowlę

Pewnie raczkujące po całym domu niemowlę rusza w świat, a to oznacza, że fizycznie oddala się od mamy i taty. "Psoci", sprawdza reakcje rodziców, "prowokuje", szuka przyzwolenia i pomocy, a przede wszystkim oczekuje adoracji.

Malec coraz bardziej zdaje sobie sprawę z tego, że to co robi, wywołuje jakiś efekt. Upuszcza zabawkę i słyszy hałas, w kąpieli macha rączką, a woda chlapie. Powoli łączy w głowie skutek z przyczyną, ale wciąż na nowo sprawdza, czy następnym razem efekt zabawy będzie taki sam.

Nadal uwielbia, kiedy mu asystujesz w zdobywaniu nowych doświadczeń i przestrzeni. Rozpoznaje pochwały. Gdy słyszy zachwyty, rozpromienia się i powtarza wychwalaną czynność.

Zdaje już sobie sprawę, że nie wszystkie zachowania są akceptowane. Nadal jednak nie może pojąć dlaczego np. łyżeczkę do zupki można brać do buzi, a łopatki do piaskownicy już nie.

Rozwój: Jak dziecko komunikuje się za światem

Na tym etapie życia dziecko zazwyczaj potrafi już połączyć dwie jednakowo brzmiących sylab, np. "ma-ma, ba-ba". Chociaż często powtarza je dla samego ich brzmienia, to z czasem doskonale zrozumie ich znaczenie.

Dziecko komunikuje się również za pomocą gestów, macha rączką na pożegnanie "pa-pa", radośnie klaszcze, kiedy coś się uda.

Dieta: Karm z umiarem i nie przesadzaj z wielkością porcji

W dziesiątym miesiącu życia dieta dziecka jest coraz bardziej usystematyzowana. Maluch je według rytmu: pierwsze śniadanie, drugie śniadanie, dwudaniowy obiad, podwieczorek, kolacja.

Począwszy od 9. miesiąca, niemowlę powinno pomalutku przyzwyczajać się do jedzenia dwudaniowego obiadu. Trudno jednak wyobrazić sobie, aby kilkumiesięczne dziecko zjadał dwudaniowy posiłek naraz. Dla dobra dziecka, rozdzielaj obiad np. zupkę podaj przed spacerem, a drugie danie po powrocie.

Nie zapominaj o tym, że dziesięciomiesięczne dziecko to wciąż maluszek z malutkim żołądkiem. Nie nakładaj zbyt dużych porcji jedzenia na dziecięcy talerzyk. Niecała szklanka zupy (około 220 ml) wystarczy. Nie ma powodów, dla których powinnaś podawać malcowi więcej.

Jeśli twoje dziecko nie ma ochoty jeść dwudaniowego obiadu, to znaczy, że albo ilości są za duże, albo nie ma jeszcze ochoty na tak bogate menu. Poczekaj z dwudaniowym obiadem. Serwuj niemiksowane zupy z kawałkami warzyw.

Wiele maluchów ma nadwagę z przekarmiania. Paradoksalnie z tego samego powodu dziecko może nabrać cech niejadka. Widzi przed sobą danie, któremu nie da rady sprostać i traci chęć do jedzenia. Mały talerzyk ułatwi zadanie. Niech maluch po posiłku poczuje się syty, ale nie przejedzony.

Warto wiedzieć: dziecko z otyłości nie wyrasta
Z raportu UNICEF wynika, że ze wszystkich krajów Europy w Polsce w najszybszym tempie przybywa dzieci z nadwagą - teraz ten odsetek wynosi prawie 20 proc. Z badań nad sposobem żywienia dzieci w wieku od 13 do 36 miesięcy, przeprowadzonych pod kierunkiem prof. Haliny Weker z Instytutu Matki i Dziecka, wynika, że aż 54. proc. badanych dzieci ma nieprawidłowy wskaźnik masy ciała.

Z badań przeprowadzonych wśród dzieci z nadwagą i otyłością w wieku 1-3 lat dowiadujemy się, że odpowiednio ok. 19 proc. i 26 proc. z nich będzie otyłymi dorosłymi. Natomiast nadwaga w wieku 10-15 lat skutkować może u 75 proc. tej młodzieży otyłością w wieku dorosłym, a w przypadku otyłych 10-15-latków u 83 proc.

Pielęgnacja: Jak często zmieniać dziesięciomiesięcznemu dziecku pieluszkę

Starszemu niemowlęciu nadal trzeba regularnie zmieniać pieluchę, najrzadziej co trzy godziny. Pilnuj tego szczególnie w upalne dni i w podróży, gdy dziecko długo siedzi w samochodowym foteliku. Inaczej odparzenie murowane.

Dowiedz się więcej o 40. tygodniu życia dziecka:

 1. Twojego dziecka wszędzie w domu jest pełno. Jeśli w domu mieszkają zwierzęta, sprawdź, jak pogodzić obecność malucha i czworonoga pod jednym dachem.

 2. Podsuwając dziecku zabawki, ubierając je, wychowując staraj się nie powielać stereotypów dotyczących płci. Gumowy młotek podobnie jak pluszowy króliczek to świetna zabawka tak samo dla chłopca jak i dziewczynki. Mała kobieta w tym wieku nie musi męczyć się w sukienkach i rajstopkach.

 3. Jeśli maluch odkrył zabawny dźwięk rozpinanej pieluchy, będzie ją rozpinał bez końca. Dla małego ekshibicjonisty, a także niecierpliwego wiercipięty kup pieluszki bez rzepów, wkładane jak majteczki.

 4. Pewno z niecierpliwością czekasz na pierwsze kroki swojego dziecka. Niektóre niemowlęta zaczynają chodzić w wieku 10 miesięcy, inne po pierwszych urodzinach. Na początku czeka cię etap chodzenia "za rączki". By nieco chronić swój kręgosłup możesz kupić do prowadzania dziecka specjalne szelki.

  • Pierwsze kroki dziecka

   Pierwsze kroki dziecka

   Z niecierpliwością wyczekujemy na pierwsze kroki dziecka. Ale gdy malec wreszcie wyruszy w drogę, zaczynają się schody...

 5. Dziecko zaczyna interesować się światem w skali mikro. Bardzo zajmuje je oglądanie i dotykanie drobnych przedmiotów lub detali (oczko misia, kropka na skarpetce). Od niedawna umie je chwytać układając palec wskazujący i kciuk jak pęsetkę.

 6. Wiele kobiet miewa poczucie winy wobec swoich dzieci: że pracują, że nie zawsze mają siłę chodzić na długie spacery, że czasem okażą zniecierpliwienie... Poczytaj o tym, dlaczego dzieciom potrzebna jest nie idealna, ale wystarczająco dobra mama.

 7. Jeśli niemowlę mocno się poci, zaobserwuj, w jakich okolicznościach się to zdarza. Dziecko ma prawo pocić się podczas karmienia, ssania, płaczu, krzyku, intensywnej zabawy lub wtedy, gdy jest mu za gorąco. Jeśli pocenie nie ma związku z tymi sytuacjami, trzeba sprawdzić, czy nie ma innych objawów krzywicy.

Dziesiąty miesiąc

Dziesiąty miesiąc

Maluch nie tylko sam siada, ale też wstaje! I nie potrzebuje do tego niczyjej pomocy. No, może z wyjątkiem nogi od stołu.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Moje Dziecko
 • Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.
 • Pobierz aplikację za darmo