4 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

26.06.2019Zmień

Rozwój: Co miesięczny noworodek powinien umieć

- Skupia wzrok na twojej twarzy, gdy trzymasz je w ramionach
- Leżąc na brzuchu podnosi na moment główkę
- Chaotycznie wymachuje rączkami i nóżkami
- Głośno krzyczy
- Leżąc na plecach i na brzuchu przerzuca główkę z jednaj strony na drugą, ale jeszcze nie potrafi utrzymać jej w linii środkowej. W każdej pozycji na plecach i na brzuchu główka dziecka zwrócona jest do boku.

Rozwój: Co miesięczny noworodek może umieć

- Wodzi wzrokiem za przedmiotem przesuwanym powoli przed oczami, ale wodzenie to jest nadal bardzo ograniczone. Szybko traci kontakt wzrokowy z przedmiotem. Dużo łatwiej koncentruje wzrok na twarzy rodzica.
- Oprócz płaczu i krzyku wydaje już krótkie dźwięki gardłowe.
- Leżąc na brzuchu podnosi główkę do 90 stopni.

Pielęgnacja: Jak ubierać noworodka w domu i na spacery

W pierwszych tygodniach życia ośrodek termoregulacji nie jest jeszcze w pełni sprawny. Organizm maluszka słabo sobie radzi z dostosowaniem się do panującej na zewnątrz temperatury.

Noworodka najlepiej ubierać o jedną warstwę cieplej niż siebie. Dotykając karku dziecka sprawdzaj, czy nie jest mu za ciepło lub za zimno. Jeśli jest gorący i spocony, zdejmij jedną warstwę ubranka. Jeśli jest chłodny, włóż coś dodatkowego.

Pielęgnacja: Trądzik niemowlęcy

W pierwszych tygodniach na buzi noworodka mogą pojawić się czerwone krostki. Źródłem wyprysków są hormony mamy wciąż krążące w organizmie noworodka. Nie wyciskaj tych krostek, bo może dojść do zakażenia bakteryjnego. Po 3-4 tygodniach stężenie hormonów wraca do normy i trądzik znika.

Przemywaj buzię dziecka przegotowaną wodą i delikatnie osuszaj. Często na nosie i brodzie dziecka można też dostrzec białe krosteczki przypominające maleńkie perełki. Są one wynikiem zatykania się niedojrzałych gruczołów łojowych. Nie trzeba ich niczym smarować, zdrapywać ani wyciskać. Po kilku tygodniach znikną same. Gdyby trądzik nie ustępował lub nasilał się, idź z dzieckiem do lekarza.

Problemy skórne u dzieci - jakie są najczęstsze?

Dowiedz się więcej o 4. tygodniu życia dziecka:

 1. Możecie zacząć zapraszać do siebie gości, jeśli macie ochotę. Ale niezbyt dużo osób na raz. Ustalcie, że goście raczej oglądają dziecko, a rodzice trzymają je na rękach i dotykają.

 2. Jeśli uznacie, że imię (imiona) które nadaliście dziecku zupełnie do niego nie pasują, w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia niemowlęcia możecie dokonać zmiany w Urzędzie Stanu Cywilnego.

 3. Dziecko domaga się nieustannego noszenia? Kupcie specjalną chustę do noszenia, nadaje się od pierwszych dni życia noworodka i długo wam posłuży.

  • Zalety noszenia w chuście

   Zalety noszenia w chuście

   Dzieci ją lubią, bo dzięki niej mogą być blisko mamy czy taty. A rodzice dlaczego tak ją cenią?

  • Jak nosić niemowlę?

   Jak nosić niemowlę?

   Słyszysz, że nie powinnaś dziecka za dużo nosić, bo się do tego przyzwyczai? To nieporozumienie!

 4. Stopniowo wydłużaj czas trwania spacerów, aż dojdziesz do dwóch godzin dziennie. Przy ładnej pogodzie spacerujcie nawet dwa razy dziennie.

 5. Jak się czujesz? Krwawienie połogowe powinno już powoli wygasać, choć może trwać nawet 6 tygodni. Gdyby kolor, zapach wydzieliny cię zaniepokoiły, gdyby krwawienie nagle przybrało na sile, jedź na izbę przyjęć do szpitala, w którym rodziłaś.

  • W czasie połogu - bywa ciężko

   W czasie połogu - bywa ciężko

   Poród to wprawdzie nie choroba, ale wielki wysiłek dla organizmu kobiety. Nic dziwnego, że powrót do formy większości z nas zajmuje kilka tygodni.

 6. Karmienie na żądanie pozwala unormować laktację. Gdy apetyt dziecka i produkcja mleka się do siebie dopasują, piersi przestaną być przepełnione, staną się miękkie. To nie znaczy, że nie ma w nich pokarmu!

 7. W ramach wizyt patronażowych. może was odwiedzić lekarz pediatra. Spisz listę pytań do niego, zapytaj, czy dziecko powinno otrzymywać witaminy, dowiedz się, jak postępować w razie gorączki. Możesz poprosić o receptę na krem Emla, którym znieczulisz skórę dziecka przed szczepieniem - czeka was ono za dwa tygodnie.

Pierwszy miesiąc

Pierwszy miesiąc

Dlaczego maluch tak mało śpi? Podobno powinien przesypiać większą część doby. A on? Lepiej nie mówić! I czemu ciągle płacze? Czy nic mu nie dolega?

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Moje Dziecko
 • Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.
 • Pobierz aplikację za darmo