39 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

16.06.2019Zmień

Rozwój: Tego nie rób

Twoje dziecko, pomimo że już tak wiele rozumie, jest nadal niemowlęciem. Nie możesz wymagać, by było grzeczne, myślało o twoich potrzebach, rozumiało zakazy i nakazy. Jeśli nie chce wieczorem zasnąć albo wywróci doniczkę z kwiatkami, nie robi tego złośliwie. Dlatego nie wymagaj od kilkumiesięcznego maluszka więcej, niż potrafi zrozumieć i zrobić. Kary ani próby dyscyplinowania niemowlęcia są absolutną pomyłką. Pokazuj dziecku jakie zachowania są dobre, a jakie ci się nie podobają. Gdy maluch szarpie cię za włosy, szczypie, gryzie, ciągnie podczas karmienia (a w tym wieku lubi takie eksperymenty) nie pozwalaj na to, przytrzymaj rączkę dziecka, mów z poważną miną: „Nie wolno?. Powtarzaj to konsekwentnie i nie dziw się, że jeszcze wiele razy wystawi twoją cierpliwość na próbę.

Rozwój: Rada dla ciebie

Każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie. Nie zastanawiaj się na tym, czy twój szkrab powinien już stawiać pierwsze kroki, mieć kilka zębów itd. Zamiast analizować co maluszek powinien, skoncentruj się na tym, jakie warunki stworzyć i jakie zabawy proponować, aby dziecko mogło osiągać kolejne etapy rozwoju we własnym tempie i bez ponaglania.

Jeśli chodzi o zdobywanie umiejętności ruchowych, normy są „szerokie?. Np. niemowlęta stają się samodzielne zwykle między 8. i 12. miesiącem życia. Chodzenie przy meblach zaczyna się między 9. a 14. miesiącem. Blisko połowa niemowlaków stawia pierwsze kroki przed ukończeniem 12. miesiąca. Stąd daleko jeszcze do pewnego chodzenia, a i tu norma jest szeroka, aż do 18. miesiąca życia. Nie porównuj dziecka z rówieśnikami. Stawiaj na indywidualność i własne tempo.

Dieta: W czym podać picie

Już od ukończenia 7 miesiąca życia możesz już spróbować podawać dziecku wodę w kubkach dla niemowląt. Specjalne kubki-niekapki dostępne na rynku, albo "pochyłe" kubki do picia typu doidy cup są niezłym rozwiązaniem. Zastępują butelkę, która na dłuższą metę jest niekorzystna dla rozwoju żuchwy dziecka i zdrowia ząbków.

Nie zraź się, jeżeli pierwsze próby podania napojów w kubku niekapku nie przyniosą oczekiwanego efektu. Dziecko musi się przyzwyczaić do nowego sposobu podawania płynów oraz nauczyć się, jak pić, żeby się nie zalać napojem.

Dieta: Bez soli i cukru

Ważne! Przygotowując posiłki dla dziecka nie używaj soli i cukru. Doprawianie sprawia, że maluszek nie zaakceptuje naturalnego smaku warzyw i owoców. Niemowlę inaczej odczuwa smak niż dorośli, chociażby dlatego, że kubki smakowe pokrywają właściwie całą jamę ustną.
Od 8. miesiąca życia możesz zacząć doprawiać dania dziecka odrobiną suszonych ziół.

Dowiedz się więcej o 39. tygodniu życia dziecka:

 1. Być może starsze pokolenie w rodzinie uważa, że dziecko powinno popijać herbatę. To nie jest dobry pomysł. Ze względu na zawartość kofeiny małym dzieciom nie podaje się herbacianego naparu.

 2. Maluch prawdopodobnie umie już oprzeć na podłodze kolanami i dłońmi i przysiąść pupą na piętach. W tej pozycji zaczyna kiwać się w przód i tył, jak wyścigówka, która szykuje się do startu.

  • Forum: 9-miesięczne dziecko i kiwanie się

   Forum: 9-miesięczne dziecko i kiwanie się

   Internautka pyta: "Moja córeczka od około 2 tygodni, kiedy siedzi, kiwa się czasem w przód i w tył. Głównie kiedy puszczam muzykę, ale zdarza się, że bez tego też się tak kiwa... Czy powinnam się niepokoić?"

 3. Niemowlęta bardzo lubią tzw. jedzenie do łapki. To nie muszą być jedynie chrupki kukurydziane. Malec może zasmakować w waflach ryżowych, pieczywie chrupkim (ale tym "lekkim", rozpuszczającym się w buzi), herbatnikach dla niemowląt, kawałkach miękkich owoców i gotowanych jarzyn.

 4. Odkąd maluch łapie się wszystkiego, co pozwala mu osiągnąć pozycję stojącą, koniecznie przymocujcie do ściany regał z książkami.

 5. Już niemowlęciu trzeba tłumaczyć, że pewne rzeczy robić wolno, a pewnych - nie wolno. Przytrzymaj mu rączkę, jeśli cię bije lub szczypie, z poważną miną powiedz "Nie!", bądź cierpliwa i stanowcza. Ale nigdy nie wymierzaj klapsów.

 6. Po powrocie do pracy czujesz się gorzej traktowana przez przełożonych? Dowiedz się, jakie prawa przysługują pracującej mamie.

  • Do pracy po macierzyńskim?

   Do pracy po macierzyńskim?

   Urlop macierzyński się kończy. I co dalej? Zostać z dzieckiem czy wrócić do pracy? Warto rozważyć wszystkie za i przeciw.

 7. Dziecko coraz więcej wie o świecie i poszerza zasób znajomych słów. Ćwiczcie nazywanie różnych przedmiotów - na obrazkach w książeczce, na spacerze, w domu. Dawaj mu dotykać bezpiecznych przedmiotów: kaszę, makaron, orzechy w łupinach, watę, płatki kwiatów. Ale nie przesadzaj z ilością bodźców na raz, maluch za bardzo się zmęczy.

Dziewiąty miesiąc

Dziewiąty miesiąc

Maluch już nie tylko pewnie siedzi bez podparcia. Potrafi sam usiąść, a nawet wstać!

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Moje Dziecko
 • Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.
 • Pobierz aplikację za darmo