1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

39 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

23.01.2020Zmień

Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Co może niepokoić w rozwoju noworodka, a co w przypadku rocznego dziecka? Kiedy maluszek powinien podnosić główkę, a kiedy reagować na swoje imię? W przygotowanym przez nas kalendarzu rozwoju dziecka opisujemy - tydzień po tygodniu - ważne i charakterystyczne momenty rozwoju noworodka. Przyglądamy się jak maluszek rozwija się umysłowo, fizycznie, psychicznie, intelektualnie. Piszemy też o diecie, zdrowiu i pielęgnacji dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka: 52 niezwykłe tygodnie

Rozwój dziecka już nigdy nie będzie tak intensywny jak w pierwszym roku życia. To 365 niezwykłych dni i każdy z nich przynosi coś nowego. Pierwsze próby podnoszenie główki, pierwszy uśmiech, pierwsze wypowiedziane sylaby, pierwsze kroki. O tych wszystkich pierwszych razach piszemy w naszym kalendarzu niemowlaka, który ze względu na dynamikę rozwoju dziecka podzieliliśmy na 52 tygodnie. Wystarczy, że wpiszesz datę narodzin swojego dziecka, a nasz kalkulator dobierze treści dopasowane do jego/jej wieku. Możesz też sama wybrać tydzień życia dziecka, który cię interesuje i przeczytaj co wydarzy się w tym czasie. Nie zapominaj, że rozwój niemowlaka to bardzo indywidualna sprawa. Różnice w tempie zdobywania umiejętności wśród noworodków przez pierwsze 12 miesięcy życia sięgają nawet 3-4 miesięcy. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a my, w naszym kalendarzu rozwoju dziecka, podajemy przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia: ważne kamienie milowe

Kalendarz rozwoju dziecka stworzyliśmy po to, aby ułatwić wam śledzenie zmian i postępów w rozwoju niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą charakterystyczne zmiany i ważne kamienie milowe. To np. reagowanie na otoczenie, głużenie, podnoszenie głowy i klatki piersiowej, chwytanie, przewrotki, gaworzenie, raczkowanie, siadanie, podciąganie do pozycji stojącej, reakcja na swoje imię - to umiejętności, które zdrowe dziecko opanowuje przed pierwszymi urodzinami. Piszemy o tym co dziecko powinno, a co może umieć w kolejnych tygodniach, miesiącach życia. Zwracamy uwagę na to jakie dziecko ma potrzeby i jak odgadywać i rozpoznawać jego/jej możliwości i ograniczenia.

Rozwój dziecka dzielimy na ten fizyczny związany z rozwojem ruchowym niemowlęcia oraz emocjonalno-intelektualny. Piszemy m.in. o tym jak stymulować rozwój dziecka, w tym rozwój mowy, zwracamy uwagę na to, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie należy przyspieszać kolejnych etapów.

Pierwszy rok życia dziecka: dieta, zdrowie i pielęgnacja

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety, opieki, pielęgnacji. W naszym kalendarzu niemowlaka znajdziesz m.in:
- Porady i wypowiedzi lekarzy, położnych na temat karmienia piersią, w tym podpowiedzi jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami dotyczącymi naturalnego karmienia niemowląt
- Przykłady rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią oraz niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (dietetycy wypowiadają się na temat zdrowego żywienia, podpowiadają jakie produkty spożywcze są najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka)
- Artykuły autorstwa lekarzy, pediatrów dotyczące zdrowia (znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób wieku niemowlęcego, jak je rozpoznać, jak opiekować się chorym dzieckiem)
- Informacje na temat szczepień
- Poradniki - w tym wypowiedzi doświadczonych mam z forum - na temat pielęgnacji (piszemy m.in. o tym jak zmienić pieluchę, jak przygotować pierwszą kąpiel, jak szybko i sprawnie ubrać i rozebrać maluszka, jak zabezpieczyć dom przez wszędobylskim raczkującym niemowlakiem itd.)

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy
- dokładny opis przebiegu porodu
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz niemowlaka nie zastąpi lekarza

Monitorowanie rozwoju dziecka w czasie sprzyja zdrowemu rozwojowi i rozpoznawaniu ewentualnych nieprawidłowości. Kalendarz rozwoju niemowlaka w pierwszym roku życia może być punktem odniesienia. Jednak to pediatra stwierdza czy niemowlak rozwija się prawidłowo czy nie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu rozwoju dziecka propozycji, omów to z pediatrą dziecka.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moje dziecko z eDziecko.pl"

Rozwój: Tego nie rób

Twoje dziecko, pomimo że już tak wiele rozumie, jest nadal niemowlęciem. Nie możesz wymagać, by było grzeczne, myślało o twoich potrzebach, rozumiało zakazy i nakazy. Jeśli nie chce wieczorem zasnąć albo wywróci doniczkę z kwiatkami, nie robi tego złośliwie. Dlatego nie wymagaj od kilkumiesięcznego maluszka więcej, niż potrafi zrozumieć i zrobić. Kary ani próby dyscyplinowania niemowlęcia są absolutną pomyłką. Pokazuj dziecku jakie zachowania są dobre, a jakie ci się nie podobają. Gdy maluch szarpie cię za włosy, szczypie, gryzie, ciągnie podczas karmienia (a w tym wieku lubi takie eksperymenty) nie pozwalaj na to, przytrzymaj rączkę dziecka, mów z poważną miną: „Nie wolno?. Powtarzaj to konsekwentnie i nie dziw się, że jeszcze wiele razy wystawi twoją cierpliwość na próbę.

Rozwój: Rada dla ciebie

Każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie. Nie zastanawiaj się na tym, czy twój szkrab powinien już stawiać pierwsze kroki, mieć kilka zębów itd. Zamiast analizować co maluszek powinien, skoncentruj się na tym, jakie warunki stworzyć i jakie zabawy proponować, aby dziecko mogło osiągać kolejne etapy rozwoju we własnym tempie i bez ponaglania.

Jeśli chodzi o zdobywanie umiejętności ruchowych, normy są „szerokie?. Np. niemowlęta stają się samodzielne zwykle między 8. i 12. miesiącem życia. Chodzenie przy meblach zaczyna się między 9. a 14. miesiącem. Blisko połowa niemowlaków stawia pierwsze kroki przed ukończeniem 12. miesiąca. Stąd daleko jeszcze do pewnego chodzenia, a i tu norma jest szeroka, aż do 18. miesiąca życia. Nie porównuj dziecka z rówieśnikami. Stawiaj na indywidualność i własne tempo.

Dieta: W czym podać picie

Już od ukończenia 7 miesiąca życia możesz już spróbować podawać dziecku wodę w kubkach dla niemowląt. Specjalne kubki-niekapki dostępne na rynku, albo "pochyłe" kubki do picia typu doidy cup są niezłym rozwiązaniem. Zastępują butelkę, która na dłuższą metę jest niekorzystna dla rozwoju żuchwy dziecka i zdrowia ząbków.

Nie zraź się, jeżeli pierwsze próby podania napojów w kubku niekapku nie przyniosą oczekiwanego efektu. Dziecko musi się przyzwyczaić do nowego sposobu podawania płynów oraz nauczyć się, jak pić, żeby się nie zalać napojem.

Dieta: Bez soli i cukru

Ważne! Przygotowując posiłki dla dziecka nie używaj soli i cukru. Doprawianie sprawia, że maluszek nie zaakceptuje naturalnego smaku warzyw i owoców. Niemowlę inaczej odczuwa smak niż dorośli, chociażby dlatego, że kubki smakowe pokrywają właściwie całą jamę ustną.
Od 8. miesiąca życia możesz zacząć doprawiać dania dziecka odrobiną suszonych ziół.

Dowiedz się więcej o 39. tygodniu życia dziecka:

 1. Być może starsze pokolenie w rodzinie uważa, że dziecko powinno popijać herbatę. To nie jest dobry pomysł. Ze względu na zawartość kofeiny małym dzieciom nie podaje się herbacianego naparu.

 2. Maluch prawdopodobnie umie już oprzeć na podłodze kolanami i dłońmi i przysiąść pupą na piętach. W tej pozycji zaczyna kiwać się w przód i tył, jak wyścigówka, która szykuje się do startu.

  • Forum: 9-miesięczne dziecko i kiwanie się

   Forum: 9-miesięczne dziecko i kiwanie się

   Internautka pyta: "Moja córeczka od około 2 tygodni, kiedy siedzi, kiwa się czasem w przód i w tył. Głównie kiedy puszczam muzykę, ale zdarza się, że bez tego też się tak kiwa... Czy powinnam się niepokoić?"

 3. Niemowlęta bardzo lubią tzw. jedzenie do łapki. To nie muszą być jedynie chrupki kukurydziane. Malec może zasmakować w waflach ryżowych, pieczywie chrupkim (ale tym "lekkim", rozpuszczającym się w buzi), herbatnikach dla niemowląt, kawałkach miękkich owoców i gotowanych jarzyn.

 4. Odkąd maluch łapie się wszystkiego, co pozwala mu osiągnąć pozycję stojącą, koniecznie przymocujcie do ściany regał z książkami.

 5. Już niemowlęciu trzeba tłumaczyć, że pewne rzeczy robić wolno, a pewnych - nie wolno. Przytrzymaj mu rączkę, jeśli cię bije lub szczypie, z poważną miną powiedz "Nie!", bądź cierpliwa i stanowcza. Ale nigdy nie wymierzaj klapsów.

 6. Po powrocie do pracy czujesz się gorzej traktowana przez przełożonych? Dowiedz się, jakie prawa przysługują pracującej mamie.

  • Do pracy po macierzyńskim?

   Do pracy po macierzyńskim?

   Urlop macierzyński się kończy. I co dalej? Zostać z dzieckiem czy wrócić do pracy? Warto rozważyć wszystkie za i przeciw.

 7. Dziecko coraz więcej wie o świecie i poszerza zasób znajomych słów. Ćwiczcie nazywanie różnych przedmiotów - na obrazkach w książeczce, na spacerze, w domu. Dawaj mu dotykać bezpiecznych przedmiotów: kaszę, makaron, orzechy w łupinach, watę, płatki kwiatów. Ale nie przesadzaj z ilością bodźców na raz, maluch za bardzo się zmęczy.

Dziewiąty miesiąc

Dziewiąty miesiąc

Maluch już nie tylko pewnie siedzi bez podparcia. Potrafi sam usiąść, a nawet wstać!

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.

Pobierz aplikację za darmo