1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

38 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

23.01.2020Zmień

Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Co może niepokoić w rozwoju noworodka, a co w przypadku rocznego dziecka? Kiedy maluszek powinien podnosić główkę, a kiedy reagować na swoje imię? W przygotowanym przez nas kalendarzu rozwoju dziecka opisujemy - tydzień po tygodniu - ważne i charakterystyczne momenty rozwoju noworodka. Przyglądamy się jak maluszek rozwija się umysłowo, fizycznie, psychicznie, intelektualnie. Piszemy też o diecie, zdrowiu i pielęgnacji dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka: 52 niezwykłe tygodnie

Rozwój dziecka już nigdy nie będzie tak intensywny jak w pierwszym roku życia. To 365 niezwykłych dni i każdy z nich przynosi coś nowego. Pierwsze próby podnoszenie główki, pierwszy uśmiech, pierwsze wypowiedziane sylaby, pierwsze kroki. O tych wszystkich pierwszych razach piszemy w naszym kalendarzu niemowlaka, który ze względu na dynamikę rozwoju dziecka podzieliliśmy na 52 tygodnie. Wystarczy, że wpiszesz datę narodzin swojego dziecka, a nasz kalkulator dobierze treści dopasowane do jego/jej wieku. Możesz też sama wybrać tydzień życia dziecka, który cię interesuje i przeczytaj co wydarzy się w tym czasie. Nie zapominaj, że rozwój niemowlaka to bardzo indywidualna sprawa. Różnice w tempie zdobywania umiejętności wśród noworodków przez pierwsze 12 miesięcy życia sięgają nawet 3-4 miesięcy. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a my, w naszym kalendarzu rozwoju dziecka, podajemy przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia: ważne kamienie milowe

Kalendarz rozwoju dziecka stworzyliśmy po to, aby ułatwić wam śledzenie zmian i postępów w rozwoju niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą charakterystyczne zmiany i ważne kamienie milowe. To np. reagowanie na otoczenie, głużenie, podnoszenie głowy i klatki piersiowej, chwytanie, przewrotki, gaworzenie, raczkowanie, siadanie, podciąganie do pozycji stojącej, reakcja na swoje imię - to umiejętności, które zdrowe dziecko opanowuje przed pierwszymi urodzinami. Piszemy o tym co dziecko powinno, a co może umieć w kolejnych tygodniach, miesiącach życia. Zwracamy uwagę na to jakie dziecko ma potrzeby i jak odgadywać i rozpoznawać jego/jej możliwości i ograniczenia.

Rozwój dziecka dzielimy na ten fizyczny związany z rozwojem ruchowym niemowlęcia oraz emocjonalno-intelektualny. Piszemy m.in. o tym jak stymulować rozwój dziecka, w tym rozwój mowy, zwracamy uwagę na to, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie należy przyspieszać kolejnych etapów.

Pierwszy rok życia dziecka: dieta, zdrowie i pielęgnacja

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety, opieki, pielęgnacji. W naszym kalendarzu niemowlaka znajdziesz m.in:
- Porady i wypowiedzi lekarzy, położnych na temat karmienia piersią, w tym podpowiedzi jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami dotyczącymi naturalnego karmienia niemowląt
- Przykłady rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią oraz niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (dietetycy wypowiadają się na temat zdrowego żywienia, podpowiadają jakie produkty spożywcze są najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka)
- Artykuły autorstwa lekarzy, pediatrów dotyczące zdrowia (znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób wieku niemowlęcego, jak je rozpoznać, jak opiekować się chorym dzieckiem)
- Informacje na temat szczepień
- Poradniki - w tym wypowiedzi doświadczonych mam z forum - na temat pielęgnacji (piszemy m.in. o tym jak zmienić pieluchę, jak przygotować pierwszą kąpiel, jak szybko i sprawnie ubrać i rozebrać maluszka, jak zabezpieczyć dom przez wszędobylskim raczkującym niemowlakiem itd.)

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy
- dokładny opis przebiegu porodu
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz niemowlaka nie zastąpi lekarza

Monitorowanie rozwoju dziecka w czasie sprzyja zdrowemu rozwojowi i rozpoznawaniu ewentualnych nieprawidłowości. Kalendarz rozwoju niemowlaka w pierwszym roku życia może być punktem odniesienia. Jednak to pediatra stwierdza czy niemowlak rozwija się prawidłowo czy nie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu rozwoju dziecka propozycji, omów to z pediatrą dziecka.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moje dziecko z eDziecko.pl"

Rozwój: Jak wspierać rozwój niemowlęcia

- Najwyższa pora aby przypomnieć sobie zabawy z najwcześniejszych lat życia. Te sprawdzone od lat (np. "Idzie rak nieborak?, Akuku?) nie tracą na popularności i w każdym pokoleniu wywołują uśmiech na buzi maluszka. Przypominamy najpopularniejsze z nich:
"Akuku": zakryj twarz rękami, powiedz: gdzie jest mama/tata? Odsłoń twarz i powiedz: Akuku, tutaj jestem. Dzieci uwielbiają tę zabawę, można ją dla nich powtarzać bez końca.
„Kosi-kosi?: powtarzaj „kosi-kosi łapci, pojedziem do babci (..) i w tym czasie ucz maluszka klaskać. Początkowo dziecko nie będzie otwierało do klaskania dłoni. Umiejętność tę nabędzie mniej więcej pod koniec pierwszego roku życia.
„Idzie rak, nieborak, jak uszczypnie będzie znak?: wypowiadając te słowa delikatnie przebieraj palcami po pleckach i ramionkach dziecka.
„Oczy, nos, usta?: pokazuj i nazywaj po kolei części swojej twarzy.
„Berek?: energiczny maluch uwielbia ruch. Na pewno polubi zabawę w berka, oczywiście na czworakach. Goń raczkującego z okrzykiem: „Gonię, gonię, zaraz cię dogonię". Łap małego uciekiniera od czasu do czasu z radosnym: „Mam cię?!

- W tym miesiącu świetnie sprawdzi się zabawka sorterem. To pojemnik z otworami o różnych kształtach, do których trzeba dopasować klocki. Klocki mają różne kolory, faktury. Zabawa wymaga koncentracji, uczy precyzyjnego posługiwania się rączkami. Na tym etapie dziecku radość sprawi samo wrzucanie klocków do pojemnika.

- Dziecko w tym wieku chętnie bawi się piłką. Powinna być ona miękka, lekka i niezbyt duża. Maluchy, które już sprawnie raczkują, z radością gonią za piłeczką na czworakach. A te bardziej stacjonarne, preferujące zabawę na siedząco, z zaciekawieniem obracają ją w dłoniach. Usiądźcie naprzeciwko dziecka na podłodze i poturlajcie w jego/jej stronę piłkę. Gdy uda mu się ją złapać, może spróbuje ją odepchnąć w waszą stronę? Możecie też podawać dziecku piłeczkę, mówiąc „Proszę, masz piłkę", a potem wyciągnąć rękę i poprosić "Daj piłkę". Szybko zrozumie, o co chodzi.

- Dziewięciomiesięczne niemowlę jest zafascynowane wszystkim, co wydaje dźwięki. Bardzo lubi zabawki z przyciskami, po naciśnięciu których słychać np. odgłosy zwierząt.

- Oglądaj z dzieckiem książeczki, opowiadaj co widać na obrazkach. Pokazuj na ilustracje i objaśnia je w prostych słowach: „To jest kot?, „To jest auto?, „To jest ptak?. Im bardziej realistyczne będą obrazki, tym lepiej. Malec będzie przyglądał się im z uwagą. Po jakimś czasie warto go zapytać: „Gdzie jest kot??, „Gdzie jest ptak??. Nawet jeśli nie zrozumie od razu, szybko zacznie kojarzyć słowa z obrazkami i pokazywać paluszkiem to, o co zostało zapytane.

Rozwój: Niepokojące objawy

Pod koniec dziewiątego miesiąca życia dziecko próbuje zdobywać samodzielnie przedmioty. Jeśli położysz obok maluszka zabawkę, to naturalną reakcją będzie próba przysunięcia się do niej. Czy to raczkując, czy pełzając, technika dowolna. Jeśli dziecko nie reaguje na to, że obok leżą zabawki czy inne kolorowe, interesująca przedmioty, wówczas warto porozmawiać o tym z lekarzem. Niepokojące mogą być jeszcze inne zachowania:
- Dziecko nie obraca się, nie staje na nóżkach. Ciągle przyjmuje tę samą pozycję i nie toleruje żadnych zmian. Jest ciągle napięte i na każdy ruch, czynność opiekuńczą i pielęgnacyjną reaguje usztywnieniem, znieruchomieniem lub nadmierną aktywnością.

Dieta: Jak zapanować nad bałaganem

Dziewięciomiesięczny maluch może jeść samodzielnie. Dłonie malca są na tyle sprawne, by poradzić sobie z trzymaniem łyżki i doniesieniem przynajmniej części jej zawartości do buzi. Warzywa (ugotowane na miękko) i owoce (dojrzałe i pokrojone na kawałki) podawaj dziecku do rączki.

Jeśli zniechęca cię bałagan, jaki robi wokół siebie mały stołownik, pomyśl, że wspomagasz w ten sposób dziecko w rozwoju. Jedząc samodzielnie malec ćwiczy koordynację i precyzję ruchów, uczy się samodzielności i poznaje smak niezależności. By nieco zmniejszyć bałagan, nakładaj porcje dziecka do miseczki z przyssawką. Wtedy na podłodze wyląduje j zawartość łyżeczki, a nie całego talerzyka. Pod krzesełkiem dziecka ułóż gazetę, którą po skończonej uczcie wyrzucisz do śmieci. Dziecku załóż ceratowy fartuszek, najlepiej z rękawami. Powodzenia i smacznego!

Pielęgnacja: Włosy

Twój maluszek może już mieć bujną czuprynę. Dbaj o włosy dziecka we właściwy sposób. Rozczesuj je przed myciem, używaj grzebienia z rzadkimi włosami, albo szczotki, której końce pokryte są plastikowymi zgrubieniami.

Jeśli jesteś mamą dziewczynki, nie zaplataj warkoczyków, nie ściągaj włosów ciasno do tyłu, nie rób kitek. Może to doprowadzić do osłabienia cebulek i przerzedzenia włosów. Na wymyślnie fryzury przyjdzie jeszcze czas.

Dowiedz się więcej o 38. tygodniu życia dziecka:

 1. Dziecko umie już utrzymać w obu rączkach kubeczek albo butelkę z piciem. Nigdy jednak nie zostawiaj go w tej sytuacji samego, nie pozwalaj także zasypiać przy piciu płynu - maluch mógłby się zachłysnąć.

 2. Dziecko zjada coraz więcej nowych dań - sprawdź, czy w jego diecie znajduje się odpowiednia dawka mleka, głównego źródła wapnia.

 3. W tym wieku obiad powinien składać się już z dwóch dań: zupy oraz jarzynki z mięsem oraz ryżem/ziemniakiem/kaszą. Dziecko nie zje pewnie tyle na raz, zrób małą przerwę między pierwszym a drugim daniem. Jeśli gotujesz dla dziecka, staraj się różnicować konsystencję tych posiłków. Niemowlę pewnie chętniej zje, jeśli jego obiad zacznie przypominać obiad mamy i taty.

 4. Czy należysz do mam dźwigających codziennie wózek po schodach? Jego ciężar wraz z dzieckiem to ok. 20 kg! Może czas kupić lekką spacerówkę-parasolkę?

 5. Dziecko coraz chętniej podciąga się do stawania. Zanim opanuje tę umiejętność, nieraz upadnie. Zadbaj o to, by nie uderzyło się o ostry kant, nie złapało za uchwyt niezabezpieczonej szuflady, nie wypadło z łóżeczka itp. Ale nie wpadaj w przerażenie przy każdym upadku na powierzchnię podłogi. To też jest trening chodzenia.

  • Mamo, stoję!

   Mamo, stoję!

   Za chwilę się zatrzyma, złapie za krawędź szuflady i sam wstanie... Tak, tak, to twój niemowlak, którego jeszcze niedawno musiałaś wszędzie zanieść!

 6. Maluch jest już większy i silniejszy. Gdy zdarzy mu się lekka infekcja wirusowa, nie musisz iść z nim do przychodni (chyba, że dziecko jest chore pierwszy raz w życiu lub jego stan cię niepokoi). Jeśli to tylko katar zastosuj domowe metody i nie narażaj niemowlęcia na kontakty z innymi chorymi dziećmi.

 7. Odkąd dziecko umie siedzieć i przemieszczać się po podłodze, sporo radości może sprawić mu zabawa piłką. Kupcie taką miękką, pluszową, z dzwoneczkiem w środku, będzie jeszcze weselej.

  • Pomysły na zabawy z piłką

   Pomysły na zabawy z piłką

   Bawienie się piłką ma wiele korzyści dla rozwoju psychomotorycznego dziecka. Oto nasze propozycje zabaw dla dzieci w różnym wieku!

Dziewiąty miesiąc

Dziewiąty miesiąc

Maluch już nie tylko pewnie siedzi bez podparcia. Potrafi sam usiąść, a nawet wstać!

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.

Pobierz aplikację za darmo