38 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

16.06.2019Zmień

Rozwój: Jak wspierać rozwój niemowlęcia

- Najwyższa pora aby przypomnieć sobie zabawy z najwcześniejszych lat życia. Te sprawdzone od lat (np. "Idzie rak nieborak?, Akuku?) nie tracą na popularności i w każdym pokoleniu wywołują uśmiech na buzi maluszka. Przypominamy najpopularniejsze z nich:
"Akuku": zakryj twarz rękami, powiedz: gdzie jest mama/tata? Odsłoń twarz i powiedz: Akuku, tutaj jestem. Dzieci uwielbiają tę zabawę, można ją dla nich powtarzać bez końca.
„Kosi-kosi?: powtarzaj „kosi-kosi łapci, pojedziem do babci (..) i w tym czasie ucz maluszka klaskać. Początkowo dziecko nie będzie otwierało do klaskania dłoni. Umiejętność tę nabędzie mniej więcej pod koniec pierwszego roku życia.
„Idzie rak, nieborak, jak uszczypnie będzie znak?: wypowiadając te słowa delikatnie przebieraj palcami po pleckach i ramionkach dziecka.
„Oczy, nos, usta?: pokazuj i nazywaj po kolei części swojej twarzy.
„Berek?: energiczny maluch uwielbia ruch. Na pewno polubi zabawę w berka, oczywiście na czworakach. Goń raczkującego z okrzykiem: „Gonię, gonię, zaraz cię dogonię". Łap małego uciekiniera od czasu do czasu z radosnym: „Mam cię?!

- W tym miesiącu świetnie sprawdzi się zabawka sorterem. To pojemnik z otworami o różnych kształtach, do których trzeba dopasować klocki. Klocki mają różne kolory, faktury. Zabawa wymaga koncentracji, uczy precyzyjnego posługiwania się rączkami. Na tym etapie dziecku radość sprawi samo wrzucanie klocków do pojemnika.

- Dziecko w tym wieku chętnie bawi się piłką. Powinna być ona miękka, lekka i niezbyt duża. Maluchy, które już sprawnie raczkują, z radością gonią za piłeczką na czworakach. A te bardziej stacjonarne, preferujące zabawę na siedząco, z zaciekawieniem obracają ją w dłoniach. Usiądźcie naprzeciwko dziecka na podłodze i poturlajcie w jego/jej stronę piłkę. Gdy uda mu się ją złapać, może spróbuje ją odepchnąć w waszą stronę? Możecie też podawać dziecku piłeczkę, mówiąc „Proszę, masz piłkę", a potem wyciągnąć rękę i poprosić "Daj piłkę". Szybko zrozumie, o co chodzi.

- Dziewięciomiesięczne niemowlę jest zafascynowane wszystkim, co wydaje dźwięki. Bardzo lubi zabawki z przyciskami, po naciśnięciu których słychać np. odgłosy zwierząt.

- Oglądaj z dzieckiem książeczki, opowiadaj co widać na obrazkach. Pokazuj na ilustracje i objaśnia je w prostych słowach: „To jest kot?, „To jest auto?, „To jest ptak?. Im bardziej realistyczne będą obrazki, tym lepiej. Malec będzie przyglądał się im z uwagą. Po jakimś czasie warto go zapytać: „Gdzie jest kot??, „Gdzie jest ptak??. Nawet jeśli nie zrozumie od razu, szybko zacznie kojarzyć słowa z obrazkami i pokazywać paluszkiem to, o co zostało zapytane.

Rozwój: Niepokojące objawy

Pod koniec dziewiątego miesiąca życia dziecko próbuje zdobywać samodzielnie przedmioty. Jeśli położysz obok maluszka zabawkę, to naturalną reakcją będzie próba przysunięcia się do niej. Czy to raczkując, czy pełzając, technika dowolna. Jeśli dziecko nie reaguje na to, że obok leżą zabawki czy inne kolorowe, interesująca przedmioty, wówczas warto porozmawiać o tym z lekarzem. Niepokojące mogą być jeszcze inne zachowania:
- Dziecko nie obraca się, nie staje na nóżkach. Ciągle przyjmuje tę samą pozycję i nie toleruje żadnych zmian. Jest ciągle napięte i na każdy ruch, czynność opiekuńczą i pielęgnacyjną reaguje usztywnieniem, znieruchomieniem lub nadmierną aktywnością.

Dieta: Jak zapanować nad bałaganem

Dziewięciomiesięczny maluch może jeść samodzielnie. Dłonie malca są na tyle sprawne, by poradzić sobie z trzymaniem łyżki i doniesieniem przynajmniej części jej zawartości do buzi. Warzywa (ugotowane na miękko) i owoce (dojrzałe i pokrojone na kawałki) podawaj dziecku do rączki.

Jeśli zniechęca cię bałagan, jaki robi wokół siebie mały stołownik, pomyśl, że wspomagasz w ten sposób dziecko w rozwoju. Jedząc samodzielnie malec ćwiczy koordynację i precyzję ruchów, uczy się samodzielności i poznaje smak niezależności. By nieco zmniejszyć bałagan, nakładaj porcje dziecka do miseczki z przyssawką. Wtedy na podłodze wyląduje j zawartość łyżeczki, a nie całego talerzyka. Pod krzesełkiem dziecka ułóż gazetę, którą po skończonej uczcie wyrzucisz do śmieci. Dziecku załóż ceratowy fartuszek, najlepiej z rękawami. Powodzenia i smacznego!

Pielęgnacja: Włosy

Twój maluszek może już mieć bujną czuprynę. Dbaj o włosy dziecka we właściwy sposób. Rozczesuj je przed myciem, używaj grzebienia z rzadkimi włosami, albo szczotki, której końce pokryte są plastikowymi zgrubieniami.

Jeśli jesteś mamą dziewczynki, nie zaplataj warkoczyków, nie ściągaj włosów ciasno do tyłu, nie rób kitek. Może to doprowadzić do osłabienia cebulek i przerzedzenia włosów. Na wymyślnie fryzury przyjdzie jeszcze czas.

Dowiedz się więcej o 38. tygodniu życia dziecka:

 1. Dziecko umie już utrzymać w obu rączkach kubeczek albo butelkę z piciem. Nigdy jednak nie zostawiaj go w tej sytuacji samego, nie pozwalaj także zasypiać przy piciu płynu - maluch mógłby się zachłysnąć.

 2. Dziecko zjada coraz więcej nowych dań - sprawdź, czy w jego diecie znajduje się odpowiednia dawka mleka, głównego źródła wapnia.

 3. W tym wieku obiad powinien składać się już z dwóch dań: zupy oraz jarzynki z mięsem oraz ryżem/ziemniakiem/kaszą. Dziecko nie zje pewnie tyle na raz, zrób małą przerwę między pierwszym a drugim daniem. Jeśli gotujesz dla dziecka, staraj się różnicować konsystencję tych posiłków. Niemowlę pewnie chętniej zje, jeśli jego obiad zacznie przypominać obiad mamy i taty.

 4. Czy należysz do mam dźwigających codziennie wózek po schodach? Jego ciężar wraz z dzieckiem to ok. 20 kg! Może czas kupić lekką spacerówkę-parasolkę?

 5. Dziecko coraz chętniej podciąga się do stawania. Zanim opanuje tę umiejętność, nieraz upadnie. Zadbaj o to, by nie uderzyło się o ostry kant, nie złapało za uchwyt niezabezpieczonej szuflady, nie wypadło z łóżeczka itp. Ale nie wpadaj w przerażenie przy każdym upadku na powierzchnię podłogi. To też jest trening chodzenia.

  • Mamo, stoję!

   Mamo, stoję!

   Za chwilę się zatrzyma, złapie za krawędź szuflady i sam wstanie... Tak, tak, to twój niemowlak, którego jeszcze niedawno musiałaś wszędzie zanieść!

 6. Maluch jest już większy i silniejszy. Gdy zdarzy mu się lekka infekcja wirusowa, nie musisz iść z nim do przychodni (chyba, że dziecko jest chore pierwszy raz w życiu lub jego stan cię niepokoi). Jeśli to tylko katar zastosuj domowe metody i nie narażaj niemowlęcia na kontakty z innymi chorymi dziećmi.

 7. Odkąd dziecko umie siedzieć i przemieszczać się po podłodze, sporo radości może sprawić mu zabawa piłką. Kupcie taką miękką, pluszową, z dzwoneczkiem w środku, będzie jeszcze weselej.

  • Pomysły na zabawy z piłką

   Pomysły na zabawy z piłką

   Bawienie się piłką ma wiele korzyści dla rozwoju psychomotorycznego dziecka. Oto nasze propozycje zabaw dla dzieci w różnym wieku!

Dziewiąty miesiąc

Dziewiąty miesiąc

Maluch już nie tylko pewnie siedzi bez podparcia. Potrafi sam usiąść, a nawet wstać!

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Moje Dziecko
 • Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.
 • Pobierz aplikację za darmo