37 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

16.07.2019Zmień

Rozwój: Co 9-miesięczne dziecko powinno umieć

Rozwój fizyczny:
- Samodzielnie siada i kładzie się z siadu. Najczęściej siada z pozycji na czworakach lub podciąga się do siedzenia z turlania, leżenia na boku czy w jeszcze inny, autorski sposób. Każdy z tych sposobów jest dozwolony.
- Siedzi samodzielnie przez dłuższy czas, a kiedy traci równowagę podpiera się z przodu, z boku. Potrafi już obronić się przed upadkiem wystawiając rękę do tyłu.
- Sprawnie przemieszcza się. Niektóre maluchy w tym wieku raczkują, inne wciąż pełzają, a jeszcze inne przesuwają się na pupie. Każdemu wedle gustu.
- Wstaje podciągając się za szczebelki łóżeczka. Jeśli nadal tego nie zrobiliście, koniecznie obniżcie poziom ułożenia materaca na najniższy.
- Podtrzymywane za rączki potrafi już ustać. Kroki nadal są niezgrabne.

Rozwój emocjonalno-intelektualny:
- Swobodnie manipuluje zabawkami. Potrząsa grzechotką, obraca w dłoniach klocki, próbuje naciskać przyciski w zabawce. W książeczkach przewraca strony.
- Potrafi chwytać za pomocą palca wskazującego i kciuka. Ten chwyt idealnie nadaje się do podnoszenia różnych drobiazgów np. spinaczy, guzików, a nawet szpilek.
- Pokazuje, czego chce. Gdy ma ochotę na spacer wskazuje paluszkiem wózek. Gdy nie chce jeść, kręci główką. Wyraźnie okazuje niezadowolenie.

Rozwój: Co 9-miesięczne dziecko może umieć

Rozwój fizyczny:
- Samo utrzymuje się na nogach

Rozwój emocjonalno-intelektualny:
- Prawidłowo reaguje na proste polecenie poparte gestem, np. "daj mi to", wzmocnione wyciągnięciem ręki
- Próbuje szeptać i naśladować głosy, dźwięki zasłyszanych osób, zwierząt, maszyn np. samochodów.

Dieta: Zamienniki mleka

Dziecko nie lubi mleka. Jakie produkty podawać w zamian?
U niemowląt zwykle nie ma problemu z piciem mleka. Początkowo jest to jedyny pokarm, a w drugim półroczu nadal to podstawa żywienia.

Natomiast w miarę rozszerzania diety pod koniec 1 r.ż. maluchy mogą zacząć wykazywać do niego awersję. Zwykle jest to przejściowa niechęć. Co zrobić gdy dziecko nie chce pić mleka? Spróbuj przemycać je pod inną postacią. Mogą to być twarożki, jogurty, kefiry, maślanki, koktajle mleczne, sery. Twarożki, kefiry i jogurty możesz wprowadzać w tym miesiącu. Nabiał będzie też w naleśnikach, pierogach leniwych. Sery żółte i topione dzieci mogą spożywać dopiero po 1 r.ż.

Warto zapamiętać kilka mlecznych zamienników, równoważnych przede wszystkim jeżeli chodzi o zawartość wapnia.

Szklankę mleka zastąpi:
- kubeczek jogurtu (150 g)
- szklanka kefiru
- szklanka maślanki
- 35 dag sera białego
- 5 naleśników z serem lub 20 pierogów leniwych
- dwa małe trójkąciki serka topionego
- dwa plasterki sera żółtego

Pielęgnacja: Zabawki

Wasz domu pomału zapełnia się zabawkami. Jak czyścić pluszaki?

Być może maluszek ma już swoje ulubione pluszaki? Miękkie zabawki zbierające kurz należy regularnie czyścić. Powkładaj pluszaki do woreczków i wybierz program do tkanin delikatnych.

Zabawki nienadające się do prania wycieraj ściereczką namoczoną w wodzie z mydłem. Po czyszczeniu, wysusz pluszaki. Jeśli twoje dziecko ma alergię na roztocza, raz w tygodniu wkładaj pluszaki na 12 godzin do zamrażalki.

Dowiedz się więcej o 37. tygodniu życia dziecka:

 1. Martwisz się, że twoje dziecko ma płaskostopie? Zupełnie niepotrzebnie, stópki małych dzieci przylegają całą powierzchnią do podłogi i do 4. roku życia nie jest to traktowane jako wada postawy.

  • Zdrowe stopy

   Zdrowe stopy

   Lekarz radzi, jak zapobiegać płaskostopiu, jak je rozpoznawać i leczyć.

 2. Malec miewa już dość zdecydowane zdanie na wiele tematów, np. w kwestii noszenia czapki. Jeśli na dworze jest zimno i wietrznie, a dziecko ciągle odkrywa głowę, zaproponuj zmianę okrycia głowy. Może wygodniej mu będzie w mięciutkiej czapeczce z niedrapiącego polaru? Może drażni go zapięcie pod brodą, albo otok spada na oczy? A może jest mu za gorąco? Jeśli na dworze jest ciepło i pogodnie, niemowlę nie musi nosić czapki (chyba, że słońce przygrzewa - wtedy potrzebny jest kapelusik). Nie bój się, że dziecko przez brak czapki zachoruje na zapalenie uszu - ono bierze się najczęściej z niedoleczonego kataru, a nie z "przewiania".

  • Mamo, stoję!

   Mamo, stoję!

   Za chwilę się zatrzyma, złapie za krawędź szuflady i sam wstanie... Tak, tak, to twój niemowlak, którego jeszcze niedawno musiałaś wszędzie zanieść!

 3. Dziecko powinno cały dzień spędzać w miękkich, niekrępujących ruchów ubrankach. Na nogi zakładaj mu antypoślizgowe skarpetki. Maluch na razie nie potrzebuje jeszcze butów.

 4. Powoli i ostrożnie możesz wprowadzać do diety dziecka ryby (jeśli jest alergikiem, poczekaj i ustal termin z lekarzem prowadzącym). Najlepiej by była to delikatna, chuda ryba o białym mięsie, gotowana na parze lub upieczona w folii.

 5. Malec coraz precyzyjniej chwyta przedmioty, umie już przeciwstawiać kciuk do reszty palców. Może zainteresować się dużymi kolorowymi klockami.

 6. Jeśli należycie do rodziców aktywnych i rozmiłowanych w sportach, rozważcie zakup porządnego sportowego nosidła (połączonego z plecakiem, a nawet stelażem). To doskonały ekwipunek na piesze wędrówki. Nie zabierajcie tylko dziecka w nosidle na rowerowe przejażdżki, to niebezpieczne!

 7. W pierwszym półroczu życia niemowlę było wielokrotnie szczepione, teraz macie większą przerwę od kłucia. Sprawdź, kiedy wypada następne w aktualnym kalendarzu szczepień.

Dziewiąty miesiąc

Dziewiąty miesiąc

Maluch już nie tylko pewnie siedzi bez podparcia. Potrafi sam usiąść, a nawet wstać!

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Moje Dziecko
 • Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.
 • Pobierz aplikację za darmo