33 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

26.06.2019Zmień

Rozwój: Co 8-miesięczne dziecko powinno umieć

Rozwój fizyczny:
- Z pozycji na brzuchu obraca się na plecy
- Doskonali samodzielne siadanie
- Czworakuje lub jeszcze pełza.
- Przesuwa się w kierunku zabawki. Techniki przemieszczania mogą być różne. Jedne dzieci w tym wieku już raczkują, inne pełzają, a jeszcze inne turlają się lub przesuwają na pupie.
- Turla się na wszystkie strony
- Bada każdy przedmiot, który wpadnie mu w rękę
- Staje samodzielnie na nogach, podczas podtrzymywania pod paszkami.
- Siedzi bez podporu przez jakiś czas. Większość dzieci umie już obronić się przed upadkiem z tej pozycji podpierając się z przodu lub po bokach.
- Nadal sprężynuje, nie umie jeszcze przestawiać nóg i utrzymać przez dłuższy czas pozycji pionowej.

Rozwój emocjonalny i intelektualny:
- Reaguje na swoje imię np. odwracając głowę.
- Przekłada grzechotkę z ręki do ręki. Przygląda się jej z uwagą, liże, obmacuje, uważnie nasłuchuje jej dźwięków.
- Bawi się jednocześnie dwoma klockami. Bierze po jednym klocku do każdej ręki i uderza nimi o siebie.
- Próbuje samodzielnie pić z kubka, choć efektywność tych prób pozostawia wiele do życzenia. Zazwyczaj przechyla gwałtownie kubek do góry oblewając się płynem. Warto na to pozwalać, a maluch szybko nabierze wprawy.
- Podnosi niewielki przedmiot z podłogi i zaciska w dłoni.

Rozwój: Co 8-miesięczne dziecko może umieć

Rozwój fizyczny:
- Siada z pozycji leżącej na brzuchu, na boku, z pozycji czworaczej
- Siedząc potrafi powrócić do leżenia.

Rozwój emocjonalno-intelektualny:
- Bawi się w "kosi-kosi" i robi "pa-pa".
- Wyraźnie sygnalizuje pragnienie, głód, potrzeby fizjologiczne.
- Rozumie słowo "nie", ale nie zawsze słucha. Różnicuje, odróżnia nazwy poszczególnych przedmiotów, słowa: "tata, mama".

Dieta: Ostrożnie z sokami

Pomimo że soki do picia są zalecane w schematach żywienia niemowląt, nie warto z nimi przesadzać. Dziecku, które lubi owoce i ze smakiem je zjada, możesz w ogóle nie podawać dodatkowo owocowych soków do picia. Soki nie zawierają błonnika, który znajduje się w świeżych owocach, są kaloryczne. Czysty sok to woda i cukry (m.in. fruktoza, glukoza, sacharoza) oraz trochę witamin i składników mineralnych. W porównaniu ze świeżymi owocami nie zapewniają dodatkowych substancji odżywczych. Jeśli twój maluszek bardzo lubi soki podaj ten świeżo wyciskany, bez dodatku cukru. Nie ma potrzeby, aby do diety dziecka wprowadzać soki z kartonów. Zawierają dużo zbędnego cukru.

Popularne herbatki w granulkach to również dawka zbędnych kalorii. Kiedy dziecko gorzej się poczuje wówczas podaj herbatkę z saszetki. Melisa łagodzi niepokój, rumianek działa kojąco i rozkurczowo, a napar z suszonych malin czy lipy przynosi ulgę w przeziębieniu.

Pielęgnacja: Łóżeczko

Kiedy najlepiej obniżyć łóżeczko?

Ten miesiąc to już ostatni dzwonek, aby dno łóżeczka ustawić na najniższym poziomie. Wszystko po to, żeby maluch nie wypadł, próbując wstać.

Dowiedz się więcej o 33. tygodniu życia dziecka:

 1. Dziecko weszło w ten etap rozwoju, kiedy nawet na chwilę nie można spuścić go z oka. Idąc do łazienki wkładaj go do łóżeczka lub kojca. Uwaga na leżaczek - silny i zdeterminowany malec może próbować wstać z niego mimo uprzęży z szelek.

 2. Niektórym niemowlakom zaczyna się robić bujna czupryna. Jeśli włosy nie wpadają dziecku do oczu i nie przeszkadzają, raczej poczekajcie jeszcze z postrzyżynami. Nie ma to nic wspólnego z przesądami, ale z bezpieczeństwem. Gdyby zabieg okazał się konieczny, muszą w nim wziąć udział dwie dorosłe osoby - jedna zabawia dziecko, przyciąga jego uwagę i ewentualnie przytrzymuje głowę, druga - strzyże.

  • Postrzyżyny

   Postrzyżyny

   Stary przesąd mówi, że z obcinaniem włosów trzeba poczekać, aż dziecko skończy rok. Prawdy w tym tyle, ile we wszystkich innych przesądach.

 3. Staraj się nie przyzwyczajać dziecka do nadmiernie słodkiego smaku. Podawaj mu soki bez dodatku cukru, unikaj słodzonych herbatek. Pamiętaj, że dziecko samo z siebie nie tęskni za słodyczami, a nadmiar cukru sprzyja próchnicy, otyłości i zaburzeniom metabolicznym.

 4. Niemowlę już nie potrzebuje twojej pomocy, by usiąść - robi to samodzielnie. A gdy już usiądzie, potrafi tak siedzieć przez chwilę, zupełnie się nie podpierając.

 5. Jeśli maluch nie miał objawów alergii na białko mleka krowiego, do jego menu można już wprowadzić cielęcinę i wołowinę (oczywiście bez wywaru mięsnego).

 6. Pamiętaj, że dziecko zawsze, bezwzględnie i bez żadnego wyjątku przewozi się samochodem w specjalnym foteliku. Pierwszy fotelik-kołyska spełnia swoje zadanie dopóki dziecko nie przekroczy limitu wagowego dla danego urządzenia oraz dopóki czubek jego głowy znajduje się poniżej zwieńczenia oparcia.

  • Wymiana fotelika

   Wymiana fotelika

   Kiedy czas na zakup kolejnego siedziska do auta i czym się kierować przy wyborze?

 7. Może ci się wydawać, że cechą, jaka teraz bardzo się w charakterze dziecka rozwija jest złośliwość - godzinami mogłoby rzucać zabawki o podłogę, wyrzuca z wózka smoczek, wciera zupkę w ubranie, a im bardziej ty jesteś zmęczona, tym bardziej ono nie chce zasnąć. To jednak nie jest działanie na przekór, tylko intensywne poznawanie świata, sprawdzanie wszystkiego, co nowe i ciekawe, reagowanie na twoje emocje. Maluch uczy się teraz więcej niż student Sorbony...

  • Wychowanie czas zacząć?

   Wychowanie czas zacząć?

   Czy to już pora na stawianie granic i wychowywanie dziecka? Przeczytaj, co można robić już teraz!

Ósmy miesiąc

Ósmy miesiąc

Minęły czasy, kiedy maluch próbując dotrzeć do jakiejś zabawki, kręcił się wokół własnej osi. Teraz czołga się po podłodze z wprawą komandosa.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Moje Dziecko
 • Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.
 • Pobierz aplikację za darmo