32 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

26.06.2019Zmień

Rozwój: Jak dziecko komunikuje się za światem

Ośmiomiesięczny maluch potrafi już nie tylko zademonstrować swoją radość i niezadowolenie, posiada też zdolność skupienia uwagi. Koncentruje się przez kilka chwil na zabawce, zaczyna się samodzielnie bawić, słucha jak i o czym rozmawiają rodzice, a także wtrąca się czasem do dyskusji. Postępy mowy na tym etapie to przede wszystkim powtarzanie łańcuchów sylab.

Dziecko coraz częściej wyraża swoją wolę. Może się okazać, że protest i odmowa to ulubione formy komunikowania się. Wyraźnie odmówi jedzenia np. odwraca główkę w przeciwnym kierunku niż łyżeczka. Może protestować podczas przewijania, ubierania czapeczki. Grymaszenie, odwracanie głowy, odtrącanie twoich rąk - to wyraźne sygnały protestu.

Dieta: Nowości na talerzu

W tym miesiącu podawaj:
- zmiksowane/drobno posiekane ryby, mięso
- rozgniecione gotowane warzywa i owoce
- posiekane surowe miękkie warzywa i owoce (np. pomidor, jabłko, gruszka, banan)
- miękkie kawałki/cząstki warzyw, owoców, mięsa podawane do ręki
- kasze, pieczywo
- jogurt naturalny, sery, kefir
- woda przegotowana bez ograniczeń
- sok 100 proc. przecierowy, bez dodatku cukru, do 150 ml na dobę (ilość liczona razem z ilością spożytych owoców)

Do diety dziecka możesz już też stopniowo wprowadzać:
- przetwory mleczne: sery, jogurty, kefir
- warzywa: pory, selery, buraki, jarmuż, szparagi, szpinak
- owoce: śliwki, czereśnie, brzoskwinie, winogrona, mango, jeżyny, borówki amerykańskie
- produkty zbożowe: kasza gryczana, niepalona kaszka krakowska, amarantus, jęczmień
- przyprawy: majeranek, kminek, tymianek, bazylia, oregano, rozmaryn

Jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym twój maluszek już od kilku miesięcy je pokarmy stałe. Dziecko karmione piersią nowe dania je już co najmniej od miesiąca. W tym miesiącu czas na dalsze przyzwyczajanie dziecka do nowych potraw i smaków.

Mleko to nadal podstawa diety. Karmiąc piersią dziecko pewnie domaga się mleka rano po przebudzeniu, po południowej drzemce, wieczorem przed zaśnięciem.

Ośmiomiesięczny maluszek potrzebuje coraz więcej energii. Jeśli karmisz mlekiem z butelki, wieczorem zaproponuj malcowi kaszkę.
Jeżeli nadal podajesz dziecku kaszki na mleku w butelce, w tym miesiącu najwyższy czas, aby malucha karmić łyżeczką.

Kaszki możesz przyrządzić na mleku modyfikowanym lub swoim. Nie zdziw się, kiedy konsystencja kaszki na twoim mleku szybko zmieni się w wodnistą. Mleko kobiece rozpuszcza wszystkie kaszki na płyn ponieważ zawiera liczne enzymy. Taką rozpuszczoną kaszkę możesz podać dziecku do picia w kubku.

Kaszki instant możesz zastąpić tymi zdrowszymi. Masz szeroki wybór, np. kasza manna, płatki z ryżu, płatki owsiane błyskawiczne, płatki jęczmienne błyskawiczne, gryczane błyskawiczne, kukurydziane, jaglane. Ich zagotowanie trwa około 3-4 minut.

Kaszkę możesz dosmaczyć bananami, rodzynkami, jabłkami, malinami, truskawkami. Płatki przygotowujesz na wodzie, dlatego nie zastąpią one posiłku mlecznego.

Dieta: Obiadki domowe czy te ze słoiczka

Warzywa i owoce, które podajesz dziecku powinny być dobrej jakości, z upraw kontrolowanych, aby ograniczyć w nich ilość azotanów i innych szkodliwych związków. Możesz podawać dziecku słoiczki, do których produkcji stosuje się surowce poddane kontroli laboratoryjnej, i w których jest już odpowiednio zbilansowany posiłek, albo przygotowywać dania w domu z produktów, co do których masz pewność, że do ich upraw nie były stosowane nawozy sztuczne (azotany), środki ochrony roślin, i nie rosły one przy drogach o większej intensywności ruchu lub w dużych miastach (ryzyko zanieczyszczenia ołowiem).

Warzywa na zupkę dla dziecka powinny pochodzić z pewnego źródła, a to oznacza, że przygotowanie zupek i obiadków w domu niekoniecznie musi być tańsze od słoiczków. Nie można też ocenić, która matka lepiej postępuje. Obydwa sposoby karmienia są bezpieczne dla dziecka. Każdemu wedle gustu! Podając dziecku gotowe produkty warto przestrzegać zaleceń producenta dotyczących ich serwowania.

Odpowiednią porcję wyjmij ze słoiczka, resztę przechowuj w lodówce przez czas nie dłuższy niż podany na opakowaniu. Nie ma potrzeby dodawania do dań słoiczkowych masła czy porcji oliwy. Czasami pediatrzy zalecają takie postępowanie w przypadku dzieci, które słabo przybierają na masie.

Ważne! Kupując ekologiczne warzywa i owoce sprawdzaj certyfikaty
Coraz częściej spotykamy produkty, które ekologię (przydomki: Eko, Bio, Organic) mają jedynie w nazwie. Wszystkie ekologiczne produkty spożywcze powinny mieć certyfikat Rolnictwa Ekologicznego, którego warunki szczegółowo określa prawo Unii Europejskiej. W Polsce jakość ekologicznego pożywienia weryfikuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno -Spożywczych (IJHAR-S). Certyfikat Rolnictwa Ekologicznego przyznawany jest konkretnemu produktowi, nie zaś całemu gospodarstwu.

Co najmniej raz do roku kontroluje się produkcję żywności. W przypadku łamania określonych zasad rolnik lub handlowiec traci certyfikat, nakłada się na niego surowe kary pieniężne.

Pielęgnacja: Dodatkowe zabezpieczenia w domu

- Rogi i kanty mebli można zabezpieczyć plastikowymi nakładkami przyklejanymi klejem, który później daje się usunąć.
- Kable pochowaj za meblami, pod listwami podłogowymi lub w specjalnych tunelach. Kontakty powinny być dobrze osadzone w ścianie, a gniazdka zabezpieczone specjalnymi plastikowymi zatyczkami. Inaczej maluch mógłby wepchnąć do nich znaleziony spinacz czy wsuwkę do włosów, a to grozi porażeniem prądem.
- Drzwi zabezpiecz specjalnymi blokadami żeby nie mogły się zamknąć w czasie zabaw lub przeciągu, przytrzaskując dziecku palce.
- Załóż blokady na okna, szczególnie wtedy, gdy maluch ma do nich łatwy dostęp.
- Szafki kuchenne i szuflady można zabezpieczyć blokadami i zatrzaskami. Gotując używaj tylnych palników. Korzystając z przednich, kieruj uchwyty garnków do tyłu.

Dowiedz się więcej o 32. tygodniu życia dziecka:

 1. Dziecko wciąż opracowuje własną technikę przemieszczania się. Niemowlęta pełzają, odpychają się jedną nogą, przesuwają siłą rąk, suną, płyną, raczkują... Niezależnie od stylu maluch coraz szybciej ucieka - dom musi być w pełni zabezpieczony. Najniebezpieczniejsze miejsca to łazienka (detergenty), kuchnia (ostre przedmioty, szuflady, ogień), schody oraz gniazdka i urządzenia elektryczne.

 2. Dziecko już potrafi naprawdę skupić się na obserwacji jakiegoś zdarzenia czy zjawiska. Przygląda się, myśli, wyciąga pierwsze wnioski.

 3. Nie przesadzaj z ilością marchewki w diecie. Jeśli dziecko je zupę z marchewki i popija marchewkowym sokiem, może mieć objawy żółtaczki karotenowej. Jeśli skóra niemowlaka zżółkła, ogranicz dania z marchewką, pomidorami, dynią.

 4. Wydaje ci się, że od wieków nie byłaś w kinie? Na dodatek nie masz z kim zostawić dziecka, by wyrwać się na seans? A może w twojej okolicy jest kino, które organizuje seanse dla rodziców z dziećmi? Poszukaj także innych ofert dla rodziców z dziećmi - może trafisz na zajęcia jogi, spotkania terapeutyczne dla mam, warsztaty rozwoju?

  • Do restauracji z dzieckiem

   Do restauracji z dzieckiem

   Co zrobić, by takie wyjście było przyjemne dla wszystkich? Wyobrazić sobie wszystkie najgorsze scenariusze, które mogą się wydarzyć, i się na nie zawczasu przygotować.

 5. Jeżeli zdecydowaliście, że dziecko musi pójść do żłobka, przygotujcie się odpowiednio na to wydarzenie.

 6. Maluch robi się coraz cięższy, ale wciąż trzeba go nosić, podnosić, przenosić... Chroń swój kręgosłup - nie schylaj się w obciążeniu, nie wyginaj pleców, gdy nosisz dziecko na ręku. Wzmacniaj mięśnie grzbietu i brzucha ćwiczeniami.

  • Ćwiczenia dla mam (i dzieci!)

   Ćwiczenia dla mam (i dzieci!)

   Czujesz się zbyt zmęczona i obolała, by ćwiczyć? To właśnie znak, że powinnaś znaleźć dla sobie trochę czasu i... zacząć ćwiczyć.

 7. Niemowlęce dania wydają ci się mdłe i bez smaku? Niemowlę ma nieco inny gust niż dorośli, ale można zacząć go oswajać z bardziej wyrazistymi smakami. Do przyprawiania zup i dań używaj ziół: bazylii, rozmarynu tymianku, cząbru, estragonu. Soli jeszcze nie dodawaj. Jeśli sama przygotowujesz zupki dodawaj do nich oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia na zimno lub olej rzepakowy bezerukowy.

Ósmy miesiąc

Ósmy miesiąc

Minęły czasy, kiedy maluch próbując dotrzeć do jakiejś zabawki, kręcił się wokół własnej osi. Teraz czołga się po podłodze z wprawą komandosa.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Moje Dziecko
 • Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.
 • Pobierz aplikację za darmo