29 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

20.05.2019Zmień

Rozwój: Co 7-miesięczny niemowlak powinien umieć

Rozwój fizyczny:
- Siedzi przez chwilę bez podparcia, nadal się jednak chwieje i wywraca.
- Przemieszcza się najczęściej turlając, pełzając, także do tyłu.
- Leżąc na jednym boku potrafi podciągać się ręką i odpychać nogą.
- Bawi się swoim ciałem, leżąc na plecach i na brzuchu łapie się za nogi.
- Chwyta paluszkami mały klocek i przekłada go z ręki do ręki.
- Manipuluje przedmiotami, obraca zabawki i przedmioty w dłoniach.
- W pozycji na brzuchu utrzymuje ciężar ciała na jednej ręce wyciągając jednocześnie drugą do przedmiotu, zabawki.

Rozwój emocjonalno-intelektualny:
- Rozwija umiejętności mowy, samodzielnie zjada chrupki, biszkopty. Wyraźnie się ślini, czasem z nadmiaru chęci mówienia, częściej ponieważ to okres ząbkowania.
- Gaworzy i bawi się sylabami, modeluje swój głos zmieniając jego natężenie i wysokość. Mówi "ga-ga-ga-ga", "ba-ba-ba-ba", bawi się emisją ciągów samogłosek i spółgłosek.
- Aktywnie bawi się w "a-ku-ku", zasłaniając się pieluszką. Prowokuje zabawy.
- Reaguje płaczem na widok obcych.
- Wszystko wyrzuca z wózka. To zdrowy przejaw ciekawości. Kiedy zabawka tocząc się lub upadając zniknie dziecku z oczu, szuka jej.
- Złości się kiedy nie udaje się ruszyć przed siebie, stanąć na czworakach, sięgnąć po zabawki.
- Śmieję się w głos, gaworzy

Rozwój: Co 7-miesięczny niemowlak może umieć

Rozwój fizyczny:
- Stoi z podparciem, trzymając się mebli lub opiekuna. Jeśli dziecko nie jest gotowe na stanie, nie zmuszaj go do tego. Na wszystko jest czas.
- Siada z pozycji leżącej. Niemowlęta zazwyczaj siadają z leżenia na boku, lub brzuchu i z pozycji czworaczej. Robią to przez odpychanie się rękoma do tyłu skręcając tułów i miednicę.

Pielęgnacja: Ślinienie

Ślinienie, czasami bardzo obfite, to nieodłączny element ząbkowania. Osuszaj skórę wokół ust i na brodzie, nie tylko podczas spacerów, ale także w domu.

Postaraj się nie dopuszczać do podrażnień. Jeśli buzia maluszka będzie zaczerwieniona, kilka razy dziennie, nie tylko przed spacerem, smaruj ją tłustym kremem dla niemowląt. Nie nadążasz z przebieraniem dziecka, a ubranko wciąż jest mokre od kapiącej z brody śliny? Pora na śliniak, najlepiej frotowy z wierzchu, a od spodu podszyty ceratką.

Pielęgnacja: Jak oczyścić uszy z woskowiny

U dzieci nie należy stosować patyczków do uszu, bo nie ma możliwości usunięcia woskowiny za ich pomocą. Można osiągnąć efekt estetyczny, czyli pozbyć się mas woskowiny z miejsca widocznego. Woskowina zostanie jednak przemieszczona dalej w kierunku błony bębenkowej. Patyczki sprzyjają zatem gromadzeniu się woskowiny poprzez przesuwanie jej w głąb ucha.

Uszy dziecka najlepiej czyścić substancjami oleistymi dostępnymi w aptece. Systematycznie zakrapiane do ucha (koniecznie za pomocą specjalnego dozownika) sprawia, że woskowina się rozpuszcza.

Dowiedz się więcej o 29. tygodniu życia dziecka:

 1. Maluchowi zapewne bardzo podobają się różne fascynujące przedmioty - klucze, telefon, zegarek. Ale nigdy nie dawaj mu ich do ręki, nie zostawiaj w pobliżu, nie odwracaj wzroku, gdy malec się nimi bawi. Zabawki nie przystosowane do wieku dziecka stwarzają dla niego zagrożenie.

  • Sztuka wybierania zabawek

   Sztuka wybierania zabawek

   Jak znaleźć złoty środek, by uniknąć nietrafionych zakupów? Oto zasady, którymi warto się kierować, kupując dziecku zabawki.

 2. Przygotuj się na to, że starsze pokolenie może was namawiać, byście zaczęli sadzać synka lub córeczkę na nocnik. Taki był kiedyś zwyczaj, dziś wiadomo, że nocnikowanie przed ukończeniem 2 lat jest bezcelowe i powoduje u dziecka niepotrzebny stres.

 3. Jeśli twoje dziecko mniej ostatnio przybierało na wadze, nie martw się. Więcej się rusza, potrzebuje czasu, by zasmakować w nowych daniach. Teraz coraz większa część kalorii jest zużywana w ciągu dnia i coraz mniejsza magazynowana w postaci tłuszczyku. Jeśli jego waga cię niepokoi, skonsultuj się z lekarzem.

 4. W siódmym miesiącu życia dziecko poznaje nowe smaki. Po kolei i w odstępach kilkudniowych możesz mu zaproponować słodką paprykę (bez skórki), fasolkę szparagowa, zielony groszek, kiszonego ogórka (bez pestek i skórki), kabaczka, cukinię, kalarepę, soczewicę, brokuły, morele, nektarynki, śliwki, maliny, agrest, porzeczki, kiwi, melon, mango i jagody.

 5. Pewnie ze zgrozą myślisz o wszechobecnych plamach z marchewki, ale pozwól dziecku samodzielnie jeść. Umie już chwycić łyżeczkę (albo to, co ma na talerzu) i pewnie rwie się do degustacji. Zabezpiecz otoczenie i pozwól na próby. Dzieci, którym od początku pozwala się samodzielnie jeść, szybciej opanowują tę trudną sztukę i mają mniejsze szanse wyrosnąć na "niejadka".

 6. Twój maluch korzysta ze smoczka uspokajacza? Pamiętaj, że smoczek trzeba wymieniać, gdy tylko robi wrażenie zużytego (staje się "lepki", popękany, zmienia wygląd), że musi być codziennie myty wodą z mydłem (a od czasu do czasu przelewany wrzątkiem). Nigdy nie czyść smoczka (który np. upadł na ziemię) oblizując go. Możesz przekazać dziecku bakterie wywołujące próchnicę oraz odpowiedzialną za wrzody żołądka Helicobacter pylori.

 7. Aktywny maluch nie może być zbyt ciepło ubrany. Jeśli zobaczysz na jego ciele potówki, to znak, że potrzebuje przynajmniej jedną warstwę ubrania mniej.

Siódmy miesiąc

Siódmy miesiąc

Siedmiomiesięczny maluch w niczym nie przypomina bezradnego noworodka sprzed pół roku. Położony na podłodze turla się, kręci wokół własnej osi, próbuje pełzać. Przez cały czas jest w ruchu.

zobacz kolejny tydzień życia