27 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

16.06.2019Zmień

Rozwój: Czego potrzebuje 7-miesięczne niemowlę

Mały człowiek dobrze i bezpiecznie czuje się z osobami, które zna i rozpoznaje, obawia się obcych, staje się coraz mniej ufny. Na twarze nieznane reaguje lękiem i kurczowo trzyma się opiekuna.

Zaczyna też rozumieć, że jest odrębnym bytem, świadomie reaguje na swoje imię. W tym miesiącu maluszek zacznie okazywać uczucia np. starszemu rodzeństwu. Warto to uwiecznić!

Rozwój: Jak dziecko komunikuje się za światem

Nie zdziw się, kiedy niemowlę okaże złość czy niechęć. Co więcej, jeśli dziecko nie będzie miało na coś ochoty, pokaże ci to np. podczas posiłku.

Kiedy malec zdecyduje, że nie chce już więcej jeść odwróci głowę lub zaciśnie usta. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, tylko uszanować odrębność i wolę jednostki.

Dieta: Ilość posiłków

W siódmym miesiącu życia dziecko powinno codziennie zjadać 5 posiłków o objętości 170-180 ml.

Dzienna dieta powinna składać się z 3 posiłków mlecznych (w tym kleiki, kaszki), dwóch posiłków początkowo o konsystencji puree, z czasem składających się z rozdrobnionych i posiekanych pokarmów np. zupa jarzynowa z mięsem/rybą/jajkiem i posiłek zbożowy (kaszka ryżowa/pszenna/kukurydziana/jaglana z owocami).

Możesz już podawać dziecku jedzenie do rączki.

Pielęgnacja: Jak często należy myć dziecku ręce

Rączki kilkumiesięcznego dziecka myj kilka razy dziennie. Maluch może już z powodzeniem raczkować po całym domu, napotkane przedmioty wkłada do buzi, dotyka butów, kół wózka itp.

Co więcej, już od teraz wyrabiasz w dziecku nawyk mycia rączek po spacerze i przed jedzeniem, a u siedmiomiesięczniaka także po przewijaniu. Dzieci lubią podczas zmiany pieluchy dotykać swojej pupy, pieluszki, chusteczek, którymi wycierasz skórę.

Dowiedz się więcej o 27. tygodniu życia dziecka:

 1. Dziecko odkrywa kolejną rzecz, którą może zrobić całkiem samodzielnie - hałas. Będzie bębnić grzechotką w łóżeczko, a drewnianą łyżką w pokrywkę. Jeśli otoczenie to wytrzymuje, daj się wyszaleć małemu perkusiście.

 2. Dziecko położone na plecach i chwycone za ręce pięknie podciąga się już do siedzenia. Ćwiczy tę sztukę jak kulturysta na siłowni! Pamiętaj, że może chwycić się drabinek łóżka albo poręczy wózka i usiąść samo - zabezpieczaj je przed upadkiem.

 3. Jeśli maluch ma już pierwsze zęby, musisz dbać o ich higienę. Zęby trzeba myć za pomocą szczoteczki lub choćby gazy. Nie pozwalaj maluchowi zasypiać z butelką wypełnioną słodkim płynem (także mlekiem), a jeśli się to zdarzy, przemyj jego zęby gazikiem. Inaczej grozi mu próchnica butelkowa.

 4. W wolnej chwili obejrzyj pierwsze zdjęcia swojego dziecka, te zrobione tuż po porodzie. Zobacz, jak się zmieniło i urosło! Głowa, kiedyś tak duża w stosunku do tułowia, stała się proporcjonalnie mniejsza, policzki są pyzate, łapki i nóżki pełne, na brzuszku widać fałdki, ciało stało się sprężyste i silne, a w oczach widać błysk zrozumienia. Masz wspaniałe dziecko!

 5. Mały człowiek spędza teraz wiele czasu ćwicząc pełzanie po podłożu. Sprawdź, czy jest mu wygodnie w ubranku - czy na kolanach, brzuchu i łokciach nie ma grubych szwów ani ugniatających guzików.

  • Wakacje na czworakach

   Wakacje na czworakach

   Twoje dziecko zaczęło się przemieszczać i obawiasz się, jak pogodzić to z wyjazdem wakacyjnym? Nie martw się, przeczytaj nasz poradnik!

 6. Pora na pyszną nowość w diecie - żółtko jaja. Na razie wystarczy połowa co dwa dni. Żółtko - koniecznie ugotowane na twardo - zacznij dodawać do zupy jarzynowej bez dodatku mięsa. Jeśli nowości zaczęłaś wprowadzać w zeszłym tygodniu, na żółtko przyjdzie czas za miesiąc.

 7. Zauważyłaś postępy w jedzeniu zup i przecierów? Maluch już umie zgarniać ustami zawartość łyżeczki. Jeśli idą mu zęby, najlepsza będzie miękka łyżeczka silikonowa. W nauce samodzielnego jedzenia pomogą łyżeczki z wygiętą rączką.

  • Jak nauczyć samodzielnego jedzenia?

   Jak nauczyć samodzielnego jedzenia?

   Zastanawiasz się, który moment jest najlepszy do rozpoczęcia nauki jedzenia? Odpowiedź jest prosta - wtedy, kiedy dziecko sięga samo po łyżkę.

Siódmy miesiąc

Siódmy miesiąc

Siedmiomiesięczny maluch w niczym nie przypomina bezradnego noworodka sprzed pół roku. Położony na podłodze turla się, kręci wokół własnej osi, próbuje pełzać. Przez cały czas jest w ruchu.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Moje Dziecko
 • Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.
 • Pobierz aplikację za darmo