26 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

16.07.2019Zmień

Rozwój: Tego nie rób

- Posadzone niemowlę w tym wieku może już utrzymać przez chwilę równowagę, niech cię to jednak nie kusi. Nie sadzaj dziecka samodzielnie np. w rogu kanapy, nie stabilizuj poduszkami. Poczekaj aż dziecko będzie gotowe i usiądzie z własnej woli.
- Nie ustawiaj dziecka do pozycji stojącej. Pokusa by zobaczyć własne dziecko stojące jest wielka, ale niczego nie należy przyspieszać.

Dieta: Wygodna pozycja do karmienia

Szósty miesiąc życia to dobry moment, aby oprócz mleka mamy lub modyfikowanego podawać nowe pokarmy. Pierwsze karmienia łyżeczką powinny odbyć się na leżaczku, w pozycji półsiedzącej.

Na początek podaj kilka łyżeczek nowego smaku np. gotowanej marchewki, cukinii, dyni, jabłuszka. Wybierz płaską łyżeczkę, dopasowaną do małej buzi. Nie zdziw się, kiedy dziecko wypchnie jedzenie z łyżeczki na zewnątrz, pamiętaj, że do tej pory tylko ssało. Pierwszych kilka karmień pewnie minie na nauce jedzenia z łyżeczki.

Kiedy dziecko opanuje tę umiejętność zauważysz, że samodzielnie otwiera buzię na widok zbliżającej się łyżeczki, a kształt buzi przypominać będzie układ samogłoskowy "a" i "o". Trening jedzenia przygotowuje też dziecko do wydawania z siebie coraz większej liczby dźwięków. Możesz usłyszeć dźwięki gardłowe "aka", "ege","ke" i sylaby "ma", "ba", "py", "bee", "pa".

Dieta: Stop dla nabiału

Jeśli jesteś tą szczęśliwa mamą, której dziecko ze smakiem i radością akceptuje nowości w swoim jadłospisie nie rozpędzaj się. Nie podawaj dziecku produktów, które nie są dla niego przeznaczone. Serki, jogurty, kefiry - te produkty wprowadzaj dopiero po 7. miesiącu.

Układ immunologiczny dziecka może nie być wystarczająco sprawny, aby tolerować np. nabiał. Skutkiem wprowadzania produktów nieodpowiednich dla grupy wiekowej dziecka może być wywołanie alergii pokarmowej.

Dla tak małego pasażera musi się on jednak dobrze i wygodnie rozkładać do pozycji leżącej. Od pierwszych chwil w spacerówce dziecko jeździ zawsze z zapiętymi pasami!

Rada dla ciebie

Mimo że dziecko jest coraz większe i coraz bardziej ciekawe świata, to jednak nadal najważniejsza jest dla niego obecność najbliższej osoby. Najbezpieczniej czuje się, kiedy jesteś w pokoju lub kiedy słyszy twój głos. Takie przywiązanie może być momentami męczące. Pamiętaj jednak, że ten etap trwa tylko przez chwilę. Za kilka lat będziesz go wspominać z rozrzewnieniem i sentymentem, kiedy maluszek nie widział świata poza tobą. Wszystko przemija, dlatego carpe diem.

Ma coraz większą styczność z zarazkami i podawanie dziecku jedzenia w wyjałowionych naczyniach nie ma już najmniejszego sensu. Co więcej, może się okazać, że chronienie dziecka przed każdym pyłkiem czy brudem przyniesie więcej szkody niż pożytku.

Nadmierna, przesadna higiena wcale nie jest dobra dla ludzi. Jedna z teorii głosi, że dzięki częstemu kontaktowi z licznymi wirusami, bakteriami, pasożytami układ odpornościowy nie ma wyjścia i koncentruje się na walce z nimi. W sytuacji kiedy wokół dziecka jest wszystko czyste i sterylne to organizm zamiast skupiać się na walce z patogenami (pasożyty, wirusy, bakterie) staje się bezczynny i niejako "z nudów" zaczyna na przykład atakować swoje własne komórki lub wytwarzać przeciwciała przeciwko pokarmom, jak to ma miejsce w alergiach.

Dowiedz się więcej o 26. tygodniu życia dziecka:

 1. Dziecko na tyle oswoiło się już ze smakiem zupki i zjada jej już taką porcję, że stała się ona osobnym posiłkiem. Od samego początku wprowadzania nowości ustal stałą porę na ich jedzenie. Jeśli proponujesz dziecku warzywa, owoce, kaszki, niech każdy z tych posiłków ma swoją stałą porę - dla malucha ta rutyna jest ważna i cenna.

  • Od śniadania do kolacji

   Od śniadania do kolacji

   Rozmawiamy z ekspertem z Centrum Zdrowia Dziecka o żywieniu dzieci: o porach i rodzajach posiłków oraz o... zdrowym rozsądku!

 2. Na przełomie 6. i 7. miesiąca pora na trzecią (i ostatnią przed 14. urodzinami) dawkę szczepionki przeciwko wzw B.

 3. Zawsze byłaś dla dziecka najważniejsza na świecie, ale teraz możesz to dość mocno odczuć. Maluch głośno protestuje, gdy znikasz z zasięgu jego wzroku. Tam, gdzie możesz, zabieraj go ze sobą, ale nie daj się zupełnie sterroryzować. Masz prawo wyjść z domu i zostawić malca pod dobrą opieką.

  • Mama - najważniejsza na świecie!

   Mama - najważniejsza na świecie!

   Wcześniej twoje dziecko także bardzo Cię potrzebowało, ale teraz zaczyna sobie uświadamiać, że jesteś dla niego najważniejsza na świecie!

 4. Codzienne ćwiczenia na kocyku stają się coraz bardziej emocjonujące. Niemowlęciu bardzo zależy na tym, by wreszcie ruszyć do przodu. Być może udaje mu się nieco przemieścić, ale wokół własnej osi lub do tyłu. Pełzanie nie jest taką prostą sprawą. Możesz mu pomóc kładąc nogami do ściany - pozwoli to odepchnąć się i wystartować naprzód.

 5. Maluch robi się uważny i dokładny, gdy doskonali chwyt rąk. Potrafi długo i z rozmysłem obracać w ręku zabawkę. Niesamowite, ale potrafi nawet trzymać dwie zabawki w dwóch rączkach jednocześnie!

 6. Nie nadążasz z przebieraniem dziecka, a ubranko wciąż jest mokre od kapiącej z brody śliny? Pora na śliniak, najlepiej frottowy z wierzchu, a od spodu podszyty ceratką.

  • Lekarz radzi: Zacieki wokół ust

   Lekarz radzi: Zacieki wokół ust

   Co robić, jeśli ślinienie się jest tak intensywne, że podrażnia delikatną skórę wokół ust? Pytamy lekarza-pediatrę o to, jak postępować z takimi zmianami skórnymi.

 7. Ciemiączko, które po urodzeniu dziecka było miękkie, delikatne i pulsujące, coraz bardziej zarasta.

Szósty miesiąc

Szósty miesiąc

Maluch turla się podłodze niczym mała szpuleczka, odkrywając coraz to nowe zakamarki mieszkania. Zresztą odkryć w tym miesiącu czeka go znacznie więcej.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Moje Dziecko
 • Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.
 • Pobierz aplikację za darmo