25 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

19.05.2019Zmień

Rozwój: Jak wspierać rozwój niemowlęcia

W szóstym miesiącu życia maluszek chwyta już przedmioty całą dłonią i wyprostowanym kciukiem. W tym miesiącu zobaczysz jak szybko rozwijają się umiejętności manualne, dlatego idealne będą zabawki wymagające manipulowania rączkami, kręcenia, uderzania. Podaj dziecku klocki, miękkie lale i wypchane zwierzaki. Przydatne w nauce chwytania są piłki, a także przedmioty codziennego użytku: buteleczki, puste pudełeczka, itp. W kąpieli podaj dziecku zabawki, które utrzymują się na wodzie i takie, które toną.

Co jeszcze można zrobić w szóstym miesiącu życia noworodka?
- Zabierz dziecko na basen. Jeśli jest zdrowe i pediatra daje zielone światło, zaproponuj zabawy w czystej i ciepłej wodzie. To świetnie przygotowuje do pełzania, raczkowania, siadania, chodzenia. Trenuje równowagę, czucie, koordynację ruchów.

- Dziecko coraz więcej rozumie. Mów do dziecka wolno, wyraźnie, używając najprostszych słów. Pokazuj przedmioty, o których mówisz, tłumacz gestykulując, opowiadaj całym swoim ciałem. Chociaż dziecko jeszcze nie mówi, czekaj na odpowiedź, dziecko wówczas piszczy, jęczy, śmieje się. Możesz już próbować nauczyć maluszka prostych słów złożonych z dwóch sylab, np. "mama", "papa", "baba", "tata".
- Bawcie się "A kuku", "Idzie rak". Sześciomiesięczne dzieci uwielbiają takie zabawy.
- Zachęcaj dziecko do pełzania: połóż na brzuszku na miękkim kocu lub na macie, podeprzyj dłońmi nóżki dziecka.

Rozwój: Co powinno cię zaniepokoić

- Dziecko nie wypowiada żadnych sylab.
- Nie reaguje na podciąganie za rączki.
- Nie stara się obracać, turlać, odpychać rączkami w leżeniu na brzuchu.
- Wydaje się stale nieobecne lub przeciwnie - rozdrażnione, sztywne i przesadnie reaktywne.
- Nie bawi się zabawkami, nie próbuje nawet ich chwytać, czeka biernie na podanie zabawki i nie wie, co dalej z nią zrobić.
- W każdej pozycji pręży nóżki do tego stopnia, że utrudnia to normalną pielęgnację.
- Ma kłopoty w utrzymaniu główki w pionie lub/i w każdej innej pozycji.
- Podciągane do siedzenia nie przyciąga brody do klatki piersiowej.

Pielęgnacja: Wózek

Czy można już przenieść dziecko do spacerówki?

Najlepiej poczekać jeszcze kilka tygodni, jednak jeśli dziecko zupełnie nie daje się włożyć do gondoli wózka możesz już zamontować na stelażu spacerówkę lub kupić lekki wózek spacerowy.

Dla tak małego pasażera musi się on jednak dobrze i wygodnie rozkładać do pozycji leżącej. Od pierwszych chwil w spacerówce dziecko jeździ zawsze z zapiętymi pasami!

Pielęgnacja: Higiena akcesoriów do karmienia

Smoczki, butelki i inne akcesoria, które dziecko bierze do buzi, najlepiej wyparzać lub sterylizować przez pierwsze trzy, ewentualnie sześć miesięcy życia. Gdy niemowlę skończy pół roku, wchodzi w etap wielkiego podboju świata: pomalutku zaczyna pełzać po podłodze, dotykać różnych przedmiotów i pakować je sobie do buzi.

Ma coraz większą styczność z zarazkami i podawanie dziecku jedzenia w wyjałowionych naczyniach nie ma już najmniejszego sensu. Co więcej, może się okazać, że chronienie dziecka przed każdym pyłkiem czy brudem przyniesie więcej szkody niż pożytku.

Nadmierna, przesadna higiena wcale nie jest dobra dla ludzi. Jedna z teorii głosi, że dzięki częstemu kontaktowi z licznymi wirusami, bakteriami, pasożytami układ odpornościowy nie ma wyjścia i koncentruje się na walce z nimi. W sytuacji kiedy wokół dziecka jest wszystko czyste i sterylne to organizm zamiast skupiać się na walce z patogenami (pasożyty, wirusy, bakterie) staje się bezczynny i niejako "z nudów" zaczyna na przykład atakować swoje własne komórki lub wytwarzać przeciwciała przeciwko pokarmom, jak to ma miejsce w alergiach.

Dowiedz się więcej o 25. tygodniu życia dziecka:

 1. Jeśli wróciłaś do pracy i przez większość dnia nie ma cię w domu, twoje dziecko może teraz częściej budzić się w nocy. Pewnie padasz ze zmęczenia wstając do malucha co chwilę i zastanawiasz się, dlaczego on nie może przespać kilku godzin non-stop. Po prostu tęskni i potrzebuje twojej obecności. Dobrze wam zrobi wspólne spanie, nocne karmienie, przytulanie przez sen. Oboje lepiej wypoczniecie.

 2. Czy wiesz, że twoje dziecko odkryło istnienie grawitacji? Mały Newton wie już, że grzechotka wypuszczona z ręki poleci na podłogę, a nie do sufitu. Wie to, ale z radością sprawdzi tysiące razy.

  • Co potrafi półroczne niemowlę?

   Co potrafi półroczne niemowlę?

   Oto lista umiejętności, które Twoje dziecko być może opanuje w tym miesiącu. Pamiętaj jednak, że to tylko sugestie: każdy maluch rozwija się w indywidualnym tempie.

 3. Ostrożnie z sokami. Gaszeniu pragnienia powinna służyć niegazowana, niskozmineralizowana woda mineralna lub źródlana (przegotowana i ostudzona). Sok podajemy w niewielkich ilościach (do 100 ml dziennie), gęsty sok przecierowy traktujemy jako danie owocowe. Zbyt duża ilość soków hamuje apetyt.

  • Co do picia?

   Co do picia?

   Picie jest dla dziecka równie ważne jak jedzenie. Przeczytaj, co najlepiej dawać maluchowi do picia.

 4. W menu malucha pojawia się mięso, dodawane do jarzynowej zupy. Pamiętaj, że niemowlętom nie podaje się wywarów mięsnych - mięso należy ugotować oddzielnie, odłowić i zmiksować z zupą. Najlepiej jednak stosować dania słoiczkowe, proporcje składników są w nich dobrze dobrane, a surowce pochodzą z upraw i hodowli ekologicznych.

  • Mięso w diecie dziecka

   Mięso w diecie dziecka

   Lekarz pediatra odpowiada na najbardziej nurtujące pytania rodziców dotyczące mięsa w diecie dziecka.

  • Jakie ryby i mięso kupować?

   Jakie ryby i mięso kupować?

   Nie każda ryba i nie każdy rodzaj mięsa są tak samo wartościowe. Gdzie robić zakupy, żeby otrzymać towar najlepszej jakości i na co zwracać uwagę?

 5. Niemowlęciu coraz bardziej podoba się rozmawianie. Testuje różne dźwięki i częstotliwości pisków, opowiada różności używając zgrabnie brzmiących sylab (che-eche, e-pa, mem-mem). Mówcie do niego, zachęcajcie do dalszych prób.

  • Zabawa bez zabawek

   Zabawa bez zabawek

   Brakuje Ci pomysłów, w co się bawić z dzieckiem? A może szukasz inspiracji? Oto przewodnik po świecie zwykłych przedmiotów, które dostarczą malcowi rozrywki.

 6. Jeśli twoje dziecko nadal ma skłonność do ulewania pokarmu, nie wpadaj w panikę. Karm dziecko w pozycji jak najbardziej pionowej, po jedzeniu układaj z podparciem pod plecami. Możesz stosować specjalne mieszanki lub zagęstnik do pokarmu. Jeśli dziecko podczas jedzenia jest niespokojne, pręży się, wyrywa lub jeśli problem cię niepokoi, skontaktuj się z lekarzem.

 7. Zastanawiasz się, czy jest sens czytać książeczki takiemu maluchowi? Wydaje się, że sens jest. Dzieci od małego oswojone z lekturą chętniej sięgają po literaturę. Jeśli dobrze dobierzesz temat i formę, już półroczne niemowlę będzie z zainteresowaniem słuchać (np. "Lokomotywy" Tuwima) lub oglądać obrazki.

Szósty miesiąc

Szósty miesiąc

Maluch turla się podłodze niczym mała szpuleczka, odkrywając coraz to nowe zakamarki mieszkania. Zresztą odkryć w tym miesiącu czeka go znacznie więcej.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Moje Dziecko
 • Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.
 • Pobierz aplikację za darmo