24 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

16.06.2019Zmień

Rozwój: Co półroczne dziecko powinno umieć

Rozwój fizyczny:
- Podciągane do siedzenia przyciąga brodę do klatki piersiowej
- Podciąga się z pozycji siedzącej do stojącej
- Przewraca się z brzucha na plecy i odwrotnie

Rozwój emocjonalno-intelektualny:
- Podąża wzrokiem za spadającym przedmiotem
- Przenosi mały przedmiot z rączki do rączki
- Mówi "gu-gu" lub wydaje podobne zbitki samogłosek ze spółgłoskami
- Naśladuje dźwięki usłyszane od najbliższych

Rozwój: Co półroczne dziecko może umieć

Rozwój fizyczny:
- Turlając się lub odpychając rękami do tyłu w leżeniu na brzuchu podejmuje próby dotarcia do zabawki
- Próbuje przesuwać się na brzuchu wierzgając i odpychając się nogami, ale najczęściej kończy się to "lądowaniem" twarzy na podłodze.
- Przesuwa się na brzuchu do przodu.
- Obraca się na bok, podpiera na łokciu unosząc wysoko tułów, w takiej pozycji bawi się przedmiotami.

Dieta: Kolejność wprowadzania pokarmów

Czy kolejność wprowadzania nowych pokarmów ma znaczenie?

Kolejność wprowadzania nie ma znaczenia. Czy będą to kleiki bezglutenowe, warzywa lub owoce - nie jest to istotne.

Owoce i warzywa to cenne źródło witaminy C, mikroelementów, pierwiastków śladowych, błonnika. Możesz je podawać od 5 m.ż. w przypadku dziecka karmionego sztucznie, a u dziecka karmionego ludzkim mlekiem, możesz poczekać do 7 m.ż.

Pielęgnacja: Pleśniawki

Pleśniawki (krostki wewnątrz jamy ustnej wyglądające jak biały nalot) to najczęściej skutek zakażenia grzybami po podaniu dziecku do buzi np. zabrudzonej łyżeczki, brudnego smoczka. Pleśniawki są bolesne, dziecko może stracić apetyt.

Aby im zapobiec przestrzegaj podstawowych zasad higieny, używaj tylko czystych naczyń, sztućców, butelek, smoczków, często myj ręce dziecka. Półrocznemu dziecku nie musisz już sterylizować smoczków, butelek, talerzyków itp., ale warto od czasu do czasu wyparzyć akcesoria dziecka.

Dowiedz się więcej o 24. tygodniu życia dziecka:

 1. Półroczne dziecko docenia komfort oglądania świata z pozycji siedzącej. Więcej widzi, lubi obserwować, jak krzątasz się po mieszkaniu, może aktywnie bawić się zabawkami. Uwaga: zawsze zapinaj malca w szelki, gdy siedzi w leżaczku albo krzesełku i nie zostawiaj go podpartego poduszkami na kanapie, fotelu, nawet na podłodze.

 2. Niemowlę jest już większe i silniejsze, ale pamiętaj, że w razie niepokojących objawów choroby należy się skontaktować z lekarzem. Przeczytaj, co zrobić, jeśli niemowlę zachoruje.

  • W poszukiwaniu pediatry idealnego

   W poszukiwaniu pediatry idealnego

   Z przymrużeniem oka o typach pediatrów: typ "strach w oczach", typ "wielka niewiadoma"... Rozpoznajesz lekarza swojego dziecka?

 3. Odkąd maluch jeździ w spacerówce, wasze przechadzki mogą stać się bardzo zajmujące. Być może dziecko nie będzie już tyle spać na spacerze, a tobie zacznie się kurczyć czas na spokojną lekturę na parkowej ławce. Odkryjesz za to przyjemność pokazywaniu dziecku świata, zaczniesz go oglądać jego oczami i dziwić się pięknem przyrody.

  • Jedzenie na wynos - dla niemowlaka

   Jedzenie na wynos - dla niemowlaka

   Ładna pogoda zachęca do dłuższych spacerów. Na tyle długich, że warto zabrać ze sobą coś smacznego do zjedzenia na łonie natury. jak się przygotować?

 4. Już od 6 miesiąca życia można szczepić dzieci przeciwko grypie. Rozważcie taką możliwość, jeżeli nadchodzi sezon zachorowań, maluch styka się z wieloma osobami, ma starsze rodzeństwo. O kwalifikacji do szczepienia zadecyduje oczywiście lekarz.

 5. Wiele niemowląt w tym wieku ma już przynajmniej jeden ząb, ale jeśli w buzi twojego malucha nadal pusto - nie martw się. Czas wyrzynania zębów jest sprawą indywidualną, mogą się pojawić nawet po pierwszych urodzinach.

  • Za zębem ząb!

   Za zębem ząb!

   Z niecierpliwością i wzruszeniem czekamy na pojawienie się w buzi dziecka pierwszego ząbka. Niestety, to oczekiwanie bywa czasem bolesne dla malca i trudne dla rodziców.

 6. Jeśli twoje dziecko nie ma wyjątkowo suchej i wrażliwej skóry, nie stosuj po kąpieli nawilżających czy natłuszczających kosmetyków. Kremuj skórę wtedy, gdy widzisz taką potrzebę, dziecięcej oliwki używaj do kojącego masażu. Jeśli nadal myjesz dziecku twarz wacikami możesz już zrezygnować z tego sposobu, buziaka wystarczy umyć na początku kąpieli zmoczoną w wodzie dłonią.

 7. Wciąż proponujesz dziecku nowe produkty do jedzenia. Uważnie obserwuj reakcje - jeśli pojawią się objawy alergii, trzeba wyeliminować podejrzany składnik. Poczytaj więcej o diecie eliminacyjnej.

Szósty miesiąc

Szósty miesiąc

Maluch turla się podłodze niczym mała szpuleczka, odkrywając coraz to nowe zakamarki mieszkania. Zresztą odkryć w tym miesiącu czeka go znacznie więcej.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Moje Dziecko
 • Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.
 • Pobierz aplikację za darmo