23 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

16.06.2019Zmień

Dieta: Ilość posiłków

Półroczne dziecko powinno jeść przynajmniej 5 razy dziennie, każda porcja około 150-160 ml.

Jeśli karmisz dziecko piersią podaj swoje mleko i posiłek o konsystencji gładkiego puree.

Jeśli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym podaj 4 posiłki mleczne (w tym kleiki i kaszki) oraz jeden posiłek w formie gładkiego puree.

W tym miesiącu zaobserwujesz u dziecka: silny odruch ssania, początkowe próby rozdrabniania pokarmów językiem, wypychanie jedzenia z ust za pomocą języka (reakcja przejściowa), otwieranie ust przy zbliżaniu łyżeczki.

Dieta: Rozszerzanie diety

W tym miesiącu możesz zaproponować dziecku:
- gotowane, miksowane warzywa (marchew, dynia, cukinia, puree ziemniaczane)
- gotowane owoce (jabłko, banan)
- mięso, jajko
- kaszki/kleiki bezglutenowe
- produkty zbożowe glutenowe w małych ilościach
- woda bez ograniczeń
- sok 100 proc. przecierowy, bez dodatku cukru, do 150 ml na dobę (ilość liczona razem z ilością spożytych owoców)

W przypadku niemowląt karmionych piersią z rozszerzaniem diety można poczekać do skończenia 6 m.ż. To optymalny czas z wielu powodów. Po pierwsze w okolicach 6 m.ż. wyczerpują się rezerwy żelaza, które dziecko nagromadziło w życiu płodowym, a pokarm już nie jest jego wystarczającym źródłem. Niewystarczająca podaż żelaza może doprowadzić do niedokrwistości (anemii) a w konsekwencji do upośledzenia rozwoju i większej podatności na zakażenia.

Po drugie wprowadzanie nowych składników do diety w tym okresie - najlepiej pod osłoną karmienia piersią - prawdopodobnie zwiększa na nie tolerancję i zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii w przyszłości.

Ważne! Szczepienia ochronne

Szczepienia obowiązkowe
Jeśli jeszcze nie zaszczepiłaś dziecka trzecią dawka szczepionki DTPw, trzecią dawką szczepionki Hib i drugą dawką Polio (dokładny opis tych szczepionek znajdziesz przy piątym miesiącu) umów wizytę lub sprawdź na kiedy masz wyznaczony termin szczepień.

Szczepienia zalecane
W tym miesiącu możesz zaszczepić dziecko przeciwko:
Grypie: Już od 6 miesiąca życia można szczepić dzieci przeciwko grypie. Rozważ taką możliwość, jeżeli nadchodzi sezon zachorowań, maluch styka się z wieloma osobami, ma starsze rodzeństwo. O kwalifikacji i sensowności do szczepienia zadecyduje lekarz. Szczepionki przeciwko grypie są ważne tylko jeden rok ze względu na coroczne zmiany składu według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia.

Pneumokokom: jeśli do tej pory nie zdecydowałaś się na szczepienia przeciwko pneumokokom, porozmawiaj z lekarzem, czy warto podać pierwszą dawkę szczepionki w szóstym miesiącu życia. Jeśli się zdecydujesz, wówczas drugą dawkę należy podać 4-6 tygodni po pierwszej. Nie zapomnij o dawce przypominającej, którą się szczepi po ukończeniu pierwszego roku życia.

Pielęgnacja: Higiena jamy ustnej

O pierwsze ząbki warto dbać, jeszcze zanim się pojawią. Na początku wystarczy przemywać dziąsła palcem, miękkim gazikiem lub specjalną silikonową szczoteczką zakładaną na palec. Trzeba pamiętać, aby regularnie szczoteczkę wymieniać.

W tym miesiącu, jeśli malec ma już pierwsze ząbki, możesz zacząć używać dziecięcej pasty do zębów, ale nie jest to konieczne. Maluch nie umie jeszcze wypluwać pasty, więc nakładaj jej tylko odrobinę. Nie pozwalaj dziecku zasypiać z butelką wypełnioną słodkim płynem (także mlekiem), a jeśli się to zdarzy, przemyj zęby malca gazikiem. Inaczej grozi mu próchnica butelkowa.

Dowiedz się więcej o 23.. tygodniu życia dziecka:

 1. Półroczne niemowlę w przypadku gorączki może już (zamiast paracetamolu) dostawać lek na bazie ibuprofenu (oczywiście przeznaczony dla niemowląt i małych dzieci) - ma on działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i obniżające gorączkę. Zamiennie nadal możesz stosować paracetamol w czopkach, syropie lub kroplach. Nie stosuj obu środków na raz!

 2. W rozwoju malucha bardzo ważna jest witamina D3. By zyskać odpowiednią jej dawkę każde niemowlę powinno codziennie spędzać przynajmniej 2 godziny dziennie na spacerze oraz otrzymywać witaminę D w kroplach (chyba, że lekarz zadecyduje inaczej). Dawka zależy m.in. od sposobu karmienia dziecka.

 3. Jeśli dziecko zupełnie nie daje się włożyć do gondoli wózka możecie już zamontować na stelażu spacerówkę lub kupić lekki wózek spacerowy. Dla tak małego pasażera musi się on jednak dobrze i wygodnie rozkładać do pozycji leżącej. Od pierwszych chwil w spacerówce dziecko jeździ z zapiętymi pasami!

 4. Dziecko położone na brzuchu, np. na kocyku będzie się już starać przemieścić. Połóż przed nim zabawkę, ale tak, by nie mogło jej od razu dosięgnąć. Zobaczysz, że znajdzie swój sposób na złapanie zdobyczy.

  • Rozwój dziecka: 6 miesiąc

   Rozwój dziecka: 6 miesiąc

   Przekręca się, turla, próbuje pełzać po podłodze - sześciomiesięczne niemowlę to prawdziwy wiercipięta.

 5. Upewnij się, że posiłki, które podajesz dziecku są odpowiednie dla jego wieku. Podpowiedzi, czy dany pokarm jest właściwy znajdziesz w naszym serwisie, możesz też kierować się oznaczeniami na słoiczkach z jedzeniem dla niemowląt.

 6. Maluch odróżnia ludzi bliskich od obcych. Tylko niektórzy nieznajomi potrafią zaskarbić sobie jego przychylność i uśmiech.

  • Życie towarzyskie niemowląt

   Życie towarzyskie niemowląt

   Noworodek i małe niemowlę najlepiej czuje się z rodzicami. Ale z czasem dziecko zaczyna otwierać się na świat.

 7. Odkąd maluch zaczął się więcej gimnastykować i ruszać, nie ma potrzeby ?odpowietrzania" go po karmieniu. Nadmiar połkniętego powietrza samoistnie zostanie usunięty z żołądka.

  • Forum: Do kiedy odbijanie?

   Forum: Do kiedy odbijanie?

   Internautka pyta na forum, do kiedy konieczne jest czekanie aż dziecku odbije się po posiłku. Co na to inne mamy?

Szósty miesiąc

Szósty miesiąc

Maluch turla się podłodze niczym mała szpuleczka, odkrywając coraz to nowe zakamarki mieszkania. Zresztą odkryć w tym miesiącu czeka go znacznie więcej.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Moje Dziecko
 • Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.
 • Pobierz aplikację za darmo