22 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

26.06.2019Zmień

Rozwój: Czego potrzebuje półroczne niemowlę

Półroczne niemowlę wreszcie dostrzega starsze rodzeństwo oraz inne małe dzieci w najbliższej rodzinie. Z ciekawością patrzy na bawiące się starszaki, uśmiecha się na widok brata, siostry. Na razie najwięcej ciekawości wzbudzają starsze dzieci, rówieśników dostrzega, ale półroczne dzieci nadal nie potrafią się ze sobą bawić. Nie oznacza to wcale, że spotkania z koleżanką, która ma dziecko w tym samym wieku są bezowocne. Te początki życia towarzyskiego są bardzo ważne. To dzięki nim twój szkrab rozwija się społecznie.

Sześciomiesięczne dziecko nadal najlepiej czuje się w obecności rodziców i najbliższych opiekunów. Na widok ukochanej osoby szczerze się uśmiecha. Do szczęścia potrzebuje mamy, taty i spokoju. To komfortowa sytuacja wzmacniająca w maluszku poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie.

Rozwój: Jak dziecko komunikuje się za światem

Pod koniec pierwszego półrocza maluch może już reagować na poszczególne słowa. Sam rozwój mowy u dziecka trwa od narodzin do 7 roku życia. W podręcznikach dzieli się go na cztery etapy: okres melodii, okres wyrazu, okres zdania i okres swoistej mowy dziecięcej.

Okres melodii trwa do końca pierwszego roku życia. Przez pierwsze miesiąca dziecko komunikuje się ze światem za pomocą płaczu, dzięki któremu jesteś w stanie rozpoznać jego potrzeby. Jednak już pod koniec szóstego miesiąca zaczyna reagować na mowę, a co więcej doskonale rozróżnia melodię mowy. Nie zdziw się, kiedy podczas domowej kłótni, dziecko zareaguje płaczem na agresywne, podniesione tony.

Jeśli chcesz przekonać się jak wrażliwe są malutkie dzieci na ton głosu, zrób proste ćwiczenie. Opowiedz dziecku coś miłego przyjaznym tonem. W zamian otrzymasz uśmiech zadowolenia.

Dieta: Schemat żywienia niemowląt

Schemat żywienia niemowląt
Schemat żywienia niemowląt do druku

Obowiązuje ten sam schemat rozszerzania diety niemowląt dla dzieci karmionych piersią i mlekiem modyfikowanym.

W najnowszych schematach żywienia niemowląt przygotowanych i opracowanych przez lekarzy, ekspertów z Centrum Zdrowia Dziecka nie obowiązuje sztywny podział na dzieci karmione piersią i mlekiem modyfikowanym. Bez względu na to, jak karmisz dziecko wszystkie nowe produkty wprowadzamy w tym samym czasie.

Dlatego, od tego miesiąca w naszej aplikacji nie stosujemy już podziału na rozszerzanie diety dzieci karmionych piersią i mlekiem modyfikowanym.

Schemat żywienia to wskazówka dla rodziców, podpowiada kiedy najlepiej wprowadzać nowe pokarmy, sugeruje na jakim etapie rozwoju znajduje się malec w kolejnych miesiącach życia.

Ważne jest np. czy już siedzi, czy umie rozdrabniać pokarmy, używając języka, czy ma odruch ssania, czy otwiera usta przy zbliżaniu łyżeczki. Opanowanie przez dziecko tych umiejętności oznacza, że można mu dawać produkty o określonej konsystencji i określonego typu.

Pielęgnacja: Ząbkowanie

Jednym dzieciom pierwszy ząb wyrznie się już w czwartym miesiącu życia, innym dopiero około ósmego. Po szóstym miesiącu życia obserwuj dziąsła dziecka i przygotuj się, że ząbkowanie nie musi, ale może być bolesnym przeżyciem. I dla dziecka i dla rodziców.

Dolegliwości związane z wyrzynaniem się pierwszych zębów mlecznych mogą mieć charakter miejscowy (obrzmienie i ból dziąseł, wzmożone ślinienie się) lub ogólny (podwyższona temperatura, spadek apetytu, luźniejsze stolce).

Jak ulżyć w ząbkowaniu małemu cierpiętnikowi?
Najpopularniejsze są trzy metody:
- Silikonowe nakładki na palec służące do delikatnego masażu dziąseł. Wykonaj go jeśli zauważysz, że dziąsła są czerwone, obrzmiałe, bolące. Ulgę może też przynieść maluchowi gryzaczek. Najlepiej wypełniony żelem i schłodzony w lodówce.
- Maści i żele do stosowania miejscowego. W aptece znajdziesz ich kilka rodzajów, jedne lepsze, inne mniej skuteczne. Często są to substancje mające składniki naturalnego pochodzenia np. chamomillae extractum (wyciąg z rumianku), thymi herbae extractum (wyciąg z ziela tymianku) Składniki te mają działanie pomocnicze - przeciwzapalne i odkażające. W niektórych silniejszych żelach znajdziesz lidocainum (lidokaina), substancję, o działaniu znieczulającym.
- W razie podwyższonej temperatury, dziecko jest ogólnie cierpiące, możesz podać lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy: ibuprofen czy paracetamol. Pamiętaj o odpowiedniej dawce. W razie wątpliwości, skonsultuj ją z lekarzem.

Dowiedz się więcej o 22.. tygodniu życia dziecka:

 1. Pamiętaj, by w diecie niemowlęcia pojawiała się tylko jedna nowa rzecz - po odczekaniu kilku dni, jeśli nie będzie objawów alergii, można zaproponować drugi nowy składnik. Jeśli właśnie zmieniacie mieszankę mleczną z 1 na 2, poczekajcie troszkę z innymi nowościami.

 2. Jeśli podajesz już malcowi pierwsze pokarmy łyżeczką, na czas karmienia sadzaj go w leżaczku, w pozycji półleżącej. Na wysokie krzesełko do karmienia i pozycję siedzącą przyjdzie czas, gdy dziecko będzie umiało siedzieć samodzielnie.

 3. Niemowlęce kupki w okresie rozszerzania diety mogą wyglądać zupełnie inaczej niż dotychczas. Sprawdź, jakie objawy mogą świadczyć o alergii, a jakie są zupełnie naturalne.

  • Czy to alergia pokarmowa?

   Czy to alergia pokarmowa?

   Zastanawiasz się, czy jakiś pokarm nie szkodzi twojemu dziecku? Przeczytaj, jakie objawy mogą na to wskazywać.

 4. Dzieci lubią życie w stałym rytmie i według znanych im już reguł. Niemowlę przyzwyczaiło się już do ustalonych pór karmienia, kąpania, snu - przestrzeganie ich daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Zwróć jednak uwagę, czy liczba drzemek w ciągu dnia nadal odpowiada potrzebom malca. Jeśli niemowlę gorzej zasypia wieczorem i bardzo wcześnie rano jest już skore do zabawy, być może za długo śpi w dzień.

 5. Maluch z ochotą ćwiczy turlanie się po twardym podłożu. Nie układaj go na miękkich poduchach, narzutach i materacach. Dobre podłoże to cienki koc ułożony na dywanie, na takim najlepiej wychodzą nowe pozycje akrobatyczne, np. mostek.

 6. Nie zdziw się, jeśli Twój maluch karmiony piersią zacznie częściej domagać się nocnych karmień. To normalne, wzrosło jego zapotrzebowanie na tłuszcze i najłatwiejszym sposobem ich dostarczenia jest jedzenie nocnego, obfitszego w tłuszcz mleka. Ale częste karmienie nie ma oznaczać spania z piersią w buzi. Odmawiaj podawania piersi, jeśli dziecko domaga się jej tylko po to, żeby zamknąć oczy i dalej spać.

 7. Od kiedy dziecko aktywnie spędza czas na podłodze i bierze do buzi wszystko, co mu się nawinie pod rękę, możesz przestać wyparzać butelki, smoczki itp. Dziecko wchodzi okres smakowania otoczenia - to trening dla jego odporności.

Szósty miesiąc

Szósty miesiąc

Maluch turla się podłodze niczym mała szpuleczka, odkrywając coraz to nowe zakamarki mieszkania. Zresztą odkryć w tym miesiącu czeka go znacznie więcej.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Moje Dziecko
 • Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.
 • Pobierz aplikację za darmo