21 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

26.06.2019Zmień

Dieta: Nocne karmienie

Dziecko budzi się w nocy na karmienie. Czy to dla niego zdrowe?

Pięciomiesięczny maluszek zdobywa coraz więcej umiejętności. Potrafi już przewracać się z pleców na brzuszek, wszystko go interesuje. Coraz mniej śpi w dzień, bo szkoda czasu na sen, skoro wkoło tyle się dzieje. Mały człowiek, zajęty poznawaniem otoczenia, nie zawsze ma czas na jedzenie.

Zaległości nadrabia w nocy, kiedy to po ekscytującym dniu budzi się wielki apetyt. Nocnemu karmieniu nic nie przeszkadza, wkoło cisza, półmrok, nie ma żadnych bodźców. Co więcej, nocny pokarm jest szczególnie bogaty w tłuszcze. Dlatego nie zdziw się, kiedy w tym miesiącu nocnych karmień zamiast ubyć przybędzie. Uzbrój się w cierpliwość. Dzieci karmione piersią jeszcze kilka miesięcy będą budzić się na noce karmienie i nie ma w tym nic złego.

Dieta: Rozszerzanie diety

Co robić, jeśli dziecko nie chce próbować nowych smaków?

Najlepiej poczekać. Prawdopodobnie maluszek nie jest gotowy na nowe dania lub wciąż ma odruch wypychania pokarmu językiem, który przydaje się przy ssaniu, ale utrudnia jedzenie łyżeczką.

Po kilku dniach spróbuj znowu podać dziecku posiłek łyżeczką. Bez nerwów, najlepiej w czasie, kiedy cała rodzina siada do stołu.

Pielęgnacja: Łyżeczka do karmienia

Przeciery i kaszki najlepiej podawać dziecku łyżeczką. Do nauki najlepsze będą małe i wąskie sztućce z plastiku, melaminy lub elastycznego silikonu. Metalowe są dobre dla nieco starszych dzieci.

Łyżeczka powinna być płaska - zgarnianie przecieru z głębszej może sprawić maluchowi początkowo dużo trudności. Dla własnej wygody możesz wybrać długą łyżeczkę.

Pielęgnacja: Odbijanie

Czy nadal czekać aż dziecku odbije się po posiłku?

Odkąd maluch zaczął się więcej gimnastykować i ruszać, nie ma potrzeby czekać na odbicie u dziecka po każdym karmieniu. Nadmiar połkniętego powietrza samoistnie zostanie usunięty z żołądka.

Dowiedz się więcej o 21. tygodniu życia dziecka:

 1. Niemowlę prawdopodobnie podwoiło swoją wagę urodzeniową. Ale jeśli tego nie zrobiło, nie wpadaj w panikę, sprawdź czy w miarę równomiernie przybierało na wadze. Jeśli masz wątpliwości porozmawiaj z lekarzem czy doradcą laktacyjnym.

 2. Maluch potrafi już nieźle gaworzyć i czasem uda mu się powiedzieć coś z sensem: ma-ma, ta-ta, ba-ba. Ale to na razie przypadek.

 3. Jeśli złapiesz dziecko pod pachami i oprzesz jego nogi o podłoże, maluch na krótko przejmie ciężar swojego ciała. Ale na prawdziwe stawanie jeszcze przyjdzie czas, nie trzeba tego przyspieszać.

  • Pierwsze kroki na różne sposoby

   Pierwsze kroki na różne sposoby

   Pomysłowość dzieciaków nie zna granic, dlatego przemieszczanie się może przybierać najróżniejsze formy. Tak jak u tych dzieci...

 4. Pora zacząć uczyć malucha, że pewne zachowania są mile widziane, inne zaś sprawiają ból lub przykrość. Jeśli niemowlę gryzie cię podczas karmienia, szczypie, szarpie za włosy, spokojnie, z poważną miną powiedz "Nie wolno" i nie daj się dalej ranić.

 5. Jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym lub niebawem wracasz do pracy, w piątym miesiącu możesz zacząć wprowadzać nowe produkty do diety malucha. Sprawdź, jak i kiedy podawać pierwsze stałe posiłki oraz co mówią eksperci o wprowadzaniu glutenu.

 6. Jeśli w diecie malca powoli pojawiają się płyny inne niż mleko mamy, pamiętaj, że najlepiej byłoby nauczyć dziecko pić z kubeczka z ustnikiem, a nie przyzwyczajać do butelki. Jeśli nauka picia z kubka na razie wam nie idzie, można podawać płyny łyżeczką.

 7. Dziecko pewnie umie już przez chwilę siedzieć bez podparcia, ale szybko opada w przód. Za jakiś czas właśnie z tej pozycji może ruszyć na zwiedzanie mieszkania.

Piąty miesiąc

Piąty miesiąc

Sprawność pięciomiesięcznego malucha na pewno cię zadziwi. Bo czyż umiejętność ssania dużego palca stopy nie jest zdumiewająca?

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Moje Dziecko
 • Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.
 • Pobierz aplikację za darmo