20 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

24.06.2019Zmień

Rozwój: Co 5-miesięczne niemowlę powinno umieć

Rozwój fizyczny:
- Mocno trzyma główkę w pozycji pionowej, czy leżąc na brzuchu.
- Próbuje unosić główkę, kiedy leży na plecach.
- Leżąc na plecach chwyta rączkami stopy i przytrzymuje je przez krótką chwilę.
- Przekręca się na boki, obraca z brzuszka na plecy, a czasem (nadal jednak bardzo rzadko) odwrotnie.
- Próbuje podciągać się do pozycji siedzącej.
- Bawi się swoimi stópkami. Chwyta je, miętosi, wkłada do buzi, oblizuje.
- Pewnie chwyta przedmioty.
- Wyciąga rączki do wszystkiego, co można złapać.
- Potrafi utrzymać zabawkę w jednej ręce, a także złapać ją oburącz. Niebawem będzie przekładać ją z rączki do rączki, ale na tym etapie to jeszcze niemożliwe.

Rozwój emocjonalny i intelektualny:
- Naśladuje mimikę dorosłych (powtarza miny, grymasy, uśmiechy).
- Uważnie przygląda się twarzom, obserwuje ruchy oczu, brwi, ust.
- Bawi się wydawanymi przez siebie dźwiękami różnorodnie intonując i modelując swój głos.
- Wyraża emocje: radość, złość, frustracje.

Rozwój: Co 5-miesięczne niemowlę może umieć

Rozwój fizyczny:
- Podciągane do siedzenia przyciąga brodę do klatki piersiowej. Potrafi tak silnie przyciągnąć ramiona przy próbie podciągani z leżenia do siadu, że stanie na nóżkach. Nie warto tego próbować z dzieckiem, ta umiejętność o niczym nie świadczy.

Rozwój emocjonalny, intelektualny:
- Mówi "gu-gu" lub wydaje podobne zbitki samogłosek ze spółgłoskami.
- Podąża wzrokiem za spadającym przedmiotem.

Dieta: Karmienie butelką - nowości na talerzu

W piątym miesiącu życia niemowlę karmione mlekiem modyfikowanym powinno jeść przynajmniej 5 razy dziennie, około 150-160 ml mleka podczas posiłku.

Jeśli w tym miesiącu rozszerzasz dietę, wówczas zaproponuj dziecku cztery posiłki mleczne (w tym kleiki czy kaszki) i jeden posiłek o konsystencji gładkiego puree.

Nowości na talerzu. W tym miesiącu możesz zaproponować dziecku:
- gotowane, miksowane warzywa (marchew, dynia, cukinia, puree ziemniaczane)
- gotowane owoce (jabłko, banan)
- mięso, jajko
- kaszki, kleiki bezglutenowe
- produkty zbożowe glutenowe w małych ilościach
- woda bez ograniczeń
- sok 100 proc. przecierowy, bez dodatku cukru, do 150 ml na dobę (ilość liczona razem z ilością spożytych owoców)

W tym miesiącu zaobserwujesz u dziecka: silny odruch ssania, początkowe próby rozdrabniania pokarmów językiem, wypychanie jedzenia z ust za pomocą języka (reakcja przejściowa), otwieranie ust przy zbliżaniu łyżeczki.

Nowe posiłki w diecie niemowlaka to źródło cennych składników odżywczych, witamin, mikroelementów i pierwiastków śladowych. Dietę dziecka możesz zacząć rozszerzać po 4 m.ż. i nie później jak przed skończeniem 6 m.ż. u dzieci karmionych sztucznie. Między 4-5 a 6 m.ż. dziecko w naturalny sposób dojrzewa do rozszerzania diety. Zanika wówczas fizjologiczny odruch usuwania ciał obcych z buzi. Taki odruch we wczesnym okresie niemowlęcym chroni przed zakrztuszeniem. Po 4-5 m.ż. niemowlę nabiera umiejętności kontrolowania ruchami głowy i szyi, jest w stanie siedzieć z podparciem.

Rozszerzanie diety zacznij od godzin południowych, kiedy maluch nie jest jeszcze zmęczony, a głód już powoli się budzi. Pierwszego dnia możesz podać nie więcej jak 3-4 łyżeczki nowego produktu i stopniowo codziennie zwiększać jego ilość. Po tych kilku łyżeczkach jedzenia uzupełnij posiłek mlekiem. Jeżeli przez kolejnych kilka dni nie obserwujesz zmian skórnych, biegunki, smużek krwi czy nadmiernej ilości śluzu w kupkach, wymiotów czy wzmożonej płaczliwości, to maleństwo najprawdopodobniej dobrze toleruje nowy pokarm. Po 3-7 dniach stopniowego rozszerzania możesz dołączyć kolejny produkt, ponownie pamiętając o stopniowym zwiększaniu jego ilości. Jeżeli zaobserwujesz u dziecka jakiekolwiek objawy nietolerancji, wycofaj nowy produkt, poczekaj aż dolegliwości ustąpią i dopiero wprowadzaj kolejny. Przez kilka pierwszych miesięcy nowe posiłki powinny mieć konsystencję papki, ale po 8-10 m.ż. należy podawać już posiłki mniej rozdrobnione i stymulujące żucie.

Jeśli podajesz dziecku kaszki i kleiki staraj się wybierać te bez dodatku cukru. Kaszki kukurydziane, ryżowe są źródłem kalorii oraz witamin (B1, B2, PP). Wiele z tych produktów jest dodatkowo wzbogacanych w żelazo, co jest ważne w diecie niemowląt. W okolicach 5 m.ż. wyczerpują się rezerwy żelaza, a szybko rozwijający się organizm ma duże zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Od samego początku podawaj dziecku kaszki łyżeczką. Posadź dziecko wygodnie w leżaczku i próbujcie. Jeśli maluszek przyzwyczai się do picia kaszy z butelki, trudno wam będzie pozbyć się tego nawyku.

Pielęgnacja: Pozycje do karmienia

Jeśli w tym miesiącu podajesz pierwsze pokarmy łyżeczką, na czas karmienia sadzaj malucha w leżaczku, w pozycji półleżącej. Na wysokie krzesełko do karmienia i pozycję siedzącą przyjdzie czas, gdy dziecko będzie umiało siedzieć samodzielnie.

Dowiedz się więcej o 20. tygodniu życia dziecka:

 1. Czekacie na pierwszy ząb? Jeśli dziąsła są rozpulchnione i bolesne, smaruj je specjalnym żelem znieczulającym, nie przekraczając dopuszczalnej dawki. Dawaj dziecku schłodzony w lodówce gryzak wypełniony wodą. Maluch może źle spać, tracić apetyt, gorączkować. Trzeba uzbroić się w cierpliwość. Dla rodziców, którzy nie przeżyli ataków kolki to często pierwsze trudne doświadczenie w opiece nad dzieckiem.

 2. Dziecko umie już rozpoznawać głosy bliskich osób. Mówienie do niego staje się prawdziwą przyjemnością, bo młody człowiek daje się rozbawić i śmieje do rozpuku.

 3. Pamiętaj, że tak małe dziecko nie powinno w ogóle oglądać telewizji. Jeśli nudzi ci się w ciągu dnia w domu, włącz radio.

 4. Regularnie obcinaj na krótko paznokcie malucha - te u rąk w kształt lekkiego owalu, u nóg - w kwadrat. Zapobiegnie to wrastaniu brzegów paznokci. Maluch zaczyna już bardzo energicznie wymachiwać kończynami i ma sporo siły, poproś drugą osobę o pomoc w przytrzymaniu wierzgających nóg.

 5. Jeśli malec wyraźnie rwie się do siadania, pora zmienić położenie niemowlęcego łóżeczka - stelaż pod materac powinien być teraz zawieszony w połowie wysokości łóżeczka.

 6. W piątym miesiącu życia dziecko znów czeka szczepienie. Jeśli przed zastrzykiem chcesz znieczulić skórę dziecka kremem Emla, zadzwoń wcześniej do przychodni i upewnij się, czy ukłucie będzie w ramię czy w udo.

  • Reakcja na szczepienie

   Reakcja na szczepienie

   Odpowiedź organizmu dziecka na podaną szczepionkę. Zawarte w szczepionce bakterie lub wirusy są zabite albo osłabione i nie mogą wywołać choroby.

 7. Jeśli cały czas karmisz malucha piersią, zapewne sporo schudłaś od czasu porodu. Przemęczenie i niedosypianie to normalne objawy u młodej mamy, ale jeśli kiepsko się czujesz, idź do lekarza i zrób podstawowe badania. Nie martw się wypadającymi w dużych ilościach włosami. Teraz wypadają i te włosy, które traci się na bieżąco i te, które nie wypadły w czasie ciąży i po porodzie.

  • Wypadanie włosów a karmienie piersią

   Wypadanie włosów a karmienie piersią

   Nasza ekspertka, doradca laktacyjny, odpowiada na pytanie dotyczące nadmiernego wypadania włosów. Czy karmiąca mama może coś na to poradzić?

  • Włosy po ciąży

   Włosy po ciąży

   Większości z nas po porodzie wypadają włosy. To, choć nieprzyjemne, jest zupełnie normalne. Nie martwcie się zatem, tylko zadbajcie o włosy, które nadal są na głowie, i o te, które za moment wyrosną.

Piąty miesiąc

Piąty miesiąc

Sprawność pięciomiesięcznego malucha na pewno cię zadziwi. Bo czyż umiejętność ssania dużego palca stopy nie jest zdumiewająca?

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Moje Dziecko
 • Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.
 • Pobierz aplikację za darmo