2 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

26.06.2019Zmień

Rozwój: Jak wspierać rozwój noworodka

Mimo że nie możesz zapytać dzidziusia jak widzi świat w drugim tygodniu życia, to dzięki badaniom naukowym wiemy, że ostrość wzroku kilkudniowego noworodka jest niewielka. Potrafi odróżnić dwa przedmioty, ale tylko wtedy, jeśli znajdują się w pewnej odległości od siebie, dość blisko jego oczu. W przeciwnym razie zleją się w jedną całość.

Noworodki wolą patrzeć na ludzkie twarze i na nich koncentrują wzrok łatwiej niż na kolorowych zabawkach. Bliskiej obecności mamy i taty nie zastąpi żadna kolorowa zabawka czy karuzela zawieszona nad łóżeczkiem.

Zdolność noworodka do odróżniania kolorów jest niewielka. Prawdopodobnie jako pierwszy dostrzeże kolor czerwony. Zdecydowanie bardziej przemawiają do niego kontrastowe połączenia barw. Dlatego też w pierwszych tygodniach życia możesz wycięte z kartony geometryczne figury w kolorze czarnym i białym przykleić do ściany w kąciku dziecka. W chwilach czuwania będzie na nich z ciekawością koncentrowało uwagę.

Dieta: Nie zapomnij o witaminach już w pierwszym miesiącu

Wszystkie niemowlęta w pierwszym półroczu życia powinny dostawać 400 IU witaminy D dziennie. W drugim półroczu dawka wzrasta do 600 IU, a powyżej 1. roku rekomenduje się podawanie 600-1000 IU.

Dieta: Problemy przy karmieniu piersią

Nie ma mleka w piersiach, czy to możliwe?

Brak strumienia białego mleka nie oznacza braku pokarmu. Pokarm w piersiach jest produkowany od 16. tygodnia ciąży. Po porodzie potrzeba tylko jednego aby laktacja się rozkręciła: dobrze ssącego dziecka lub jeśli to niemożliwe regularnego odciągania pokarmu.

W pierwszych dniach po porodzie pokarm ma postać pojedynczych, gęstych, żółtawych kropli płynu. To siara, pełna przeciwciał uodporniających dziecko. Mimo że jest jej niewiele, zaspokaja potrzeby noworodka. Dopilnuj aby dziecko często ssało. Dzięki temu twoje przysadka mózgowa dostaje sygnał do produkcji hormonów odpowiedzialnych za powstawanie i wypływ mleka.

Po kilku dniach siara zmieni się w mleko przejściowe, a potem w pokarm właściwy. Często w 4-5 dniu jest go tak dużo, że piersi stają się przepełnione, tkliwe, obrzękłe. Trzeba wtedy przystawiać dziecko do piersi, by nie doszło do zastoju. Nadwyżek pokarmu nie powinno się odciągać laktatorem, chyba że po karmieniu piersi nadal są bardzo twarde. Wówczas można ściągnąć odrobinę po to, aby poczuć ulgę.

W pierwszych tygodniach karmienia dziecko ssąc daje twojemu organizmowi informacje, jak duże są jego potrzeby. Dzięki temu laktacja się normuje.

Dieta: Pozycja do karmienia butelka

Dziecko karm w pozycji półsiedzącej. Główka powinna być wyżej. Jeśli maluch leży płasko, może się zadławić, u bardzo małych dzieci pokarm często cofa się z żołądka do przełyku. Najwygodniej wziąć maleństwo na kolana i położyć sobie na przedramieniu jednej ręki, z nóżkami na kolanach, drugą ręką podawaj butelkę. Przypomina to nieco pozycję przy karmieniu piersią. Dziecko leży bezpiecznie wtulone w ciebie, macie bliski kontakt.

Dowiedz się więcej o 2. tygodniu życia dziecka:

 1. Jeśli na dworze nie ma trzaskających mrozów, zacznijcie werandować dziecko. Jeśli zaś panuje piękna pogoda, werandowanie można zacząć wcześniej, a w drugim tygodniu życia iść już na prawdziwy spacer.

 2. Pamiętajcie o wietrzeniu i częstym przemywaniu spirytusem pępka noworodka. Kikut pępowiny może odpaść już teraz, ale u niektórych dzieci trzyma się nawet 3-4 tygodnie. Obserwujcie, czy nie ma sączącej rany i brzydkiego zapachu.

 3. Masa ciała malucha, która w pierwszych dobach mogła się zmniejszyć - do 10 proc. czy nawet 15 proc. w zależności od tego, czy dziecko przyszło na świat o czasie, czy znacznie przed terminem porodu - teraz już powinna stopniowo rosnąć. Jeśli karmisz piersią na żądanie, dziecko nie musi być dopajane. Nie daj się namówić na podawanie mu wody z glukozą w butelce, to może zaburzyć laktację.

 4. Niesamowite, twoje dziecko ma już tydzień! Nie dziw się i nie martw, jeśli masz wobec niego rozmaite sprzeczne uczucia. Czasem może ci brakować odczuwania jego ruchów w brzuchu, czasem możesz (np. obudzona w nocy) nie pamiętać, że w ogóle masz dziecko. Miłość, przywiązanie, macierzyńska rutyna - rodzą się powoli.

  • Noworodek: jaki jest?

   Noworodek: jaki jest?

   Pierwsze tygodnie z maleńkim dzieckiem to jak spotkanie z kosmitą - maluch wywołuje lęk, fascynację, zaciekawienie.

 5. Za kilka dni minie termin rejestracji noworodka w Urzędzie Stanu Cywilnego, nie przegapcie go!

 6. Zadzwoń do waszej przychodni dla dzieci i zapytaj o wizytę patronażową. To szpital powinien poinformować placówkę o konieczności odwiedzenia was przez położną w domu, ale telefon pewno przyspieszy sprawę.

 7. Pamiętaj, by przy przewijaniu dokładnie umyć pupę i zakamarki okolic intymnych dziecka Uwaga jednak - nie odsuwaj napletka u chłopca, u dziewczynki wargi sromowe obmywaj tylko z zewnątrz, pilnując, by stolec nie przeniósł się do wejścia pochwy i ujścia cewki moczowej.

Pierwszy miesiąc

Pierwszy miesiąc

Dlaczego maluch tak mało śpi? Podobno powinien przesypiać większą część doby. A on? Lepiej nie mówić! I czemu ciągle płacze? Czy nic mu nie dolega?

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Moje Dziecko
 • Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.
 • Pobierz aplikację za darmo