19 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

16.06.2019Zmień

Dieta: Karmienie piersią - nowości na talerzu

W piątym miesiącu życia niemowlę karmione piersią powinno jeść przynajmniej 5 razy dziennie, około 150-160 ml mleka podczas posiłku. Jeśli w tym miesiącu lekarz zdecyduje o rozszerzaniu diety, wówczas podawaj mleko z piersi oraz jeden-dwa posiłki o konsystencji gładkiego puree.

Nowości na talerzu: jeśli lekarz zdecyduje o rozszerzaniu diety, już w tym miesiącu możesz zaproponować dziecku:
- gotowane, miksowane warzywa (marchew, dynia, cukinia, puree ziemniaczane)
- gotowane owoce (jabłko, banan)
- mięso, jajko
- kaszki, kleiki bezglutenowe
- produkty zbożowe glutenowe w małych ilościach
- woda bez ograniczeń
- sok 100 proc. przecierowy, bez dodatku cukru, do 150 ml na dobę (ilość liczona razem z ilością spożytych owoców)

W tym miesiącu zaobserwujesz u dziecka: silny odruch ssania, początkowe próby rozdrabniania pokarmów językiem, wypychanie jedzenia z ust za pomocą języka (reakcja przejściowa), otwieranie ust przy zbliżaniu łyżeczki.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez 6 miesięcy. Jednak wiele niemowląt zaczyna interesować się "dorosłym" jedzeniem przed upływem tego czasu.

Spróbuj zaufać swojej intuicji i podążaj za potrzebami dziecka. Jeśli wyciąga rączki po jedzenie, to znak, że jest gotowe na nowości.
Po ukończeniu 17. tygodnia życia, ale nie później niż w 26. tygodniu, zacznij do jadłospisu maluszka stopniowo wprowadzać pierwsze nowe pokarmy.

W piątym miesiącu życia nie powinny one pełnić osobnych posiłków, a jedynie uzupełnienie karmienia piersią. Podaj dziecku pierś, a potem, jeśli nadal jest głodne, zaproponuj nowy smak. Na początek najlepsza będzie odrobina przecieru np. z gotowanej marchewki lub jabłka.

Nowe produkty wprowadzaj, gdy malec jest zdrowy. Jeśli ma katar, jest przeziębiony, organizm może źle zareagować na wszelkie zmiany.

W piątym i kolejnym miesiącu życia to twój pokarm nadal jest podstawą diety maluszka i jeśli dziecko nie wykazuje zainteresowania innym jedzeniem niż twoje mleko, nie ma potrzeby rozszerzania diety.

Rozwój: Tego nie rób

Nie sadzaj dziecka dopóki samo nie usiądzie.

Nie wymuszaj też na maleństwie pozycji pionowej: nie stawiaj na nogi, nie wkładaj do chodzika.

Ważne! Szczepienia ochronne

Szczepienia obowiązkowe
W tym miesiącu zaszczep dziecko przeciwko:
Błonicy, tężcowi, krztuścowi, (trzecia dawka). Podskórnie lub domięśniowo szczepionką DTP.

Poliomyelitis (Polio), (druga dawka). Podskórnie lub domięśniowo szczepionką inaktywowaną IPV poliwalentną (1,2,3 typ wirusa)

Zakażeniom haemophilus influenzae typu b (Hib), (trzecia dawka) domięśniowo lub podskórnie.

Szczepienia zalecane
W tym miesiącu zaszczep dziecko przeciwko:
Pneumokokom, (trzecia dawka). W przypadku dzieci, które pierwszą dawkę otrzymały w pierwszym miesiącu życia.

Meningokokom (druga dawka). Obowiązuje dzieci, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki w trzecim/czwartym miesiącu życia. Pomiędzy dwoma szczepieniami należy zachować dwumiesięczny odstęp.

Rotawirusom (trzecia dawka). Jeśli dziecko w drugim miesiącu życia otrzymało pierwszą dawką szczepionki, na przełomie trzeciego/czwartego miesiąca życia drugą dawkę, a została wybrana opcja szczepionki trzydawkowej, wówczas na przełomie piątego/szóstego miesiąca należy podać trzecią, ostatnią dawkę tej szczepionki doustnej.

Pamiętaj, że szczepienie przeciw rotawirusom musi zostać zakończona do 28. tygodnia życia dziecka, a między każdą dawką trzeba zachować 4 tygodnie odstępu. Dzieci ponad półroczne nie mogą być szczepione przeciw rotawirusom.

Rada dla Ciebie

Kontakt małego dziecka z dużą ilościom bodźców sprawi, że układ nerwowy i mózg będzie się intensywnie rozwijał, dzięki temu w przyszłości dziecko będzie zdolne, błyskotliwe. I to jest prawda. Jednak - jak zresztą ze wszystkim - nie należy przesadzać.

Jeśli jest tak, że dziecko nie ma ani chwili spokoju bo np. leżąc w łóżeczku gra nad głową pozytywka i kręci się karuzela, wyjęte z łóżeczka trafia od razu na kolorową matę z licznymi kolorowymi zabawkami itp to w pewnym monecie dojdzie do "przebodźcowania". Narażanie na zbyt dużą ilość bodźców sprawia, że maluszek stanie się niespokojny.

Dowiedz się więcej o 19. tygodniu życia dziecka:

 1. Niemowlę już całkiem sporo rozumie z otaczającego świata. Baw się z nim! Spróbuj zabawy w chowanie się pod pieluszką ("nie ma, nie ma - jest!"), wymyślaj historie dotyczące części jego ciała, dotykaj, przytulaj, łaskocz delikatnie... Dla dziecka bardzo ważny jest bliski, cielesny kontakt z rodzicami.

 2. Dziecko w tym miesiącu zapewne pokaże ci niezwykłą (i niespodziewaną dla niego) sztukę: przewróci się z brzuszka na plecy. Potem przyjdzie pora na wyczyn trudniejszy: obrót z pleców na brzuch.

 3. Pamiętaj, by zawsze chronić główkę dziecka przed słońcem. Jeśli przy ładnej pogodzie na spacerze nosisz dziecko na ręku lub w nosidle, zakładaj mu płócienną, jasną czapeczkę. W wózku potrzebna będzie budka lub parasolka.

 4. Jeśli nawet nie wracasz na razie do pracy, znajdź osobę (babcię, nianię), która czasem będzie mogła zaopiekować się dzieckiem. Potrzebujesz trochę wolności - by pójść do lekarza, na ćwiczenia, wyjść gdzieś z mężem czy przyjaciółką.

 5. Dziecko umie już przekładać zabawkę z rączki do rączki i ze skupieniem ogląda jej detale. Spodobają mu się pluszaki z szeleszczącymi wstawkami, miękkimi "lusterkami", przezroczyste grzechotki wypełnione kuleczkami. Na wszelki wypadek, nie odcinaj miękkiej, materiałowej metki z przytulanki - może się okazać, że kod paskowy jest najbardziej fascynującym elementem zabawki.

 6. Ubieranie malucha stało się łatwiejsze: podnosi głowę, gdy wsuwasz mu koszulkę, daje sobie założyć rękawy i nogawki. No i na razie jeszcze nie ucieka z przewijaka...

  • Rozwój ruchowy niemowlęcia

   Rozwój ruchowy niemowlęcia

   Cała rodzina czeka zwykle na to, kiedy dziecko zacznie się obracać, siadać, wstawać, chodzić. A przecież w rozwoju niemowlęcia najciekawsze jest to, co dzieje się pomiędzy tymi "kamieniami milowymi".

 7. Jeśli twoje dziecko jest uczulone na białko mleka krowiego, a ty nie możesz dłużej karmić go piersią, skonsultuj się z lekarzem. Będzie potrzebna recepta na hydrolizat białkowy.

Piąty miesiąc

Piąty miesiąc

Sprawność pięciomiesięcznego malucha na pewno cię zadziwi. Bo czyż umiejętność ssania dużego palca stopy nie jest zdumiewająca?

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Moje Dziecko
 • Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.
 • Pobierz aplikację za darmo