18 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

20.05.2019Zmień

Rozwój: Jak wspierać rozwój niemowlęcia

W tym miesiącu twój maluch w pełni panuje nad ruchami głowy, przewraca się, pewnie sięga rączką po leżącą w pobliżu zabawkę. Zapewnij mu jak najwięcej zabaw ruchowych. Co możesz zrobić?
- Rozłóż na podłodze materac z cienkiej gąbki (jest lepszy niż koc, bo nie zsuwa się i nie marszczy) i pozwól dziecku turlać się po nim do woli, daj się wciągnąć do zabawy.
- Ćwiczcie zmysły. Pokazuj malcowi przedmioty o różnych kolorach i kształtach, pozwól dotykać rzeczy, które mają różne faktury (coś miękkiego, śliskiego, szorstkiego).
- Słuchajcie dźwięków o różnej barwie i natężeniu.
- Pokaż dziecku świat zapachów. Podaj do powąchania świeżo zmieloną kawę, roztarte listki bazylii.
- Zaproponuj grające zabawki.
- Bawcie się w "A kuku", ulubioną zabawę niemowląt. Dzięki niej dziecko uczy się, że to, czego nie widać, nie znika na zawsze, ale nadal jest.
- Zachęcaj malca do koncentrowania uwagi na jednym przedmiocie. Nie zarzucaj maluszka wieloma zabawkami, pozwól dokładnie poznać możliwości jednej z nich.
- Pora sięgnąć po pierwszą książeczkę. Powinna mieć czytelne ilustracje i elementy wydające dźwięki.

Rozwój: Co powinno cię zaniepokoić

Pięciomiesięczny człowiek powinien już samodzielnie trzymać główkę, wyciągać rączkę po przedmiot, chwytać przedmioty, przewracać się z brzuszka na plecy, zwracać uwagę na przedmioty, uśmiechać się. Brak tych umiejętności wymaga kontroli.

Nie oznacza to, że dziecko jest chore. Być może lekarz zasugeruje wizytę u rehabilitanta, który zaleci odpowiedni zestaw ćwiczeń.

Dieta: Jak wprowadzać gluten do diety dziecka

Jeżeli niemowlę karmione piersią prawidłowo przybiera na masie, z wprowadzeniem dodatkowych posiłków poczekaj do skończenia 6 miesiąca życia. Wyjątek stanowi gluten.

Obecnie zaleca się wprowadzanie niewielkich ilości glutenu w 5-6 m.ż., najlepiej pod osłoną karmienia piersią. Taki sposób karmienia zmniejsza ryzyko wystąpienia celiakii, ale także alergii na pszenicę i cukrzycę typu I. Dzieci karmione sztucznie powinny mieć wprowadzany gluten w tym samym czasie.

Dlaczego to ważne? Gluten to określenie pewnej grupy białek występujących w zbożach takich jak pszenica, żyto, jęczmień. Jest odpowiedzialny u predestynowanych genetycznie osób za wystąpienie celiakii (tzw. choroby trzewnej) - choroby o podłożu immunologicznym, w której m. in. dochodzi do uszkodzenia jelit i w konsekwencji do gorszego wchłaniania substancji odżywczych, co skutkuje gorszym stanem odżywienia organizmu.

Od lat badacze poszukują optymalnego sposobu wprowadzania glutenu do diety niemowląt, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby trzewnej.

Gluten zawarty jest w kaszkach pszennych, kaszy jęczmiennej, pieczywie i produktach mącznych. Wprowadzaj niewielkie ilości glutenu, tj. ok. pół łyżeczki kleiku, codziennie od tego lub przyszłego miesiąca. Możesz podać np. kaszkę manną.

Kleik możesz wymieszać z niewielką porcją odciągniętego pokarmu lub podać łyżeczką do buzi. Po wprowadzeniu glutenu warto kontynuować karmienie piersią przynajmniej 2-3 miesiące - to prawdopodobnie zwiększa jego tolerancję.

Dzieciom karmionym mlekiem modyfikowanym zaleca się dodanie tej ilości kleiku (tj. pół łyżeczki) do 100 ml mieszanki. Po takiej prowokacji glutenem od 7 m.ż. niemowlę może codziennie otrzymywać pełne porcje kaszek i innych produktów zawierających gluten (pieczywo, miękki makaron itp.).

W przypadku dzieci nietolerujących gluten trzeba rozdzielić celiakię, czyli chorobę autoimmunologiczną wywołaną spożywaniem glutenu od uczulenia na gluten. To dwie różne sytuacje, bo dziecko uczulone na gluten w pewnym momencie może z tej alergii wyrosnąć, a osoba z celiakią musi pozostać na diecie bezglutenowej do końca życia.

Obok wyżej opisanego, tradycyjnego, stopniowego wprowadzania glutenu do diety dziecka możesz spotkać się z zupełnie nowym podejściem do glutenu w diecie najmłodszych. Wyniki badań naukowych (opublikowane w październiku 2014 roku w New England Journal of Medicine) wykazały, że wczesne wprowadzenie glutenu nie ma znaczenia i nie zapobiega celiakii, a także, że karmienie piersią podczas wprowadzania glutenu nie zmniejsza ryzyka wystąpienia celiakii. W związku z powyższymi badaniami, niektórzy lekarze zalecają aby pierwsze kaszki podawać dziecku, w momencie, gdy rozszerza się jego dietę. W przypadku dziecka karmionego butelką, gdy skończy 5 miesięcy, a maluszka na piersi - pół roku. Możesz wprowadzać zarówno kaszki glutenowe (pszenna, manna) jak i bezglutenowe (kukurydziana, ryżowa).

Rada dla Ciebie

Jak sobie radzić ze zmęczeniem i poczuciem samotności?

Masz za sobą pięć miesięcy macierzyństwa. Na tym etapie może już ci dokuczać zmęczenie i samotność. Szczególnie jeśli twój maluch ma duże potrzeby kontaktu fizycznego, noszenia, tulenia, bujania i ssania. Jeśli masz wrażenie, że dziecko absorbuje każdą minutę twojego czasu, zrób sobie małą przerwę. Umów się z koleżankami na kolację, idź do kina, na koncert. Zatęsknij przez chwilę za dzieckiem.

Dowiedz się więcej o 18. tygodniu życia dziecka:

 1. Niepokoisz się powrotem do pracy? Jeśli masz zaufanie do opiekunki, nie bój się tego pierwszego dnia. Niemowlę w tym wieku łatwiej zniesie zniknięcie mamy z zasięgu wzroku niż np. roczne dziecko.

  • Babcie na walizkach - nowy trend w opiece nad dziećmi?

   Babcie na walizkach - nowy trend w opiece nad dziećmi?

   Coraz częściej na placach zabaw można spotkać "Babcię Dojeżdżającą" - dom ma w innej miejscowości, ale w tygodniu pomaga w opiece nad wnukami.

  • Jak wygląda życie niani?

   Jak wygląda życie niani?

   Jak dobra niania szuka pracy, nawiązuje kontakt z dzieckiem, układa sobie relacje z rodzicami? Przeczytaj o radościach i trudnościach, z jakimi mierzą się na co dzień opiekunki naszych dzieci...

 2. Na pewno jesteś już mamą doświadczoną i pielęgnacja dziecka stała się łatwa. Ale może któryś z codziennych zabiegów sprawia ci problemy? Dziecko nie daje sobie obciąć paznokci albo oczyścić noska? Zerknij do naszych porad.

 3. Zastanawiasz się, jaki kolor oczu będzie miało dziecko? Może się jeszcze zmienić w ciągu pierwszego roku życia, jednak odcień źrenic pewnie już teraz sugeruje docelową barwę.

 4. Jeśli maluchowi zdarza się przez kilka dni nie robić kupki, nie znaczy wcale, że ma zaparcie. U niemowląt rytm wypróżnień jest bardzo różny, niepokoić może dopiero konsystencja stolca. Jeśli jest twardy, zbity, a wypróżnienie sprawia ból, na początek zacznij podawać dziecku więcej do picia. Zaparcia pojawiają się raczej u dzieci karmionych butelką, możesz serwować dziecku wodę, herbatki ziołowe na trawienie. Jeśli problem nie mija, zapytaj lekarza o możliwość wcześniejszego rozszerzania diety.

 5. Niemowlę stało się niespokojne, marudne, płaczliwe? Może ciągnie się za uszy, może wzrosła mu temperatura ciała? To objawy ząbkowania. Kup gryzak oraz żel łagodzący świąd i ból dziąseł, przed karmieniem możesz przecierać dziąsła kostką lodu.

 6. Niemowlę podciągane za rączki z pozycji leżącej mocno trzyma już głowę i zgina nogi. Ale nie róbcie tego ćwiczenia zbyt często - dziecko samo pokaże, kiedy będzie naprawdę gotowe do siadania.

 7. Twojemu dziecku któregoś dnia może się nareszcie udać possać palce u swoich stóp. Dla niego to miła zabawa, dla ciebie - widok wart sesji zdjęciowej.

Piąty miesiąc

Piąty miesiąc

Sprawność pięciomiesięcznego malucha na pewno cię zadziwi. Bo czyż umiejętność ssania dużego palca stopy nie jest zdumiewająca?

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Moje Dziecko
 • Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.
 • Pobierz aplikację za darmo