17 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

26.06.2019Zmień

Rozwój: Czego potrzebuje 5-miesięczne niemowlę

Dziecko w tym wieku reaguje na swoje odbicie w lustrze. Nie wierzysz? Podchodź z maluszkiem jak najczęściej do lustra, a zobaczysz, jaką to sprawia mu radość.

Być może twój maluszek ma już swoją ulubioną zabawkę, poduszkę, kocyk. To znak, że tworzy nowe więzi i potrafi radzić sobie ze smutkiem, zagrożeniem, obawami. Pięciomiesięczny niemowlak bezbłędnie rozróżnia twarze bliskich i obcych, reaguje na ton głosu i mimikę dorosłego. Tak dobrze zna twoją twarz, że inaczej zachowuje się, kiedy się śmiejesz, a inaczej, kiedy masz zmartwioną minę.

Dziecko jest już bardzo spostrzegawcze, potrafi obserwować np. muchę chodząca po ścianie. Pięciomiesięczne dziecko to też wulkan energii. W trosce o bezpieczeństwo, na tym etapie rozwoju, rodzice przypinają malca szelkami do krzesełka, samochodowego fotelika, wózeczka, huśtawki, bujaczka.

Zasady bezpieczeństwa są bardzo ważne, ale nie zapominaj, że mały człowiek, aby poznać i zrozumieć swoje ciało, potrzebuje też swobody. Zapewnij mu ją (np. rozkładając koc na podłodze), pozwól na chwile samodzielności.

Rozwój: Jak dziecko komunikuje się za światem

Pięciomiesięczne dziecko reaguje już nie tylko na głos dorosłej osoby, ale i melodię. Ma już nawet swoje ulubione piosenki.

Poczujesz, że istnieje między wami nić porozumienia i harmonia. Dziecko wyłapuje twoje uczucia i nastrój. Na śmiech odpowie uśmiecham, na twój płacz, swoim płaczem.

Na widok ludzi może różnie reagować np. płaczem, piskiem, śmiechem, machaniem rąk. Zauważysz, że ma już swoje preferencje, na widok niektórych się śmieje, a na widok innych, płacze.

Doskonale wiesz, kiedy dziecko jest senne, zmęczone, głodne. Płaczem, marudzeniem, gestami, mimiką twarzy informuje cię o swoich potrzebach, np. pociera oczka, kiedy jest śpiące, ssie palec kiedy głodne, płacze kiedy znudzone.

Pielęgnacja: Ochrona głowy

Pięciomiesięczne dziecko nie zawsze lubi leżeć podczas spacerów w gondoli. O ile ciekawiej jest obserwować świat z ramion rodzica! W słoneczne dni pamiętaj, aby chronić główkę dziecka przed słońcem.

Jeśli nosisz malca na ręku lub w nosidle w słoneczne dni, zakładaj płócienną, jasną czapeczkę. W wózku potrzebna będzie budka lub parasolka.

Podczas wiatru i chłodnych dni delikatna skóra noworodka wymaga szczególnej ochrony. Około 20 minut przed wyjściem z domu posmaruj buzię malca tłustym kremem ochronnym przeznaczonym na chłodniejsze pory roku.

Kosmetyki dla noworodków muszą spełniać restrykcyjne wymagania. Powinny mieć na opakowaniu informacje, że można je stosować od pierwszych dni życia dziecka. Nie mogą zawierać konserwantów, alkoholu ani barwników. Kremy chroniące przed mrozem nie powinny też mieć w składzie wody. Woda może zamarzać na buzi, co prowadzi do podrażnienia, wysuszenia i pękania skóry.

Pielęgnacja: Zaczerwieniona skóra

Co robić, jeśli dziecko ma zaczerwienienia w zgięciach kolan i łokci?

Takie zaczerwienienia są najczęściej oznaką odparzenia, a u starszych niemowląt także alergii. Dokładnie i delikatnie osusz podrażnione miejsca.

Jeśli podejrzewasz odparzenie, po kąpieli dokładnie osusz podrażnione miejsca i oprósz mąką ziemniaczaną. Jeśli zmiany są szorstkie i wyraźnie swędzą dziecko, może to oznaczać alergię. Może smarowałaś malucha nowym kosmetykiem, czy użyłaś nowy płyn do kąpieli albo proszek do prania? Jeśli tak, prawdopodobnie właśnie ta nowość wywołała uczulenie.

Jeśli nie, szukaj winnego gdzie indziej. Jeśli w tym miesiącu rozszerzyłaś już dietę dziecka i wprowadziłaś nowe składniki, być może jest to alergia na tą potrawę.

Dowiedz się więcej o 17. tygodniu życia dziecka:

 1. Jeśli Twój maluch jest karmiony butelką, pamiętaj, by nie zmieniać niepotrzebnie podawanej mu mieszanki mlecznej. Jeśli dziecko akceptuje i dobrze toleruje jedno mleko, nie oferuj mu innego zachęcona reklamą czy sugestiami koleżanki.

 2. Jeśli w buzi dziecka zauważyłaś biały nalot przypominający twarożek, spróbuj lekko "zetrzeć" plamki palcem. Jeśli schodzą - jest to osad z mleka, jeśli nie - skonsultuj się z lekarzem, maluch ma pleśniawki. (Uwaga, leczenie będzie musiało objąć także twoje piersi.)

 3. Jeśli masz wrażenie, że Twój partner mało angażuje się w opiekę nad dzieckiem, zastanów się, czy mu to ułatwiasz. Nie krytykuj go i nie poprawiaj, nie wyręczaj przy przewijaniu czy kąpieli. Czasem wychodź z domu, zostawiając malucha sam na sam z tatą. Poradzą sobie, a Ty odpoczniesz.

  • Tata przybywa z odsieczą

   Tata przybywa z odsieczą

   Ojciec może się przydać niemowlęciu nie tylko podczas rytualnej wieczornej kąpieli. Zobacz w ilu czynnościach może Cię zastąpić!

 4. Wydawałoby się, że maluchy uwielbiają kolorowe przedmioty i że najodpowiedniejsze do dziecinnego pokoju są barwy pastelowe, słodkie, nasycone. Tymczasem małe niemowlęta najbardziej lubią klasyczne połączenie czerni i bieli. Pokaż mu wyraźne, czarno-białe, kontrastowe rysunki i zabawki - zobaczysz wyraźne ożywienie.

 5. Choć teraz sama już nie potrzebujesz porad dotyczących przebiegu ciąży, zaglądaj czasem na forum "Ciąża i poród", by poradzić mamom, które dopiero oczekują narodzin dziecka.

 6. Niemowlę jest jeszcze zbyt małe, by nosić je w pozycji pionowej; nie należy go także "sadzać na biodrze" czy w inny sposób prowokować nadmiernego rozwarcia nóg w stawach biodrowych. Sprawdź, jak najlepiej nosić małe niemowlę.

  • Awantura o stawy biodrowe

   Awantura o stawy biodrowe

   Nie widać ich, a spędzają sen z powiek i rodzicom, i specjalistom. Niemowlęce biodra to przyczyna poważnych dyskusji, nieporozumień i kontrowersji.

 7. Nie martw się jeśli dziecko krócej niż do tej pory będzie ssało pierś podczas karmienia. To zupełnie normalne, nieco starsze niemowlęta potrafią najeść się w dużo szybszym tempie, a dodatkowo dziecku coraz mniej potrzebne jest ssanie jako uspokojenie, wyciszenie. Do tej pory było jedną z ważniejszych czynności potrzebnych do rozwoju, teraz dziecko coraz chętniej porzuca je dla oglądania świata i "rozmawiania" z mamą.

  • Dieta karmiącej mamy

   Dieta karmiącej mamy

   Karmienie piersią to duże wyzwanie dla twojego organizmu. Jak powinnaś się odżywiać, żeby karmienie nie nadwerężyło twoich sił?

Piąty miesiąc

Piąty miesiąc

Sprawność pięciomiesięcznego malucha na pewno cię zadziwi. Bo czyż umiejętność ssania dużego palca stopy nie jest zdumiewająca?

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Moje Dziecko
 • Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.
 • Pobierz aplikację za darmo